سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱۶ آذر ۱۴۰۰

شعار سال 1397

  

 

 

 

 

شهرستان فردوس

شهرستان فردوس


شهرستان فردوس به مرکزیت شهر فردوس ، در شمال استان خراسان جنوبی و بین 32 درجه و 39 دقيقه تا 34 درجه و 42 دقيقه عرض شمالی و 57 درجه و 5 دقيقه تا 58 درجه و 55 دقيقه درجه طول شرقی واقع شده است. این شهرستان از شمال به شهرستان های بردسکن و گناباد، از شرق به شهرستانهای گناباد و سرایان و از جنوب و غرب به شهرستان های طبس و بشرویه محدود می شود. مساحت شهرستان 10096 کیلومترمربع  است.
شهرستان فردوس در ابتدا مشتمل بر بخش های مرکزی، طبس و بشرویه بود. در لغت نامه دهخدا، در مورد تقسیمات کشوری شهرستان فردوس آمده است: « شهرستان فردوس از سه بخش  تشکیل شده، جمع قراء و قصبات آن 453 است.» در تیرماه سال 1339، بخش طبس از شهرستان فردوس جدا شده و به صورت شهرستان در آمد و همچنین بخش سرایان نیز از بخش مرکزی (بخش حومه در آن زمان) جدا شده و به یک بخش مستقل تبدیل شد. پس از تقسیم استان خراسان به سه استان در سال 1384، بخش سرایان از این شهرستان جدا شده، و به شهرستان تبدیل شد و به استان خراسان جنوبی ملحق گردید، همچنین در آبانماه سال 1387، بخش بشرویه از شهرستان فردوس جدا شده و به شهرستان تبدیل شد. تا سال 1386، شهرستان فردوس متعلق به استان خراسان رضوی بود که در این زمان طی مصوبه دولت به استان خراسان جنوبی ملحق گردید. این شهرستان دارای 2 شهر (فردوس و اسلامیه)، یک بخش (بخش مرکزی) و 3 دهستان (حومه – باغستان و برون) است.


مهمترین جاذبه های گردشگری این شهرستان عبارتند از:
- آبگرم معدنی

آبگرم معدنی فردوس، یک چشمه آبگرم با خواص درمانی است که در فاصله حدود ۲۰ کیلومتری شمال شهر فردوس واقع شده‌است.

- مدرسه علمیه علیا
این مدرسه در اواخر دوره حکومت صفویه به دست فردی به نام «میر علی بیک» ساخته شده و تا سال‌های پیش از زلزله سال ۱۳۴۷، به عنوان مدرسه مورد استفاده بوده‌است. از مشخصات بارز در معماری این مدرسه، تکرار فرم هشت ضلعی در قسمت‌های مختلف پلان آن است.

 

 - مسجد جامع تون
این مسجد، که امروزه بیشتر به نام مسجد جامع قدیم شناخته می‌شود، متعلق به دوره سلجوقیان بوده و با وجود تخریب بخش‌هایی از آن در زمین‌لرزهٔ فردوس، هنوز هم مورد استفاده نمازگزاران قرار می‌گیرد.

 

 


- مسجد، آب انبار و حمام کوشک
این مجموعه، شامل یک مسجد، حمام و آب‌انبار بوده و در شرق شهر تون و نزدیک به دروازه قاین قرار دارد. مسجد کوشک، قدیمی‌ترین مسجد در استان خراسان جنوبی است. بر بالای محراب این مسجد، کتیبه‌ای آراسته به گچ‌بری گل و بوته با تاریخ (۵۵۴ ه.ق) قرار دارد. بر اساس شواهد معماری موجود و فرم مسجد، بنای اولیه مسجد به اوایل اسلام برمی‌گردد. در جلوی ایوان ورودی مسجد کوشک و در داخل زمین، حمامی با همین نام وجود دارد که متعلق به دوره تیموریان است. در شمال شرقی ورودی مسجد نیز آب‌انباری با همان نام وجود دارد که از پیشینهٔ بالایی برخوردار است.

- کوه قلعه فردوس
کوه قلعه، محل یکی از قلعه‌ها و دژهای اسماعیلیه بوده و در ۱۰ کیلومتری جنوب شهر فردوس قرار دارد. شیب تند و دسترسی دشوار این کوه، آن را مکانی مناسب برای ساخت دژ نظامی اسماعیلیه کرده‌بود.

- روستای ییلاقی بیدسکان
روستای بیدسکان یا بیدسگان، روستایی است در دهستان باغستان از توابع بخش مرکزی شهرستان فردوس که در فاصله حدود ۳۰ كیلومتری شمال شرقی شهر فردوس واقع شده‌است.
مکانهای دیدنی آن عبارتند از:
قلعهٔ بیدسکان: این اثر تاریخی که در زمان‌های قدیم برای دفاع اهالی روستا مورد استفاده قرار می‌گرفته، بیش از ۳۰۰ سال قدمت دارد.
درهٔ بیدسکان: که یکی از جاهای تفریحی شهرستان فردوس است.
همچنین ۷ اثر تاریخی در این روستا به ثبت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری رسیده که شامل قلعه بیدسکان، حمام بیدسکان و تعدادی از منازل قدیمی هستند.

