سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

شوق زندگی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

شوق زندگی

Loading the player...

تهیه کنندگی برنامه «شوق زندگی» را «عبدالله امانیان» بر عهده دارد. سایر عواملی که در تولید این برنامه همکاری می کنند عبارتند از:

کارگردان : سید بهزاد امیرآبادیزاده، سید علی اصغر طهماسبی، علی نانواباشی، امین میرزا علی کاشرفی

مجری : انسیه نایبی فر، سیده سارا موسوی

نویسنده : انسیه نایبی فر، سمیرا عاطفی فر

تصویربرداران: محمد بهشتی، حسن اکبری، آلاله امامی، علی شریفی، سعید رضایی، سمیه ایوبی

صدابرداران : احسان جعفرزاده

تدوینگر : عبدالله اسماعیلی 

خانواده، نهادی است که با وجود تحولات اساسی جامعه، در اهداف و کارکردهای خود ثابت مانده و هنوز در همه جوامع اهمیت اساسی دارد. خانواده، مناسب ترین نظام برای تأمین نیازهای روحی و معنوی بشر است و بهترین بستر را برای تأمین امنیت و آرامش روانی اعضا و  پرورش نسل جدید فراهم می آورد.

در جهان ارتباطی امروز، رسانه جایگاه بس مهمی یافته است و همچنان نقش پررنگی در زندگی افراد ایفا می کند. رسانه با شکل دادن ارزش ها و هنجارهای فرهنگی و بازتاب آنها، رفته رفته به مکانی تبدیل می شود که افراد در آن به دور از تعامل اجتماعی، در دنیای واقع، هویت خود را جست و جو می کنند.

از همین رو، شبکه استانی سیمای خراسان جنوبی با توجه به مقتضیات و نیازهای خاص خانواده های استان و با هدف «پیشگیری و جلوگیری از بروز تعارضات در خانواده» اقدام به تولید و پخش برنامه ای با عنوان «شوق زندگی» می کند.

رویکرد کلی برنامه «سبک زندگی» است و موضوع کلی برنامه در روزهای شنبه هر هفته " ازدواج "، در روزهای دوشنبه "خانواده و تربیت فرزندان" و در روزهای چهارشنبه "مهارت های زندگی با رویکرد پیشگیری از بروز تعارضات" است.

مدت زمان برنامه«شوق زندگی» 60 دقیقه است و از دو بخش زنده و ضبطی تشکیل شده است. در بخش زنده با حضور مجری و کارشناس در استودیو، به بررسی موضوع برنامه پرداخته می شود. در لابلای بخش زنده، آیتم هایی پخش می شود که عبارتند از:

- قصه امروز: در این آیتم، موضوعی که قرار است برنامه به آن بپردازد در قالب یک موقعیت از زندگی و به صورت قصه بیان می شود. برای تصویرگذاری نیز از عکس یا نقاشی استفاده می شود. قصه به گونه ای مطرح می شود که در انتها علاوه بر تجسم کردن مخاطب بر اینکه در موقعیت موضوع مورد نظر قرار گرفته، یک سوال هم برایش ایجاد می شود که چنانچه در این موقعیت گرفتار شود چه باید بکند؟. این آیتم تنها در اولین برنامه ای که به موضوعات اصلی می پردازد، تولید و پخش می شود و چنانچه موضوعی در چندین برنامه ادامه پیدا کند، در برنامه های بعدی این آیتم پخش نشده و به جای آن آیتمی مشتمل بر خلاصه برنامه های قبل با عنوان "یادآوری" پخش خواهد شد.

- بیاین بپرسیم: آیتم ثابت برنامه است که با هدف پرداختن عمیق و جزئی از طریق طرح مشکلات و دغدغه های مردم نسبت به موضوع برنامه، طراحی شده و تلاش می کند با بردن میکروفون به میان مردم شرایطی فراهم نماید تا افراد مختلف بتوانند سوالات خود را درخصوص موضوع برنامه از کارشناس بپرسند. هنگام پخش این آیتم، مجری و کارشناس در استودیو به تماشای آن می نشینند و پس از پایان پخش آیتم، کارشناس به سوالات مردم پاسخ می دهد.

- یک مهارت: این آیتم با هدف آموزش روش های مختلف کار و بازی با کودک جهت سرگرم کردن آنها، ایجاد فرصتی برای بازی و تعامل والدین با کودک و دورکردن آنها از رسانه ها طراحی شده است. در این آیتم تلاش می شـود که علاوه بر آموزش مهارت های بازی با کودک به مهارت های دیگری که به نوعی باعث صرفه جویی و کمک به اقتصاد خانواده می شود، پرداخته شود. در هر قسمت ساخت یک شی توسط کاغذ یا سایر مواد خام، آموزش داده خواهد شد (به عنوان مثال ساخت اوریگامی از این جهت که با کمترین هزینه قابل انجام است و نوعی تفریح و سرگرمی توأم با فعالیت ذهنی محسوب می شود؛ مورد توجه قرار می گیرد).

-کلام ناب: در این آیتم، نکات تربیتی قرآنی و یا احادیث ائمه معصومین (ع) در قالب وله کوتاه گرافیکی به تصویر کشیده میشود.

- چی بپزیم: در هر آیتم پخت غـذا یا شیرینی (با اولـویت غذاها و شیرینی های محلی و بومی استان) توسط آشپزهای با تجربه آموزش داده می شود و ترجیحاً برای هر یک، از آشپز جداگانه ای استفاده می شود. لوکیشن این بخش ثابت است (یک کارگاه آموزش آشپزی و شیرینی پزی). ضمنا به دلیل طولانی بودن مدت زمان این آیتم، در هر قسمت از برنامه این آیتم در دو بخش پخش خواهد شد؛ بدین ترتیب که بخش اول تا موقع شروع پخت و بخش دوم شامل آماده سازی، تزئین و ارائه اطلاعات تکمیلی می باشد.

- یک نکته، یک راز: در این بخش به "رازهای سبک زندگی" و "روش بهبود زندگی" به خصوص در امور خانوادگی پرداخته می شود و علاوه بر کارشناسان مذهبی از کارشناسان، روانشناسان و مشاوران دیگر نیز استفاده می شود.

- شوق شما: در این بخش مخاطبان برنامه می توانند از طریق پیام رسان لحظه های پر شور و شوق زندگی خود را در قالب فیلم یا عکس برای برنامه ارسال نمایند و مشاهده گر آن باشند.

- دنیای خانه داری: در این آیتم تلاش می شود نکات و رازهای خانه داری در زمینه های مختلف (از قبیل: اقتصادی، نظافت خانه، ریزه کاری های چیدمان دکوراسیون منزل و هر مطلبی که برای زنان مفید باشد) با تدوین متـن مناسب و در قالب نریشن و تصویرگذاری بیان گردد.

آیتم های وله های گرافیکی، "در خانه" (آیتم تامینی تنظیمی درخصوص نکات خانه داری و آشپزی)، "چی بخوریم؟" (با موضوع تغذیه) و "تیزر اعلام موضوع برنامه" نیز از دیگر بخش های برنامه خواهد بود.

شما هم استانی های عزیز می توانید در ساعت 10:00 روزهای شنبه، دوشنبه  و چهارشنبه هر هفته، بیننده این برنامه از شبکه استانی سیمای خراسان جنوبی (خاوران) باشید. تکرار برنامه نیز در ساعت 17:00 روز بعد پخش خواهد شد.

سال تولید: 1396