رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

بازگشت به صفحه کامل

شهيد سعيد بن عبدالله حنفي

«سعيد» فرزند «عبدالله حنفي» از اهالي كوفه، عابد، شجاع و از شيعيان مخلص بوده است. او از آغاز خلافت يزيد مبارزات انقلابي خود را شروع كرد. سعيد جزو سومين گروهي بود كه به همراه «هاني بن هاني» دعوت نامه هفت نفر از سران كوفه را خدمت امام حسين (ع) رساند.

زمانيكه مسلم بن عقيل وارد شهر كوفه شد، مشتاقانه با او بيعت نمود .

سعيد ارادت خاصي نسبت به اباعبدالله الحسین (ع) داشت . در شب عاشورا هنگامي كه امام حسين (ع) بيعت خود را از يارانش برداشت در مقابل حضرت ايستاد و عرض كرد: «نه به خدا قسم اي پسر پيامبر، ما هرگز تو را رها نمي‌كنيم تا خداوند تعالي بداند كه ما از تو محافظت كرديم و اگر بدانم كه تا 70 مرتبه كشته مي‌شوم و سپس كشته شده و سوزانده مي‌شوم و سپس از آن نيز متلاشي شده و در هوا پراكنده مي‌شوم از تو جدا نخواهم شد، تا مرگ خود را در نزد تو ببينم . پس چگونه اين كار را نكنم در صورتي كه اين [تنها] يك كشته شدن است و پس از آن نيز به كرامتي مي‌رسم كه براي آن هرگز پاياني نيست.»
او در روز عاشورا سال 61 هـ.ق. در حاليكه براي محافظت از امام در مقابل ايشان ايستاده بود ، به شهادت رسيد. وقتي براي دفن پيكر مقدسش به كنار او رفتند به غير از زخم شمشير و نيزه ، 13 چوبه تير در بدن او يافتند .

نام سعيد در زيارت ناحيه مقدسه همراه با جملاتي كه شب عاشورا در برابر امام حسين (ع) گفت و ثنا و دعايي كه حضرت حجت (عج) در اين زيارت براي او دارد، آمده است.