- قلعه حسن آباد
قلعهٔ حسن‌آباد، شامل آثار به‌جای مانده از یکی از قلعه‌های اسماعیلیان بوده و مربوط به سده‌های ششم و هفتم هجری قمری است. این اثر تاریخی، در ۸ کیلومتری شمال غرب فردوس و ۲ کیلومتری روستای متروکه حسن‌آباد قرار دارد.
این قلعه دارای تونلی آجری است که به کوه قلعه، یکی دیگر از قلعه‌های تاریخی اسماعیلیان، متصل است و این راه زیرزمینی این دو قلعه را به وسیله یک راه زیرزمینی دیگر به وسط شهر تاریخی تون متصل می‌کند. در داخل این تونل زیرزمینی که پس از زمین‌لرزهٔ سال ۱۳۴۷ کشف شد، اجساد بسیاری از مردگان یافت شد که در کنار هم در داخل این تونل چیده شده و دارای کفن‌هایی با آثار اسلامی و آیات قرآن بودند.

- بارگاه امام‌زادگان سلطان محمد و ابراهیم
در انتهای راستهٔ بازار قدیم و پشت مسجد جامع تون، آرامگاهی است مشهور به مزار، که متعلق به سلطان محمد و سلطان ابراهیم از نوادگان امام موسی بن جعفر است. معماری این بنا مربوط به دوره تیموریان است. گنبد این بنا، از دو پوستهٔ گسسته تشکیل شده و تنها گنبد تاریخی استان خراسان جنوبی است که با کاشی طرح‌دار تزئین شده‌است.

- حوض‌انبار و مسجد سیدی
حوض‌انبار سیدی قدیمی‌ترین حوض‌انبار استان خراسان جنوبی محسوب می‌شود. کتیبهٔ بنای این حوض به سال ۸۹۰ هجری است. مسجد سیدی در کنار این حوض‌انبار قرار گرفته‌است. شبستان زمستانی آن کاملاً خشت و گلی و متعلق به دورهٔ صفوی و شبستان تابستانی آن مربوط به دورهٔ قاجار است.


دیدار رئیس و هیئت رئیسه کشتی استان با مهندس آینه دار مدیر کل صداوسیمای خراسان جنوبی

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای خراسان جنوبی : در این نشست، مهندس عباس سروری رئیس هیئت کشتی استان ضمن تشکر و قدردانی از زحمات ارزنده مهندس آینه...چهارشنبه، ۱۹ آبان ۱۴۰۰

انتصاب مدیر تامین و پخش سیمای خراسان جنوبی

مدیر تأمین و پخش سیمای خراسان جنوبی منصوب شد.پنج‌شنبه، ۲۵ شهریور ۱۴۰۰

قدردانی از شبکه خاوران

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای خراسان جنوبی :   سردار سرتیپ پاسدار علی قاسمی فرمانده سپاه انصار الرضا علیه السلام و مسؤل هیأت امنا هیئت...پنج‌شنبه، ۲۵ شهریور ۱۴۰۰

هم اندیشی برنامه های هفته دفاع مقدس

در نشست و دیدار سرهنگ فلاحی مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با مهندس آینه دار مدیر کل، معاونین و برنامه سازان شبکه خاوران برنامه...سه‌شنبه، ۲۳ شهریور ۱۴۰۰

نقش راهبردی رسانه ملی در ترویج فرهنگ ازدواج و فرزندآوری

در نشست شورای اندیشه ورزی صداو سیمای خراسان جنوبی با موضوع جمعیت و فرزندآوری مطرح شد؛ نقش راهبردی رسانه ملی در ترویج فرهنگ ازدواج و فرزندآوریچهارشنبه، ۱۷ شهریور ۱۴۰۰

تقدیر از شبکه خاوران

دیدار حجت الاسلام و المسلمین بخشی پور مدیر کل اوقات و امور خیریه استان و هیئت همراه با مدیرکل صداوسیمای خراسان جنوبیچهارشنبه، ۱۷ شهریور ۱۴۰۰

بهره برداری از دو ایستگاه فرستنده دیجیتال در فردوس

دو ایستگاه فرستنده دیجیتال در روستا‌های گستج و مهوید شهرستان فردوس به بهره برداری رسید.شنبه، ۲۰ دی ۱۳۹۹

آدرس : بیرجند - خیابان غفاری - بلوار شهید آوینی - بلوار جام جم - صدا و سیمای مرکز خراسان جنوبی

صندوق پستی :                                                  ١٨٣

رایانامه :                                         web@birjand.irib.ir

پیامک روابط عمومی :                                 ٣٠٠٠٠٥٦٠

پیامک صدا :                                               ٣٠٠٠٠٥٦٦

پیامک سیما :                                             ٣٠٠٠٠٥٦٥

پیامک خبر :                                                ٣٠٠٠٠٥٧٠

  کد پستی:                                            ۹۷۱۷۴۳۴۷۵۳


کانال صدا و سیمای خراسان جنوبی :sapp.ir/irib_skh

کانال خبرگزاری مرکز :              sapp.ir/iribnews_skh

کانال روابط عمومی مرکز :             sapp.ir/irib_khjpr

تلفن ارتباطات مردمی(بیرجند) :                             ١٦٢

تلفن ارتباطات مردمی(شهرستانها) :   ٢٢-٣٢١٦٢١٢١-٠٥٦

                                                      ١٥-٣٢١٦٢٢١١-٠٥٦

نمابر :                                                 ٣٢٢٣٧٨٩٤-٠٥٦

نقشه دسترسی به مرکز :

mail ارسال نظر

Loading the player...

Loading the player...

Loading the player...