سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

شعار سال 1397

  

 

 

 

 

شهرستان نهبندان

شهرستان نهبندان


شهرستان نهبندان با 34478 کیلومترمربع وسعت، جنوبی ترین شهرستان استان است. این شهر در طول جغرافیایی 60 درجه و 30 دقیقه و عرض جغرافیایی 31 درجه و 33 دقیقه و در ارتفاع 1196 متری از سطح دریای آزاد قرار گرفته است. یکی از منابع مستقل و کم نظیر راجع به ایران، سفرنامه ایزودور خاراکسی است. وی از ارتباط میان بین النهرین تا اکباتان و ری و خراسان تا افغانستان جنوبی بحث می کند و از یک جاده تجارتی که از نیشابور به دریای خزر می رفته و شاید زمانی جزء بزرگترین شبکه ارتباطی بین چین و اروپا بوده، اطلاعاتی به دست می دهد. از اظهارات خاراکسی چنین استنباط می شود که "نیه" یا "نه" واقع در حاشیه شرقی لوت، شهر مهمی بوده است. سایکس معتقد است، "نه" که ایزودور خاراکسی آنرا "نیه" ضبط کرده، بدون تردید از نقاط بسیار قدیمی و پر اهمیتی بوده است که درمیان جاده مستقیمی واقع شده بوده که از بندرعباس به خراسان امتداد داشته است.

در مورد وجه تسمیه نهبندان این نظریه نیز وجود دارد که "نه" یا "نیه" در فارسی معنی شهر است و احتمالا از قرن هفتم به بعد این شهر "نهبندان" نامیده شده است. درجایی از تاریخ سیستان آمده است "نه" از شهرکهای سیستان و در سرحد قهستان واقع بوده و امروز هم قصبه ای است و نه و بندان در عرض یکدیگر و نزدیک به هم اند.

 

نقاط دیدنی:

- آسبادهای (آسیاب بادی) نهبندان:

شرایط دشوار طبیعی مناطق کویری و بیابانی ایران باعث شده تا مردم کویرنشین از ابتکار و خلاقیت خود استفاده کرده و با حداکثر بهره گیری از عوامل و شرایط طبیعی آنرا در اختیار خود در آوردند. آسبادهای نهبندان از جمله این خلاقیتها هستند که در اکثر مناطق خراسان جنوبی بخصوص روستاهای شهرستان نهبندان دیده می شوند. منطقه نهبندان به دلیل گسترش دامنه بادهای 120 روزه سیستان تا این منطقه از این نظر امتیاز ویژه ای دارد. بیشترین تعداد آسبادها در داخل شهر نه قرار داشته که سون هدین جغرافیدان از آن نام برده که 400 خانه و 75 آسباد داشته است. این تعداد آسباد در یک فصل قادر به آرد نمودن 600 تن گندم بوده اند. در روستاهای رومه، چهار فرسخ، خونیک پایین، خوشاره همند و ... آسبادهایی وجود دارند.

 

 

- قلعه نهبندان:

قلعه عظیم نهبندان که از خشت و چینه ساخته شده، در داخل شهر نهبندان قرار گرفته است. با توجه به نقشه بنا و اشیاء سفالی بدست آمده از قلعه، سابقه تاریخی آن به دوران قبل از اسلام یعنی دوران اشکانی و ساسانی برمی گردد. قلعه در دوران اسلامی تا دوران صفویه فعال بوده و در دوره صفویه بطور کامل متروک شده است. وجود این قلعه صحت ادعای بعضی منابع تاریخی که سابقه شهر نهبندان را به دوران پیش از اسلام می رسانند تایید می کند.

 

- قلعه شاهدژ:

قلعه شاهدژ در 5 کیلومتری شرق شهرستان نهبندان قرار دارد. این قلعه عظیم سنگی بنایی است دفاعی مربوط به فدائیان اسماعیلی که مصالح بنا تماما از سنگ و آجر است که در بعضی قسمتها سنگها بدون استفاده از ملات برروی یکدیگر قرار گرفته اند.

 

- مسجد میغان:

مسجد تاریخی میغان در داخل بافت قدیمی و تقریبا متروکه روستای میغان از توابع شهرستان نهبندان قرار دارد. زمان ساخت این بنا براساس نوع نقشه به دوره صفویه برمی گردد. این بنا به طور کامل توسط میراث فرهنگی بیرجند مرمت و بازسازی گردیده است.

 

 

- مسجد طارق:

مسجد تاریخی طارق در 40 کیلومتری شمال نهبندان در روستایی به همین نام واقع شده است. این مسجد شامل شبستان ستونداری است که حدفاصل ستونها با طاق جناغی و سپس حد فاصل طاقها نیز با پوشش گنبدی بصورت چهار ترک پوشیده شده است. این مسجد دارای سنگ لوحی است که تاریخ ساخت بنا(1096 ه.ق) بر روی آن حک شده است.

