جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

ضبط 807 کیلوگرم فرآورده‌های دامی غیربهداشتی در بیرجند - نمایش محتوای خبر

 

 

ضبط 807 کیلوگرم فرآورده‌های دامی غیربهداشتی در بیرجند

حسن نیک‌پور رئیس شبکه دامپزشکی بیرجند با اشاره به طرح ویژه نظارت بهداشتی نوروزی، اظهار داشت: بازرسی‌های نظارتی شبکه دامپزشکی بیرجند از 20 اسفندماه سال گذشته آغاز و تا 15 فروردین‌ماه جاری ادامه داشته است.

وی با بیان اینکه وظیفه نظارتی دامپزشکی بر فرآورده‌های خام دامی از جمله گوشت قرمز، گوشت سفید، عسل، شیر خام و ماهی بوده است، تصریح کرد: این نظارت‌ها از مراحل نخست تولید، نگهداری، بسته‌بندی و حمل در کشتارگاه‌های دام و طیور انجام شده است.

رئیس شبکه دامپزشکی بیرجند شرایط حمل فرآورده‌ها را بسیار مهم دانست و اذعان داشت: چنانچه در طی مسیر شرایط حمل رعایت نشود، ممکن است آسیب‌های جبران‌ناپذیری بر محموله وارد شود.

نیک‌پور ادامه داد: در این راستا اطلاعات ترموگراف ماشین‌های حمل استخراج شده و چنانچه از لحاظ ارگانولپتیکی سلامت محموله تایید شود، اجازه توزیع آن در فروشگاه‌ها داده می‌شود.

وی با بیان اینکه شرایط نگهداری و عرضه در فروشگاه‌ها نیز در حفظ سلامت فرآورده‌ها نقش اساسی دارد، متذکر شد: در زمان اجرای طرح ویژه نظارت بهداشتی نوروزی سردخانه‌های بیرجند و نمایشگاه‌های فروش بهاره این شهرستان با حساسیت ویژه کنترل شده است.

رئیس شبکه دامپزشکی بیرجند با بیان اینکه در این مدت 289 مورد بازدید از مراکز عرضه، رستوران‌ها و کشتارگاه‌های این شهرستان انجام شده است، اضافه کرد: همچنین 58 مورد نمونه‌برداری صورت گرفته است.

نیک‌پور یادآور شد: در بازدید‌های انجام شده 807 کیلوگرم گوشت قرمز و سفید غیر بهداشتی ضبط و معدوم شده و متخلفان به مراجع قضایی معرفی شده‌اند.

وی با اشاره به عرضه ماهی قرمز در ایام نوروز اضافه کرد: شبکه دامپزشکی بیرجند نظارت گسترده‌ای بر اماکن فروش و عرضه ماهی قرمز داشته است.

رئیس شبکه دامپزشکی بیرجند با بیان اینکه شهروندان در هنگام تهیه گوشت قرمز به لیبل و مهر دامپزشکی توجه کرده و در صورت مشاهده موارد غیر بهداشتی موارد را به شبکه دامپزشکی اعلام کنند، خاطرنشان کرد: همچنین برای خرید مرغ تازه و منجمد به تاریخ انقضاء توجه داشته و از مراکز مجاز محصولات خود را تهیه کنند .

منبع : خبرگزاری فارس خراسان جنوبی