رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

شکرستان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

شکرستان

« شکرستان » از جمله انیمیشن‌های محبوب ایرانی است که قصه‌های آن بر اساس داستان‌ها ، ضرب المثل‌ها و قصه‌های قدیمی و عامیانه ایرانی- شرقی انتخاب و سپس با رویکردی مدرن و به‌روز به رشته تحریر در آمدند . داستان هایی هم که در این مجموعه روایت می شود در یک شهر قدیمی و خیالی روی می‌دهد . فضای شهر «شکرستان» از ابنیه و ساختمان‌های باستانی و تاریخی ایران که از قدمت کهنی برخوردار هستند ، الهام گرفته شده است . البته اصل دفورماسیون تصویری برای انیمیشن نیز رعایت شده و همچنین در رنگ آمیزی محیط و اشخاص ، از رنگ‌ها و اسلوب اصیل ایرانی که در نقش و نگارهای گوناگونی از معماری تا مینیاتور و فرش و غیره می‌توان آن را یافت، بهره گرفته شده است .

انیمیشن «شکرستان» در هر قسمت دارای داستانی مجزا است که شخصیت‌ها بنا به نیازهای دراماتیک هر قصه ، در هر قسمت نقشی متفاوت برعهده می‌گیرند  . از جمله شخصیت های این مجموعه می توان به بهلول ، پادشاه و وزیر، ننه قمر ، اسکندر و قاضی اشاره کرد .

تکنیک این انیمیشن کات اوت است که به فضای نرم افزار تری دی مکس آورده شده است . از جمله ویژگی های « شکرستان » به کار رفتن المان های ایرانی در آن است . در این مجموعه از تصویرگری گرفته تا آهنگسازی استاد جلال ذوالفنون و داستان ها و محتوا از عناصر و فضاهای ایرانی بهره گرفته شده است که در ذهن مردم آشناست . میان عناصر فرهنگی در این مجموعه به نوعی هارمونی وجود دارد و اینها به کیفیت این مجموعه کمک کرده است .

این انیمیشن پل جدیدی بود که از بستر آن اتفاقات خوب زیادی افتاد . به نحوی که این اولین سریال انیمیشنی بود که بعد از آن با محبوبیت شخصیت هایش ، عروسک های آن به بازار راه پیدا کرد و یا نوشت افزار آن همچون دفتر مشق با المان ها و شخصیت هایی ایرانی وارد بازار شد .

این انیمیشن پل جدیدی بود که از بستر آن اتفاقات خوب زیادی افتاد .  به طور مثال این اولین سریال انیمیشنی بود که بعد از آن با محبوبیت شخصیت هایش ، عروسک های آن به بازار راه پیدا کرد و یا نوشت افزار آن همچون دفتر مشق با المان ها و شخصیت هایی ایرانی وارد بازار شد .

قسمت‌هایی از مجموعه «شکرستان» در جشنواره‌های خارجی از جمله جشنواره چانگوی چین، جشنواره جیفونی ایتالیا و جشنواره فیلم کودک هند نمایش یافته‌است . شکرستان در سال ۱۳۸۷ برنده « جایزه بهترین پویانمایی سال در جشن خانه سینما » شد . در جشنواره جام جم سال ۱۳۹۰ هم «شکرستان» در ۸ بخش نامزد دریافت جایزه و برندهٔ بهترین کارگردانی پویانمایی شد . این مجموعه همچنین چندی پیش توانست در بخش انیمیشن بین الملل دومین جشنواره «سیلک رود» که از ۱۹ تا ۲۵ مارس در شهر دوبلین ایرلند برگزار شد ، مقام اول را کسب کند و عنوان بهترین انیمیشن را از آن خود نماید .

کارگردانی شکرستان را  « بابک نظری » بر عهده داشته اند و « مرحوم مرتضی احمدی » به عنوان راوی در این مجموعه همکاری داشته است .

از دیگر عوامل این مجموعه می توان به : استاد جلال ذوالفنون (آهنگساز) ، شوکت حجت (مدیر دوبلاژ) ، بابک نظری و اصغر صفار (تدوینگر) ، مهدی اسماعیلی قهفرخی (نویسنده) ، اشکان شیر محمدی و علی حسن خان (مدل ساز سه بعدی) ، ایرج خسرو نیا (جلوه های بصری و امور تکنیکی) و پیمان توسلی (صداگذار) و کاظم میراحمدی (انیماتور) اشاره کرد .

از کسانی که به جای شخصیت های این داستان انیمیشنی صحبت کرده اند نیز می توان به : علیرضا شایگان ، اکبر مناتی ، جواد پزشکیان ، تورج نصر ، علیرضا جاوید نیا ، نرگس فولادوند ، فرانک رفیعی و ... اشاره کرد .

این مجموعه محصول مشترک حوزه هنری ، مرکز پویانمایی صبا و شبکه دو است که پخش آن هم ابتدا از شبکه 2 و شبکه پویا بود و سپس به شبکه نمایش خانگی رفت .