 

- قلعه بندان:

قلعه بندان از آثار تاریخی و کهن شهرستان نهبندان است که در فاصله 75 کیلومتری شرق نهبندان و در روستایی به همین نام واقع شده است. این اثر تاریخی که متعلق به دوره تیموری است تا پایان دوره قاجار بعنوان دژی محکم و استوار پابرجا بوده است. در چهار گوشه قلعه برجهای بلندی قرار داشته که امروزه تنها یکی از آنها در ضلع جنوب غربی قلعه سالم مانده است.

 

- مدرسه هدایت:

این بنا در سال 1307 ه.ش به عنوان اولین مدرسه نهبندان ساخته شده است این بنا بیان کننده ویژگیهای معماری دوره پهلوی است. مهمترین ویژگی این بنا اصل قرینه سازی در آن است به گونه ای که با ایجاد یک محور با جهت شمال  شرق، جنوب غربی ، عناصر معماری به صورت قرینه در دو طرف این محور ایجاد شده است.

 

- مزار سید علی:

آرامگاه امامزاده سید علی در 90کیلومتری شمال شهر نهبندان واقع شده و مورد توجه خاص پیروان اهل بیت (ع) است. بنای آرامگاه در سالهای اخیر توسط اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان نهبندان ساخته شده و روز به روز در حال گسترش و توسعه می باشد.


بهره برداری از دو ایستگاه فرستنده دیجیتال در فردوس

دو ایستگاه فرستنده دیجیتال در روستا‌های گستج و مهوید شهرستان فردوس به بهره برداری رسید.شنبه، ۲۰ دی ۱۳۹۹

برگزاری شورای اندیشه ورزی مرکز خراسان جنوبی با موضوع «مسائل ورزش استان و پرداخت به آن در شبکه خاوران»

نشست شورای اندیشه ورزی مرکز با موضوع « بررسی مسائل ورزش استان و پرداخت به آن در شبکه خاوران » با حضور مدیر کل صدا و سیمای و مدیر کل ورزش و جوانان...سه‌شنبه، ۱۶ دی ۱۳۹۹

تقدیر و تشکر از کارشناسان هواشناسی

مدیرکل و جمعی از معاونین مرکز از کارشناسان هواشناسی اداره کل هواشناسی استان تقدیر و تشکر کردند.یک‌شنبه، ۱۴ دی ۱۳۹۹

تقدیر و تشکر

معاون نظارت شورای عالی قرآن سازمان از عملکرد صدا و سیمای خراسان جنوبی تشکر و قدردانی کرد.یک‌شنبه، ۱۴ دی ۱۳۹۹

سردار دل ها

ویژه برنامه های رادیویی در سالروز شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانیپنج‌شنبه، ۱۱ دی ۱۳۹۹

آیین تجلیل از برگزیدگان هفدهمین اجلاس فناوری رسانه ملی مرکز

در مراسمی با حضور مدیرکل فرستنده های تی وی و اف ام سازمان ازبرگزیدگان هفدهمین اجلاس فناوری رسانه ملی در مرکز تجلیل شد.پنج‌شنبه، ۱۱ دی ۱۳۹۹

برنامه های صدا وسیمای خراسان جنوبی به مناسبت 9دی

برنامه های صدا و سیمای خراسان جنوبی به مناسبت 9 دی مشخص شد.سه‌شنبه، ۹ دی ۱۳۹۹

آدرس : بیرجند - خیابان غفاری - بلوار شهید آوینی - بلوار جام جم - صدا و سیمای مرکز خراسان جنوبی

صندوق پستی :                                                  ١٨٣

رایانامه :                                         web@birjand.irib.ir

پیامک روابط عمومی :                                 ٣٠٠٠٠٥٦٠

پیامک صدا :                                               ٣٠٠٠٠٥٦٦

پیامک سیما :                                             ٣٠٠٠٠٥٦٥

پیامک خبر :                                                ٣٠٠٠٠٥٧٠

  کد پستی:                                            ۹۷۱۷۴۳۴۷۵۳


کانال صدا و سیمای خراسان جنوبی :sapp.ir/irib_skh

کانال خبرگزاری مرکز :              sapp.ir/iribnews_skh

کانال روابط عمومی مرکز :             sapp.ir/irib_khjpr

تلفن ارتباطات مردمی(بیرجند) :                             ١٦٢

تلفن ارتباطات مردمی(شهرستانها) :   ٢٢-٣٢١٦٢١٢١-٠٥٦

                                                      ١٥-٣٢١٦٢٢١١-٠٥٦

نمابر :                                                 ٣٢٢٣٧٨٩٤-٠٥٦

نقشه دسترسی به مرکز :

mail ارسال نظر

Loading the player...

Loading the player...

Loading the player...