سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

بازگشت به صفحه کامل

شهید محمد علی راستگو مقدم ( شهید انقلاب استان )

شهید محمد علی راستگو مقدم ( شهید انقلاب استان )


شهید « محمد علی راستگو مقدم » در سال 1312 در خانواده ای مذهبی و متعهد در بیرجند متولد شد و از کودکی در مغازه کفش دوزی پدرش مشغول به کار شد .

وی در اوان جوان سنگینی ظلم وستم شاهی را بر دوش خود و جامعه احساس کرد و در سالهای 1329-1333 برای ملی کردن نفت و خلع ید اجانب از ایران به جریان مبارزۀ ملت ایران پیوست . پس از سقوط دکتر مصدّق ، حکومت طاغوت او را به خواف تبعید کرد و یک ماه هم زندانی نمود .

پس از آزادی از زندان نیز هرگز مبارزه اش را ترک نکرد و در پنهان به راه خود ادامه داد تا این که نخستین جرقّه های انقلاب اسلامی زده شد و فریاد حق طلبی مردم به رهبری امام خمینی (( قدس سره )) بالا گرفت . او اولین کسی بود که مغازه اش را بست و دیگر همکاران خود را نیز تشویق به تعطیل بازار کرد تا این که در تاریخ 28 آبان ماه 1357 مصادف با عید غدیر خم بعد از تظاهرات در حالی که سخت خسته شده بود ، دژخیمان سفّاک پهلوی به خانه ی آن بزرگوار ریختند و او را دستگیر کردند و به شهربانی بردند و در آن جا بر اثر ضرب و شتم و شکنجه زیاد او را به شهادت رساندند . او « اولین شهید انقلاب در بیرجند » بود و شهادتش راه را برای ادامه فعّالیت و تظاهرات بیشتر بر ضد شاه هموار کرد .

پیکر پاک شهید پس از تشییع درشهرستان بیرجند در  مزار شهدای این شهر  به خاک سپرده شد

یادش گرامی و روحش شاد باد .

در نگاه بیشتر ببینید