جهش تولید | دوشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۹

صادرات 369 میلیون دلاری کالا از خراسان جنوبی - نمایش محتوای اقتصاد مقاومتی

 

 

صادرات 369 میلیون دلاری کالا از خراسان جنوبی

صادرات 369 میلیون دلاری کالا از خراسان جنوبی


صادرات کالا از خراسان جنوبی در 5 ماه گذشته ، 369 میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشت

صادرات کالا از خراسان جنوبی در 5 ماه گذشته ، 369 میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشت.

مدیرکل گمرکات استان گفت: 77 میلیون دلار از این صادرات سهم تولیدات خراسان جنوبی و بقیه صادرات تولیدات سایر استانها بوده است.

خاشی افزود: صادرات 5 ماه امسال به لحاظ ارزش 20 درصد و به لحاظ وزنی 10 درصد در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایش داشت.

وی سیمان،کاشی و سرامیک، خوراک طیور، گازوئیل، هیدروکربن سبک و سنگین، صیفی جات، روغن سوخت تقطیری و مواد خوراکی مجاز را از عمده ترین اقلام صادراتی به کشورهای افغانستان، عراق، پاکستان، ترکمنستان و ارمنستان برشمرد.

مدیرکل گمرکات استان همچنین افزود: در 5 ماه امسال 3 میلیون و 243 هزار دلار کالا به استان وارد شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 661 درصد افزایش داشت.

خاشی گفت: این کالاها شامل برنج، احشام، تخم اسپند، شاهدانه بو داده و دستگاههای دمنده گاز از کشورهای پاکستان، لهستان، چین و افغانستان وارد استان شد.

وی همچنین از ترانزیت 84 دستگاه کامیون از خراسان جنوبی خبر داد و افزود: در 5 ماه امسال 176 هزار تن کالا شامل گوشت مرغ، روغن موتور، گاز مایع، تخم مرغ و پارچه از خراسان جنوبی ترانزیت شد.

مدیرکل گمرکات استان گفت: از ابتدای امسال همچنین 57 فقره محموله پستی شامل خشکبار، زعفران، شیرینی و سبزی خشک به ارزش 2 هزار و 300 دلار به کشورهای آلمان، انگلستان، آمریکا، هندوستان و استرالیا صادر شد.

خاشی با اشاره به مجوز دفتر ترانزیت گمرک ایران برای ترانزیت 9 قلم کالای مجاز از خراسان جنوبی  گفت:تجاری که قصد ترانزیت مشتقات نفتی ، کود شیمیایی ، لاستیک ، روغن خوراکی ، چای ، برنج ، انواع غلات و حبوبات و انواع مصالح ساختمانی را دارند می توانند با ثبت درخواست در گمرک، این کالاها را از مرز ماهیرود ترانزیت کنند.

وی با اشاره به حجم بالای صادرات کالا از مرز ماهیرود گفت:50 نیروی انسانی مستقر در گمرک،پایانه،بازارچه مرزی و قطعه منفصله منطقه ویژه اقتصادی ماهیرود جوابگوی کنترل بر ورود و خروج این کالاها نیستند.

مدیرکل گمرکات استان با بیان اینکه روزانه تا 900 دستگاه کامیون در پایانه مرزی ماهیرود تردد می کنند افزود:امیدواریم با استخدام حداقل 130 نیروی بومی بتوانیم کمبود نیروی انسانی ماهیرود را برطرف کنیم.

منبع: خبرگزاری صدا و سیمای خراسان جنوبی

 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.