جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

شوچله - نمایش محتوای صدا

 

 

شوچله

تهیه کننده برنامه شو چلّه را «احمد حسینی مقدم » بر عهده دارند و افراد ذیل نیز در تولید این برنامه او را همراهی می کنند:

گوینده   : سمیرا عاطفی فر

گزارشگر: سیدمهدی ابراهیمی

نویسنده  : منصوره عسکری

شب چله  به زمان بین غروب آفتاب از 30 آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) اطلاق می شود. ایرانیان و بسیاری از دیگر اقوام شب یلدا را جشن می گیرند. این شب در نیم کره شمالی با انقلاب زمستانی مصادف است و به همین دلیل از آن زمان به بعد طول روز بیش تر و طول شب کوتاه تر می شود. واژه یلدا ریشه سریانی دارد و به معنای ولادت و تولد است. منظور از تولد، ولادت خورشید (مهر/میترا) است.

یکی از آداب و رسوم مردم خراسان جنوبی در شب یلدا، آیین کف‌زنی است، البته کف‌زنی نه به معنای دست‌زدن و شادی کردن بلکه کف، نوعی خوردنی شیرین است که از گیاهی به نام بیخ تولید می‌شود.

در شب یلدا، معمولا افراد خانواده دور کرسی جمع می‌شوند و بزرگترها از خاطرات و گذشته‌های تلخ و شیرین خود سخن می‌گویند و تفالی نیز به حافظ می‌زنند، از آجیل و میوه‌هایی نظیر هندوانه و انار و دیگر میوه‌های میل می‌کنند.

به همین مناسبت شبکه استانی صدای خراسان جنوبی ویژه برنامه «شوچله  » را برای پخش در ساعت 21  روزپنج شنبه مورخ 30/9/1396 تدارک دیده است.

ویژه برنامه «شو چله » به مدت 2 ساعت و به صورت زنده تقدیم هم استانی های عزیز خواهد شد. برنامه با حضور یک گوینده  در فضایی شاد و مفرح و البته ادبی و فرهنگی ، اجرا می شود و دارای بخش های مختلفی به شرح ذیل است:

بخشهای مختلف این برنامه عبارتند از :

آرم برنامه: با تکیه بر موسیقی محلی زیبا متناسب با نام برنامه تولید می شود.

- قصه گویی: یک نفر قصه گو در برنامه حضور یافته و یک قصه زیبای محلی و پند آموز وکوتاه می خواند.

- شعر خوانی: یک نفر شاعر در برنامه حضور می یابد و در بخشی از برنامه به خواندن اشعار حافظ و اشعار خود می پردازد.

- نقالی: یک نفر نقال در برنامه به خواندن بخشهایی از شاهنامه می پردازد.

- اجرای زنده موسیقی محلی: گروه موسیقی محلی در برنامه به اجرای زنده موسیقی می پردازد.

- اجرای موسیقی پاپ: یک نفر از خوانندگان برجسته استان به گفتگو با گوینده برنامه خواهد پرداخت و ترانه ای نیز از ایشان به صورت پلی بک پخش می شود.

- موسیقی بی کلام و با کلام: در فواصل برنامه متناسب با حال و هوای شب چله پخش می شود.

- کارشناس فرهنگ مردم: یک نفر کارشناس فرهنگ مردم به معرفی آداب و رسوم شب یلدا در استان می پردازد.

- گزارش شهرستان ها: با گزارشگران برخی از شهرستان های استان به صورت زنده ارتباط برقرار شده و آنها از شب نشینی شب چله گزارش می دهند.

 - گزارش از مرکز استان: گزارشگر برنامه با حضور در شب نشینی ها به ویژه در اماکن خاصی مانند خانه سالمندان یا مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست و ... به ارائه گزارش می پردازد.

- تلفن ها و پیامک های مخاطبان متناسب با فضای برنامه پخش و یا خوانده می شود.

بخش های متنوع دیگر مانند بسته های صوتی و مهمان موردی و ... نیز پخش خواهد شد.

شما هم استانی های عزیز می توانید در ساعت 21 روز  پنجشنبه مورخ 30/9/1396 شنونده برنامه شو چلّه از شبکه استانی صدای خراسان جنوبی باشید..


 

 

سال تولید: 1396