جهش تولید | جمعه، ۷ آذر ۱۳۹۹

صبح شرقی - نمایش محتوای صدا

 

 

صبح شرقی

تهیه کنند گی   صبح شرقی    را « مجتبی عربی و مهدی امیر آبادی زاده   » بر عهده دارند و افراد ذیل نیز در تولید این برنامه او را همراهی می کنند:

گوینده : سمیه تربتیان وسمیرا عاطفی   

نویسنده  :فاطمه حسینی فر

گزارشگر: مسعودخسروی

 

با تـوجـه به ضـرورت ارائه الگوهای رفتاری مناسب، امیـد آفرینـی در جامعـه، ایجاد نشاط صبـحگاهی، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به مخاطبین از رویدادهای استان و توجه به امر ورزش و سلامت، متناسب با اقتضائات، ویژگی ها و نیازهای مخاطبین، تولید و پخش برنامه صبحگاهی روزانه امری ضروری است که شبکه استانی صدای خراسان جنوبی نیز اهتمام ویژه ای در این خصوص داشته و تولید و پخش برنامه «صبح شرقی» را در دستور کار تولیدات خود قرار داده است.

برنامه «صبح شرقی» با رویکرد «اطلاع رسانـی و ایجاد فضـای شور و نشاط صبحگاهـی» تولید می شود. این برنامه دارای دو بخش است که بخش اول آن در ساعت 6:30 تا 7:00 صبح و بخش دوم از ساعت 07:15 تا 07:55 ، به صورت زنده و مستقیم تقدیم هم استانی های عزیز می شود.

بخش های دیگر برنامه نیز عبارتند از:

- آرم برنامه: آرم جدید توسط خوانندگان محلی استان خوانده و تولید می شود.

- گفتار گوینده: برنامه دارای یک گوینده است

- متن برنامه: متن برنامه از کلی گویی و شعارپردازی به دور است و تنها به ذهنیت نویسنده متکی نیست؛ بلکه وجه تحقیقی دارد و حاوی مطالب مستند و اطلاعات قابل توجه و سودمند است.

- گزارش: برقراری ارتباط با محیط خارج از استودیو، مردم، فضاسازی و توصیف سرزندگی و نشاط صبحگاهی بر عهده گزارشگر است.

- صبح و سلامت: این بخش به صورت کارشناسی و ضبطی تولیـد می شود. در این بخش به مواردی همچون: سلامت، ورزش، اهمیت صبحانـه، نکاتی در خصوص تغذیه کودکان و نوجوانان، راهکارهای پیشگیری از بیماری های فصلی و ... پرداخته می شود.

-کارشناسی انگیزشی: هدف از این بخش اصلاح رفتارهای جامعه و ایجاد امید و انگیزه بیشتر در مخاطبان است.

- روزنامه گویا : در ایـن بخش سرخـط روزنامـه ها و هفته نامه های مختلف استان همچون: خراسان، آوای خراسان جنوبی، امروز خراسان جنوبی، طلوع قاینات، مهر مشرق، زعفران، بیرجند امروز و ... قرائت می شوند.

- صبح و ورزش: این بخش شامل: آموزش ورزش صبحگاهی، کلام کارشناسان و مردم در خصوص ورزش صبحگـاهی، آواهـا و نواهـا و موسیقـی ورزشی، توصیه هـای ورزشی و ... است.

- ارتباط با پلیس راه و پلیس راهور: بنا به اهمیت موضوع هر روز، ارتباطاتی با پلیس راه یا راهور در مورد فرهنگ رانندگی و اطلاع رسانی از ترافیک شهری و جاده ها و حوادث برقرار می شود.

- مصاحبه: در هر برنامه با دو نفر از مسئولان استانی مصاحبه هایی به عمل می آید و از مسائل استانی اعم از اقتصادی (مانند: کشاورزی، دامپروری، صنایع دستی و ...) و سیاسی و اجتماعی (مانند: برگزاری راهپیمایی ها، همایش ها و سمینارها، خدمات رسانی به مردم و ...) اطلاع رسانی به عمل می آید.

- سؤال و جواب: یک بخش پاسخ به مشکلات مردمی پیش بینی شـده که در زمـان خاصی از برنامه (مثلا اواخـر برنامه) پخش می شود. در این آیتم، گوینده معین، بخشـی از پیامک هـای مشکلات مردمی را قرائت می کند، تلفن هـای مشکلات مردمـی پخش می شـود و پاسخ مسئولان که از قبل ضبط شـده نیز پخش می گردد.

- هواشناسی: در هر برنامه با کارشناس اداره کل هواشناسـی ارتباط تلفنـی برقرار و از وضعیت جوی استان اطلاع رسانی می شود.

- رویدادهای امروز: در هر برنامه درخصوص تعدادی از رویدادهای استان که در همان روز رخ خواهد داد (مانند: همایش ها، سمینارها، نمایشگاه ها، جلسات و ...) اطلاع رسانی می شود. این بخش با همکاری معاونت محترم خبر تهیه می شود.

- اعلام قیمت کالاهای اساسی: این بخش در صورت همکاری روزانه اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان در برنامه وجود خواهد داشت و به صورت روزانـه از قیـمت کالاهـای اساسـی مانند: انـواع گوشت، لبنیات، سبـزیجات، حبـوبات و ... اطلاع رسانی می شود.

- تلفن ها و پیامک های مردمی: به منظور ارتباط هرچه بهتر با مخاطبان، تلفن ها و پیامک های مردمی در طول برنامه پخش می شود و همگی آنها دارای مطالب پرنشاط و امید بخش هستند. پیامک ها در سه گروه موضوعی، ذوقی و انتقادی دسته بندی شوند و در زمان مناسب به صورت مجزا قرائت خواهند شد.

- موسیقی باکلام و بیکلام: در هر برنامـه متناسب با فضـای موجود از هر سه نوع موسیقـی محلی، پاپ و سنتی استفاده می شود. موسیقی ها در ایام غیرعزاداری، شاد، پرجنب و جوش، متحرک و صبحگاهی هستند.

- آیتم ویژه انقلاب:  پنجشنبه هرهفته ، مسئولین محترم دستگاه های اجرایی استان در برنامه رادیویی "صبح شرقی"با موضوع دستاوردهای چهل ساله نظام در خراسان جنوبی حضور پیدا می کنند

مدت زمان برنامه صبح شرقی 75 دقیقه است و هر روز به جزء روز های تعطیل تولید و پخش خواهد شد. شما مخاطب عزیز می توانید در ساعت 6:30  شنونده  این برنامه باشید.

 

سال تولید: 1397