رونق تولید ملی | جمعه، ۲۶ مهر ۱۳۹۸

شهید محمد علیپور - نمایش محتوای دفاع مقدس

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

شهید محمد علیپور

Loading the player...

 

شهید «محمد علیپور» در اولین روز از ماه شهریور سال 1345 در خانواده ای مذهبی در بخش دستگردان شهرستان طبس چشم به جهان گشود.

او دوران طفولیت را در آغوش گرم خانواده در دامان مادری مهربان و زحمتکش سپری کرد و سپس در سن 7 سالگی برای کسب علم و دانش، راهی مدرسه شد و دوران ابتدایی و راهنمایی را در زادگاهش گذراند.

محمد که دوران نوجوانی اش با شروع نهضت امام خمینی (ره) و آغاز انقلاب اسلامی ایران همراه بود، همزمان با اوج گیری انقلاب و شروع حرکت های مردمی در بخش دستگردان طبس دست در دست پدر مکتبی و انقلابی اش در راهپیمایی ها و محافل مذهبی و انقلابی شرکت می کرد.

بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و با تشکیل بسیج در عشق آباد، او نیز همچون سایر نوجوانان و جوانان غیور و ولایت مدار به عضویت بسیج درآمد و با حضور فعال و بانشاط خود در برنامه های مختلف مذهبی، فرهنگی و عقیدتی عشق و علاقه خود به امام امت را ابراز داشت.

همزمان با آغاز جنگ تحمیلی رژیم بعثی عراق علیه ایران محمد نیز بالاخره با جلب رضایت پدر و مادرش اولین بار در سال 1361 عازم سرزمین عطرآگین و آغشته به خون هزاران شهید در منطقه جنوب شد.

دومین حضور محمد در مناطق عملیاتی در سال 1362 و در عملیات والفجر 4 شکل گرفت.

عملیات والفجر 4 با رمز مقدس یا الله و با هدف آزادسازی ارتفاعات مهم منطقه دشت شیلر و تصرف پادگان گرمک عراق و همچنین به منظور خارج کردن منطقه مریوان از زیر دید تیر دشمن انجام گردید. محمد که در این عملیات حضور داشت در 29 آبان ماه سال 1362 مفقودالاثر گردید و پیکر پاکش پس از 8 سال در شهر عشق آباد تشییع گردید و در گلزار شهدای این شهر به خاک سپرده شد.

*** شهید محمد علیپور به روایت خانواده شهید:

محمد که از همان اوایل شروع انقلاب به خیل انقلابیون پیوسته بود؛ بعد از پیروزی انقلاب به عضویت بسیج درآمد و در فعالیت های مختلف فرهنگی، رزمی، عقیدتی و نگهبانی های بسیج فعالانه شرکت می کرد.

جنگ که شروع شد محمد هم به عشق اطاعت از فرامین امام راحل (ره) بر آن شد تا در جبهه حضور پیدا کند، اما چون نوجوانی محصل بود از رفتنش به جبهه ممانعت شد. از آن به بعد انگار تمام فکر و ذکر محمد حضور در جبهه دفاع از امام و انقلاب باشد زیاد به فکر درس و تحصیل نبود و منتظر فرصتی بود تا برای ادای دین در مناطق جنگی حضور پیدا کند.

همین احساس مسئولیت محمد و عشق و علاقه او به امام و انقلاب باعث شد که محمد نتواند در خانه بنشیند و بالاخره با جلب رضایت پدر و مادر عازم جبهه های نبرد نور علیه ظلمت شد. محمد که آن موقع در کلاس دوم راهنمایی درس می خواند در اولین ماموریت به مدت 3 ماه در مناطق عملیاتی حضور پیدا کرد.

تاکید محمد به دوستان و اطرافیان این بود که رهبر را تنها نگذارند و تا رسیدن به پیروزی نهایی با کفار و منافقین بجنگند.

همین اعتقاد راسخ محمد به دفاع از انقلاب باز هم او را به مناطق جنگی کشاند، محمد چند ماه در جبهه حضور داشت تا اینکه سرانجام در عملیات والفجر 4 مفقودالاثر شد. محمد در وصیت نامه اش نوشته بود: «ای عزیزان سلام گرم مرا به رهبر کبیر امام خمینی (ره) برسانید و بگویید تا آخرین قطره خونم سنگر اسلام را ترک نخواهم کرد».

محمد همانطور که عهد کرده بود در سنگرش تا لحظه شهادت باقی ماند و لحظه ای در راه دفاع از امام و انقلاب تردید به خودش راه نداد و آخر هم به پاداش خودش یعنی رسیدن به شهادت نائل آمد.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.