رونق تولید ملی | شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۸

شهید قربان علی نظریان - نمایش محتوای دفاع مقدس

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

شهید قربان علی نظریان

Loading the player...

 

شهید «قربان علی نظریان» در سال 1345 در خانواده ای مذهبی در روستای نستنج شهرستان طبس استان خراسان جنوبی چشم به دنیا گشود.

او پس از اتمام دوران کودکی در دامان پرمهر پدر و مادرش به مدرسه رفت و تحصیلاتش را تا سال دوم راهنمایی ادامه داد و پس از آن به دلیل کمک به معیشت خانواده همراه و همدوش پدر به کار دامداری روی آورد.

بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و آغاز جنگ تحمیلی رژیم بعثی عراق علیه کشورمان، قربان علی در سال 1362 دوره آموزش نظامی را در بسیج سپری کرد و پس از آن جهت خدمت به اسلام و انقلاب به کردستان اعزام گردید.

او که در مدت حضور در جبهه در عملیات های مختلف شرکت کرده بود؛ سرانجام در 25 اسفند ماه سال 1363 در عملیات بدر بر اثر اصابت ترکش خمپاره به فیض عضمای شهادت نائل آمد و عاشقانه و سبکبال از خاک به افلاک پرکشید.

پیکر مطهر شهید قربان علی نظریان مدت 10 سال مفقود بود تا اینکه سرانجام شناسایی گردید و پس از تشییع باشکوه در 20 اسفند ماه سال 1373 در جوار امامزاده حسین بن موسی الکاظم (ع) شهرستان طبس، به دامن خاک سپرده شد.

*** شهید «قربان علی نظریان» به روایت خانواده شهید:

عشق و علاقه شدید قربان علی به حضرت امام علاوه بر اینکه در دوران انقلاب از او فردی همراه با امام و انقلاب ساخته بود باعث شد که او مدام پیگیر اتفاقات انقلاب باشد. قربان علی که آن ایام برای تامین معیشت خانواده به همراه پدر مشغول کار دامداری بود همیشه با خود یک رادیوی کوچک جیبی هم همراه داشت و هر جا که بود از طریق آن اخبار جنگ ایران و رژیم بعثی عراق را پیگیری می کرد.

قربان علی همیشه مترصد فرصت مناسبی بود تا با حضورش در جبهه های نبرد نور علیه ظلمت دین خودش را به امام و انقلاب ادا کند. اصرار فراوان قربان علی به شرکت در جبهه های جنگ مصادف شده بود با حضور سه تن از برادرانش در ماموریت های سپاه و مناطق عملیاتی دفاع مقدس، به همین دلیل خانواده با رفتن او به جبهه مخالفت می کردند و از او می خواستند تا به دلیل حضور برادرانش در جبهه حداقل برای مدتی از رفتن به جبهه منصرف شود. شور و اشتیاق قربان علی به حضور در جبهه دفاع از اسلام و قرآن بالاخره خانواده را راضی کرد که او هم در رکاب دیگر برادرانش به جبهه اعزام شود.

همین علاقه فراوان قربان علی را به جبهه کشاند و او هم پس از مدتی مبارزه با دشمنان بعثی به گونه ای مورد اصابت گلوله های دشمن قرار گرفت که حتی تشخیص هویت او برای همرزمانش هم امکان پذیر نبود و همین موضوع باعث شد که پیکر مطهرش تا 10 سال مفقودالاثر باشد. قربان علی هم با شور و شوق بسیار راه سید الشهدا را انتخاب کرد و عاشقانه و خالصانه با اهدای خون سرخ خودش بی ریا و گمنام به کاروان عاشورا و قافله کربلا پیوست.

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.