جهش تولید | یک‌شنبه، ۵ بهمن ۱۳۹۹

صادرات بیش از 16 میلیون دلار فرآورده های خام دامی به افغانستان - نمایش محتوای اقتصاد مقاومتی

 

 

صادرات بیش از 16 میلیون دلار فرآورده های خام دامی به افغانستان

صادرات بیش از 16 میلیون دلار فرآورده های خام دامی به افغانستان


صادرات فرآورده های خام دامی به افغانستان، از آغاز امسال بیش از 16 میلیون دلار برای خراسان جنوبی ارزآوری داشته است

 صادرات فرآورده های خام دامی به افغانستان، از آغاز امسال بیش از 16 میلیون دلار برای خراسان جنوبی ارزآوری داشته است .
مدیر کل دامپزشکی استان در نشست خبری گفت: این مقدار نسبت به مدت مشابه سال پیش 7 میلیون دلار افزایش داشته است.
اصغرزاده افزود: : از آغاز امسال، 29 هزار و 156 تن  صادرات خوراک طیور داشته ایم که 14 میلیون و 578 هزار دلار ارزش افزوده داشته است.
اصغرزاده افزود: امسال همچنین یک میلیون و 856 هزار و 335 قطعه جوجه یکروزه و 419 تن مرغ منجمد به افغانستان صادر کردیم که در مدت مشابه سال گذشته در این دو مورد صادراتی نداشتیم.
وی کنترل بهداشتی محصولات دامی و تأمین امنیت غذایی را از مهم ترین وظایف دامپزشکی عنوان کرد و گفت : با پیشگیری های انجام شده، استان ما در زمینه واکسیناسیون دام سبک و سنگین و در بحث زنبورداران و آبزیان کنترل های پیوسته ای داشته و در حال حاضر از نظر بیماری های واگیر دام، زنبور و آبزیان پاک است.
مدیر کل دامپزشکی استان افزود  : در صدد هستیم برای کنترل بیماریها، 3 قرنطینه در ورودی های استان در شهرستان های فردوس، قاین و طبس ایجاد کنیم که قرنطینه قاین امسال مستقر خواهد شد.
اصغرزاده در خصوص ساماندهی وضعیت کشتارگاه ها نیز گفت : با جلساتی که با معاون عمرانی استاندار گرفته ایم، مقرر شده برای ساماندهی و برطرف کردن مشکلات کشتارگاه های دام از جمله مسائل بهداشتی اقدام شود و در دو شهرستان زیرکوه و خوسف کشتارگاه ایجاد شود.
وی افزود : امسال در خراسان جنوبی نسبت به سال گذشته 57 درصد کاهش بیماری ها و تلفات دامی را داشته ایم و در زمینه تب مالت نزدیک به 400 هزار رأس دام واکسینه شدند.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت : از ابتدای سال در آزمایشگاه های خصوصی و دولتی، 3 هزار و 631 آزمایش در خصوص سلول شناسی، کشت میکروبی ، انگل شناسی، سم شناسی، باقی مانده های آنتی بیوتیک ها در دام، طیور ، زنبور عسل و آبزیان انجام شده است.
اصغرزاده افزود : از ابتدای سال تا کنون بیش از 26 هزار رأس دام سبک و سنگین در کشتارگاه های استان ذبح شدند که از این تعداد 5 هزار و 400 کیلوگرم گوشت غیر بهداشتی ضبط و معدوم شده است.
در این مدت همچنین 17 هزار و 319 مورد بازرسی از واحدهای دامی انجام و 592 مورد تخلف ثبت شد که در رسیدگی به این تخلفات 185 تن فرآورده دامی ضبط و بیش از 25 تن معدوم شد.
در کشتارگاه های طیور هم از آغاز امسال بیش از 6 میلیون مرغ کشتار شده که 30 هزار قطعه آن معادل 59 تن ضبط و معدوم شده است.
مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: پیگیر ساخت آزمایشگاه تخصصی شرق که از طرح های اولویت دار استانمان است، هستیم و برای ساخت و تجهیز آن به 10 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که دامپزشکی کشور قول تجهیز آن به مبلغ 5 میلیارد تومان را داده است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیمای خراسان جنوبی

 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.