سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

شهید غلامرضا علی نژاد - نمایش محتوای دفاع مقدس

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

شهید غلامرضا علی نژاد

شهید غلامرضا علی نژاد


روحاني شهيد حجت الاسلام غلامرضا علي نژاد درسال 1338 در شهربشرويه دريك خانواده‌ي متدين و مذهبي چشم به جهان گشود . وي دوران كودكي را در زادگاه خويش گذرانده و در سن هفت سالگي وارد دبستان شد . طبق سنت و رسم مذهبي كه در شهر بشرويه وجود داشت كه كودكان در ايام تعطيلات مشغول فراگيري قرآن مي‌شدند ، شهيد علي نژاد درهمان دوران كودكي به مكتب خانه رفت وباتوجه به علاقه زيادي كه به قرآن مجيد داشت درمدت زمان اندك، قرآن را فراگرفت .از آنجايي كه شهيد صاحب صوت ولحن زيبا ودلچسبي بود همواره مورد تشويق اطرافيان قرار مي‌گرفت ودر محافل و مجالس به قرائت قرآن دعوت مي‌شد .

شهيد علي نژاد تحصيلات ابتدايي ودوره پنج ساله دبيرستان را دربشرويه و كاشمر با موفقيت پشت سرگذاشت و با عنايت به علاقه‌مندي و توجهي كه به علوم ديني و مسائل مذهبي داشت در ادامه‌ي كار وارد حوزه علميه شد قابل ذكر است كه وي در دوران تحصيل در دوره دبيرستان همواره به اشكال مختلف مخالفت خودرا با رژيم ستمشاهي ابراز داشت ودر جهت روشنگري همكلاسي هايش تلاش مي‌كرد به گفته يكي از همكلاسي هاي شهيد در زماني كه به مناسبت رفع خطر از وجود شاه خائن مجلس دعا و ستايش برگزار مي‌گرديد غلامرضا از اين عمل بسيار ناراحت شد وتصميم گرفت به هرشكل ممكن اخلالي در برگزاري مجلس مذكور ايجاد نمايد بدين ترتيب كه چون مكان برگزاري مراسم را مي‌‌دانست روز قبل دور از چشم جماعت به مكان مذكور رفت وبا قطع سيم بلندگو ازچند جاي مختلف وچسباندن آن به طرز بسيار ماهرانه‌اي كه رفع نقص آن ممكن نباشد سبب شد كه صبح روز بعد كه بنا بود مجلس ياد شده برگزار شود هرچند مامورين ومسئولين سعي كردند كه جهت برگزاري مراسم رفع نقص كنند تا بتوانند از بلندگو استفاده نمايند كوششان به جايي نرسيد و در آن سال پس از گرفتاري زياد به طريق ديگر ( با بلندگوي دستي )و با مشكلات فراوان به اجراي مراسم پرداختند . 

شهيد علي‌نژاد پس از اتمام سال پنجم دبيرستان ، تحصيل جديد را رها كرد و با راهنمايي آيت ا... رباني شيرازي (ره) به صف شاگردان امام صادق (ع) پيوست و در رديف سربازان امام زمان (عج) قرار گرفت .

 

پس از آن با راهنمايي آيت ا... رباني شيرازي با انقلاب اسلامي و اهداف آن آشنا شد و به صف مبارزين پيوست . زماني كه رژيم طاغوت ايشان را به فيروز آباد تبعيد مي‌نمايد. شهيد علي‌نژاد دست به يك سري تبليغات و فعاليتها مي‌زند و نوار‌هاي سخنراني امام خميني (ره) و آيت ا... رباني و رساله‌هاي امام و كتاب حكومت اسلامي ايشان را پخش مي‌كند و در همين ارتباط دستگير شده و پس از چندي آزاد مي‌‌‌‌گردد.

شهيد علي‌نژاد در دوران اوج‌گيري انقلاب اسلامي زماني كه زمينه فعاليت بر ضد رژيم بيشتر فراهم مي‌شود، مبارزه بي‌امان و شبانه روزي خود را آغاز مي‌كند و وي كه تشنه مقابله و مبارزه بوده است اكنون فرصت مناسبي مي‌يابد تا تمام توان خود را در جهت براندازي رژيم و روشنگري مردم بكارگيرد لذا همواره در كليه مراسم ها و راهپيمايي‌هايي كه عليه رژيم برگزار مي‌شد شركت فعال داشت و به خاطر شركت و فعاليت در اولين تظاهرات مردم كاشمر، دستگير و راهي زندان مي‌‌‌‌‌‌‌‌گردد كه پس از چندي با تلاش فراوان آزاد مي‌شود .

