رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

صبح شرقی - نمایش محتوای صدا

 

 

صبح شرقی

«مجتبی عربی» و «مسعود حسنی» تهیه کنندگی برنامه «صبح شرقی» را بر عهده دارند و سایر عوامل تولید برنامه عبارتند از :

مجری: سمیرا عاطفی فر، سمیه تربیتان، بهنام عباسیان

نویسنده : زهرا بهروزی فر

گزارشگر: مسعود خسروی

گوینده بخش مطبوعات: فرنود فولادی

صدابردار: ام البنین عنایتی، مصطفی باقری نژاد، مهدی امیرآبادیزاده، محمدحسین برهانی

با تـوجـه به ضـرورت ارائه الگوهای رفتاری مناسب، امیـد آفرینـی در جامعـه، ایجاد نشاط صبـحگاهی، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به مخاطبین از رویدادهای استان و توجه به امر ورزش و سلامت، متناسب با اقتضائات، ویژگی ها و نیازهای مخاطبین، تولید و پخش برنامه صبحگاهی روزانه امری ضروری است که شبکه استانی صدای خراسان جنوبی نیز اهتمام ویژه ای در این خصوص داشته و تولید و پخش برنامه «صبح شرقی» را در دستور کار تولیدات خود قرار داده است.

برنامه «صبح شرقی» با رویکرد «اطلاع رسانـی و ایجاد فضـای شور و نشاط صبحگاهـی» تولید می شود. این برنامه دارای دو بخش است که بخش اول آن در ساعت 6:30 تا 7:00 صبح و بخش دوم از ساعت 07:12 تا 07:57 ، به صورت زنده و مستقیم تقدیم هم استانی های عزیز می شود.

ذکر روز و تقویم روز در آغاز برنامه وجود دارد. در ابتدای برنامه یک موضوع مهم استانی اطلاع رسانی می گردد که در طول برنامه قابلیت پرداخت بیشتری دارد. همچنین از اطلاعاتی که روابط عمومی ادارات و سازمانها در بخش های پیام امروز بیان می کنند مانند اتفاقاتی که در استان رخ می دهد و اطلاعیه های روز و ... نیز در متن برنامه استفاده می شود.

یک گزارشگر با حضور در سطح شهر یا شهرستان های استان به فضاسازی، توصیف سرزندگی و نشاط صبحگاهی مردم می پردازد تا تصویری واقعی و جذاب از شور و شوق و سرزندگی مردم به نمایش بگذارد. هر برنامه 3 گزارش دارد که یک گزارش در بخش اول و دو گزارش دیگر در بخش دوم برنامه پخش می شود.

در هـر برنامـه یک بخش کارشناسـی با عنوان "صبح و سلامت" وجـود دارد که برخی کارشناسی ها در خصوص سلامت و ورزش و اهمیت صبحانـه و ... است و برخـی از آن ها رویکرد روانشناسی و جامعه شناسی دارد که هدف از آن ها اصلاح رفتار جامعـه است. کارشناسـان دارای جایـگاه علمـی و فرهنگی معتبـری هستند، صحبت های آنها قابل فهم برای عموم مردم، کوتاه، جذاب و تأثیرگذار است، موضوعات آموزشی را به زبان ساده بیان کرده و با زبان رادیو آشنا هستند. به مواردی همچون نکاتی در خصوص تغذیه کودکان و نوجوانان، راهکارهای پیشگیری از بیماری های فصلی و ... در این بخش پرداخته می شود.

هر برنامه دو بخش مطبوعاتی دارد که توسط گوینده معین و به صورت زنده اجرا می شود. بخش اول شامل مهمترین اخبار ورزشی استان و کشـور و اخبـار مرتبـط با سلامـت است. در ایـن بخش هـا سرخـط روزنامـه های مهـم استان قرائت می شوند.

آیتم ورزشی برنامه شامل آموزش ورزش صبحگاهی، کلام کارشناسان و مردم در خصوص ورزش صبحگـاهی، آواهـا و نواهـا و موسیقـی ورزشی، توصیه هـای ورزشی و ... است. موضوعات مرتبط ورزشی شامل حرکات ورزشی، آموزش نکات ورزشی برای اقشـار مختلف (مانند کارمنـدان، زنـان خانه دار و ...)، در این بخش مطرح می گردد. از ضرب زورخانه ای نیز استفاده می شود.

در هر برنامه یک گزارش از شهرستان های استان تولید و پخش می شود که توسط خبرنگاران شهرستانها تهیه و ارسال شده است. این گزارشها با رویکرد ورزش و نشاط آفرینی دارند و یا رویکرد اطلاع رسانی از برنامه ها و مراسم شهرستان ها را دارند. گزارش ها در میادین و پارک ها و بازار و ... تهیه می شود و جنب و جوش مردم در آغاز صبح در آنها نمود دارد.

در هر برنامه با دو نفر از مسئولان استانی مصاحبه هایی به عمل می آید و از مسائل استانی اعم از اقتصادی (مانند: کشاورزی، دامپروری، صنایع دستی و ...) و سیاسی و اجتماعی (مانند: برگزاری راهپیمایی ها، همایش ها و سمینارها، خدمات رسانی به مردم و ...) اطلاع رسانی به عمل می آید.

بنا به اهمیت موضوع هر روز ارتباطاتی با پلیس راه یا راهور در مورد فرهنگ رانندگی و اطلاع رسانی از ترافیک شهری و جاده ها و حوادث برقرار می شود. این ارتباطات دارای رویکرد مطالبه گری و ارشادی است که در صورت نیاز پیگیری لازم از موضوعات مطرح شده از اداراتی مانند حمل و نقل و پایانه ها و راه وشهرسازی و ... به عمل می آید.

به صورت روزانـه از قیـمت کالاهـای اساسـی مانند انـواع گوشت، لبنیات، سبـزیجات، حبـوبات و ... اطلاع رسانی می شود. در این خصوص از اطلاعات صنعت، معدن و تجارت استان استفاده می شود.

در هر برنامه با کارشناسان اداره کل هواشناسـی ارتباط تلفنـی برقرار شـده گرفته می شود و از وضعیت جوی استان اطلاع رسانی می گردد.

در هر روز درخصوص تعدادی از رویداهای استان که در همان روز رخ خواهد داد، اطلاع رسانی می گردد. (مانند: همایش ها، سمینارها، نمایشگاه ها، جلسات و ...).

در هر برنامه متناسب با فضای موجود از موسیقی محلی و پاپ و سنتی استفاده می شود. برای ارتباط بهتر با مخاطبان، تلفن ها و پیامک های مردمی در طول برنامه گسترده است و همگی آنها دارای مطالب پرنشاط و امید بخش هستند.

شما هم استانی های عزیز می توانید برنامه صبح شرقی را راس ساعت 6:30 صبح روزهای شنبه تا پنجشنبه هر هفته (به جز ایام تعطیل رسمی)، به صورت زنده از شبکه استانی صدای خراسان جنوبی (خاوران) شنونده باشید.

همچنین شما عزیزان می توانید نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود در خصوص برنامه صبح شرقی را از طریق این صفحه با ما درمیان بگذارید تا به عوامل تولید برنامه منعکس شده و در تولید برنامه مورد توجه قرار گیرد.

سال تولید: 1395


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
با سلام برنامه تون اول صبح نشاط و هیجان چندانی... رضا ۱۳۹۵/۱۲/۱۵ ۱۲:۲۵

رضا
با سلام
برنامه تون اول صبح نشاط و هیجان چندانی نداره
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۱۲/۱۵ ۱۲:۲۵