اقتصاد مقاومتی؛ تولید - اشتغال | دوشنبه، ۲۷ آذر ۱۳۹۶

  

 

 

 

 

شهرستان فردوس

شهرستان فردوس به مرکزیت شهر فردوس ، در شمال استان خراسان جنوبی و بین 32 درجه و 39 دقيقه تا 34 درجه و 42 دقيقه عرض شمالی و 57 درجه و 5 دقيقه تا 58 درجه و 55 دقيقه درجه طول شرقی واقع شده است. این شهرستان از شمال به شهرستان های بردسکن و گناباد، از شرق به شهرستانهای گناباد و سرایان و از جنوب و غرب به شهرستان های طبس و بشرویه محدود می شود. مساحت شهرستان 10096 کیلومترمربع  است.
شهرستان فردوس در ابتدا مشتمل بر بخش های مرکزی، طبس و بشرویه بود. در لغت نامه دهخدا، در مورد تقسیمات کشوری شهرستان فردوس آمده است: « شهرستان فردوس از سه بخش  تشکیل شده، جمع قراء و قصبات آن 453 است.» در تیرماه سال 1339، بخش طبس از شهرستان فردوس جدا شده و به صورت شهرستان در آمد و همچنین بخش سرایان نیز از بخش مرکزی (بخش حومه در آن زمان) جدا شده و به یک بخش مستقل تبدیل شد. پس از تقسیم استان خراسان به سه استان در سال 1384، بخش سرایان از این شهرستان جدا شده، و به شهرستان تبدیل شد و به استان خراسان جنوبی ملحق گردید، همچنین در آبانماه سال 1387، بخش بشرویه از شهرستان فردوس جدا شده و به شهرستان تبدیل شد. تا سال 1386، شهرستان فردوس متعلق به استان خراسان رضوی بود که در این زمان طی مصوبه دولت به استان خراسان جنوبی ملحق گردید. این شهرستان دارای 2 شهر (فردوس و اسلامیه)، یک بخش (بخش مرکزی) و 3 دهستان (حومه – باغستان و برون) است.


مهمترین جاذبه های گردشگری این شهرستان عبارتند از:
- آبگرم معدنی

آبگرم معدنی فردوس، یک چشمه آبگرم با خواص درمانی است که در فاصله حدود ۲۰ کیلومتری شمال شهر فردوس واقع شده‌است.

- مدرسه علمیه علیا
این مدرسه در اواخر دوره حکومت صفویه به دست فردی به نام «میر علی بیک» ساخته شده و تا سال‌های پیش از زلزله سال ۱۳۴۷، به عنوان مدرسه مورد استفاده بوده‌است. از مشخصات بارز در معماری این مدرسه، تکرار فرم هشت ضلعی در قسمت‌های مختلف پلان آن است.

 

 - مسجد جامع تون
این مسجد، که امروزه بیشتر به نام مسجد جامع قدیم شناخته می‌شود، متعلق به دوره سلجوقیان بوده و با وجود تخریب بخش‌هایی از آن در زمین‌لرزهٔ فردوس، هنوز هم مورد استفاده نمازگزاران قرار می‌گیرد.

 

 


- مسجد، آب انبار و حمام کوشک
این مجموعه، شامل یک مسجد، حمام و آب‌انبار بوده و در شرق شهر تون و نزدیک به دروازه قاین قرار دارد. مسجد کوشک، قدیمی‌ترین مسجد در استان خراسان جنوبی است. بر بالای محراب این مسجد، کتیبه‌ای آراسته به گچ‌بری گل و بوته با تاریخ (۵۵۴ ه.ق) قرار دارد. بر اساس شواهد معماری موجود و فرم مسجد، بنای اولیه مسجد به اوایل اسلام برمی‌گردد. در جلوی ایوان ورودی مسجد کوشک و در داخل زمین، حمامی با همین نام وجود دارد که متعلق به دوره تیموریان است. در شمال شرقی ورودی مسجد نیز آب‌انباری با همان نام وجود دارد که از پیشینهٔ بالایی برخوردار است.

- کوه قلعه فردوس
کوه قلعه، محل یکی از قلعه‌ها و دژهای اسماعیلیه بوده و در ۱۰ کیلومتری جنوب شهر فردوس قرار دارد. شیب تند و دسترسی دشوار این کوه، آن را مکانی مناسب برای ساخت دژ نظامی اسماعیلیه کرده‌بود.