روحاني شهيد شيخ غلامرضا علي‌نژاد در دوران انقلاب اسلامي و مبارزات مردم قهرمان ايران لحظه‌اي از فعاليت و حركت و تلاش باز نايستاد تا اينكه انقلاب اسلامي با رهبري آگاهانه حضرت امام خميني (ره)و سعي و تلاش مجاهدين و مبارزين و تقديم خون هزاران شهيد به پيروزي رسيد . پس از پيروزي انقلاب اسلامي شهيد علي‌نژاد براي تكميل مباني علمي خود وارد حوزه علميه مشهد شده و از محضر اساتيدي چند بهره‌مند گرديد .

 با شروع جنگ تحميلي عراق عليه ايران شهيد علي‌نژاد نيز همراه با ساير برادران رزمنده و همگام با ديگر برادران روحاني به فرمان حضرت امام خميني (ره) به جبهه‌هاي نبرد حق عليه باطل شتافت وي پس از شش ماه مبارزه و خدمت در جبهه ،بر اثر تركش خمپاره زخمي شده و به مشهد مقدس باز مي‌گردد . و پس از مدتي كه بهبودي حاصل گشت دوباره راهي جبهه مي‌شود .

 شهيد علي‌نژاد چندين مرتبه متوالي و بدون وقفه در جبهه حضور يافت و زماني به عنوان روحاني گردان و گاهي مانند روحاني ساده انجام وظيفه مي‌نمود انجام وظيفه مي‌نمود .وي در پاسخ به سئوال كساني كه مي‌گفتند : اندكي استراحت لازم است . چرا همواره در سنگر هستيد ؟ مي گفت : من دلم راضي نمي‌شود كه شخصيتهايي  همچون آيت ا... ميرزا جواد آقاي تهراني در جبهه باشند و جوانان ما در جبهه خون بدهند و من در شهرم راحت و آسوده بخوابم . گفتني است كه شهيد علي‌نژاد مدت زيادي در جبهه همسنگر آيت ا... ميرزا جواد آقاي تهراني بوده و علاوه بر فيوضات جبهه از محضر مبارك ايشان نيز فيض برده‌ است .

 وي علاوه بر سخنراني‌هاي پرشور و با معنويتي كه در شهر‌هاي مختلف ايراد مي‌نمود ، داراي تأليفات گرانقدري است كه برخي از آنها عبارتند از :

1-نگرشي بر نهضتهاي  اسلامي 2-اشعاري تحت عنوان حماسه آفرين عصر ما 3-موعود اسلام        4- روش تهذيب        5- وظايف امت در زمان غيبت

سرانجام روحاني شهيد شيخ غلامرضا علي‌نژاد پس از شركت در عملياتها و مراحل مختلف جنگ تحميلي در عمليات بيت المقدس كه با رمز يا علي‌بن ابيطالب شروع شد،شركت كرد و پس از چند روز رزم بي‌امان با كفار بعثي شربت شهادت نوشيد و به ديدار معبود خويش شتافت . روز پنج شنبه 30/2/1361 بدن پاك اين شهيد بزرگوار همراه با ساير شهيدان در مشهد تشييع شد و در كنار حرم مطهر علي بن موسي الرضا (ع) به خاك سپرده شد.

 
شهید علی نژاد

خاطره ای از پدر  روحانی شهید غلامرضا علی نژاد،خاطره عکس پسرش شهدیش را در کنار حجره شهادتش: وقتي كه روحاني شهيدغلامرضا علي‌نژاد براي بار دوم از طريق بسيج به جبهه اعزام گرديد ، خبري از وي نداشتيم و نگران حالش شده بوديم ، تا اینکه خبر شهادتش را به ما دادند و در كاشمر برايش مجلس ختم برگزار كردند و مردم بشرويه و اقوام و آشنايان به تكاپو افتادند تا در تشييع جنازه وي شركت نمايند . خلاصه با توجه به وصيت شهيد مبني بردفن پيكرش در جوار بارگاه ملكوتي امام رضا (ع) راهي مشهد مقدس شديم و در بين راه گريه و زاري وعزاداري و نوحه خواني برقرار بود . زماني كه به مشهد رسيديم معلوم شدكه خبر شهادت درست نبوده و جسد متعلق به كس ديگري بوده است

. نكته جالب اينكه ايشان وقتي از جبهه برمي‌گردد با عكس بزرگ شده‌اي كه زير آن نوشته شده است روحاني شهيد شيخ غلامرضا علي‌نژاد و داخل حجره گذاشته شده مواجه مي شود و در كنار آن عكس مي‌گيرد و در حالي كه متعجب و حيرت‌زده است وقتي كه پس از چندي به كاشمر سفر مي‌كند در ميدان شهر با اطلاعيه‌اي برخورد مي‌كند كه در مورد شهادت ايشان صادر شده است و ايشان اطلاعيه را بر مي‌دارد و در كتابخانه خويش نگهداري مي‌كند.

                                                                «روحش شاد و راهش پر رهرو باد»

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 3.0 stars out of 5.