- روستای ییلاقی بیدسکان
روستای بیدسکان یا بیدسگان، روستایی است در دهستان باغستان از توابع بخش مرکزی شهرستان فردوس که در فاصله حدود ۳۰ كیلومتری شمال شرقی شهر فردوس واقع شده‌است.
مکانهای دیدنی آن عبارتند از:
قلعهٔ بیدسکان: این اثر تاریخی که در زمان‌های قدیم برای دفاع اهالی روستا مورد استفاده قرار می‌گرفته، بیش از ۳۰۰ سال قدمت دارد.
درهٔ بیدسکان: که یکی از جاهای تفریحی شهرستان فردوس است.
همچنین ۷ اثر تاریخی در این روستا به ثبت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری رسیده که شامل قلعه بیدسکان، حمام بیدسکان و تعدادی از منازل قدیمی هستند.

- قلعه حسن آباد
قلعهٔ حسن‌آباد، شامل آثار به‌جای مانده از یکی از قلعه‌های اسماعیلیان بوده و مربوط به سده‌های ششم و هفتم هجری قمری است. این اثر تاریخی، در ۸ کیلومتری شمال غرب فردوس و ۲ کیلومتری روستای متروکه حسن‌آباد قرار دارد.
این قلعه دارای تونلی آجری است که به کوه قلعه، یکی دیگر از قلعه‌های تاریخی اسماعیلیان، متصل است و این راه زیرزمینی این دو قلعه را به وسیله یک راه زیرزمینی دیگر به وسط شهر تاریخی تون متصل می‌کند. در داخل این تونل زیرزمینی که پس از زمین‌لرزهٔ سال ۱۳۴۷ کشف شد، اجساد بسیاری از مردگان یافت شد که در کنار هم در داخل این تونل چیده شده و دارای کفن‌هایی با آثار اسلامی و آیات قرآن بودند.

- بارگاه امام‌زادگان سلطان محمد و ابراهیم
در انتهای راستهٔ بازار قدیم و پشت مسجد جامع تون، آرامگاهی است مشهور به مزار، که متعلق به سلطان محمد و سلطان ابراهیم از نوادگان امام موسی بن جعفر است. معماری این بنا مربوط به دوره تیموریان است. گنبد این بنا، از دو پوستهٔ گسسته تشکیل شده و تنها گنبد تاریخی استان خراسان جنوبی است که با کاشی طرح‌دار تزئین شده‌است.

- حوض‌انبار و مسجد سیدی
حوض‌انبار سیدی قدیمی‌ترین حوض‌انبار استان خراسان جنوبی محسوب می‌شود. کتیبهٔ بنای این حوض به سال ۸۹۰ هجری است. مسجد سیدی در کنار این حوض‌انبار قرار گرفته‌است. شبستان زمستانی آن کاملاً خشت و گلی و متعلق به دورهٔ صفوی و شبستان تابستانی آن مربوط به دورهٔ قاجار است.


تغییر فرکانس فرستنده دیجیتال ایستگاه آیسک

فرکانس فرستنده دیجیتال ایستگاه آیسک تغییر کرددوشنبه، ۲۰ آذر ۱۳۹۶

معرفی مدیر کل جدید صدا و سیمای مرکز خراسان جنوبی

علیرضا آیینه دار، امروز به عنوان مدیر کل جدید صدا و سیمای مرکز خراسان جنوبی معرفی شدیک‌شنبه، ۵ آذر ۱۳۹۶

افتتاح سی و هفتمین ایستگاه دیجیتال خراسان جنوبی

سی و هفتمین ایستگاه دیجیتال خراسان جنوبی در منطقه مرزی چاهشند نهبندان راه اندازی شدشنبه، ۴ آذر ۱۳۹۶

افتتاح سی و ششمین ایستگاه دیجیتال خراسان جنوبی

سی و ششمین ایستگاه دیجیتال خراسان جنوبی در دهستان افین شهرستان زیرکوه راه اندازی شد تا هزار و 250 نفر از 18 شبکه تلویزیونی و 19 شبکه رادیویی بهره مند...چهارشنبه، ۱۷ آبان ۱۳۹۶

آدرس : بیرجند - خیابان غفاری - بلوار شهید آوینی - بلوار جام جم - صدا و سیمای مرکز خراسان جنوبی

صندوق پستی : ١٨٣

رایانامه : web@birjand.irib.ir

پیامک روابط عمومی : ٣٠٠٠٠٥٦٠

پیامک صدا : ٣٠٠٠٠٥٦٦

پیامک سیما : ٣٠٠٠٠٥٦٥

پیامک خبر : ٣٠٠٠٠٥٧٠

تلفن ارتباطات مردمی(بیرجند) : ١٦٢

تلفن ارتباطات مردمی(شهرستانها) : ٢٢-٣٢١٦٢١٢١-٠٥٦

نمابر : ٣٢٢٣٧٨٩٤-٠٥٦

نقشه دسترسی به مرکز :

mail ارسال نظر

Loading the player...

Loading the player...

Loading the player...