سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین | سه‌شنبه، ۲۵ مرداد ۱۴۰۱

شعار سال 1397

  

 

 

 

 

شهرستان بیرجند

شهرستان بیرجند


بیرجند، مرکز استان خراسان جنوبی از جنوب به استان کرمان و شهرستان نهبندان  و، از شمال به قائن، از شرق به شهرستان سربیشه و درمیان و از غرب به طبس و سرایان محدود است. براساس آخرین تقسیمات کشوری وسعت آن 20032 کیلومتر مربع و از دو نقطه شهری بیرجند و خوسف و دو بخش خوسف و مرکزی تشکیل شده است. ارتفاع شهر بیرجند از سطح دریا 1480 متر بوده و فاصله آن تا مشهد، زاهدان و تهران به ترتیب 486، 475 و 1320 کیلومتر است.

از لحاظ وضعیت اقلیمی دو عنصر مهم یعنی کوههای بلند و دشتهای وسیع از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در آب و هوای منطقه به شمار می روند. نزدیکی به کویر مرکزی و وجود دشتهای وسیع باعث بوجود آمدن آب و هوای بیابانی همراه با تابستانهای گرم شده است. از دیگر سو وجود کوههایی در امتداد شرقی-غربی باعث گردیده اند از شدت گرما کاسته و منطقه نسبت به نقاط همجوار از اعتدال بیشتری برخوردار گردد.

آثار و بناهای تاریخی و کهن این سرزمین نشان از عظمت و دیرینگی فرهنگ و تمدن اقوام ساکن در منطقه دارد. از لحاظ فرهنگ، علم و معرفت این دیار یکی از درخشان ترین نقاط ایران به شمار می رود.

مطالعات باستان شناسی در بیرجند حاکی از استقرار اقوام کهن پیش از تاریخ و دوره های متاخر در این حوزه دارد.

بهترین اثر جامانده از اقوام باستانی نگاره های موجود در سنگ نگاره "لاخ مزار" و محوطه های باستانی متعددی است که در منطقه وجود دارد. از دوران تاریخی نیز آثاری بدست آمده که حکایت از حضور سلسله هایی چون اشکانیان و ساسانیان دارد. کشف سنگ نگاره های لاخ مزار در روستای کوچ از توابع بخش مرکزی بیرجند که مربوط به چند هزار سال قبل است مهر تاییدی بر سابقه استقرار بشر و فرهنگ متعالی آنها در این خطه می باشد. این سنگ نگاره ها دارای تنوع و گوناگونی زیادی هستند. از میان آنها می توان به مواردی چون کتیبه ها، نقوش انسانی و حیوانی، علائم، نمادها و خطوط تصویری اشاره کرد.

سنگ نگاره "کال جنگال" به فاصله 35 کیلومتری جنوب غربی بیرجند در دامنه ارتفاعات معروف به "رچ" واقع شده است. این سنگ نگاره به لحاظ نقوش دارای اهمیت ویژه ای در بین آثار بجای مانده از ادوار کهن در منطقه می باشد. در این سنگ نگاره یک مرد که به احتمال زیاد یکی از شاهزادگان پارتی است با یک شیر به نبرد پرداخته است.

در بین قلعه های تاریخی، قلعه "فورگ" یکی از بزرگترین قلعه های منطقه به شمار می رود. این قلعه در روستایی به همین نام در فاصله 90 کیلومتری شهر بیرجند قرار دارد. بنای اولیه قلعه در زمان نادر شاه افشار بنا نهاده شده است. از دیگر قلعه های منطقه، قلعه شهر بیرجند با نام قلعه پایین شهر با 2500 متر مربع مساحت، سالیان درازی است که شهر بیرجند را زیر پای خود استوار نگهداشته است. این قلعه خشت و گلی بر فراز تپه ای در داخل بافت قدیمی شهر ناخودآگاه توجه هر بیننده و رهگذری را به سوی خود جلب می کند. بنای اولیه قلعه مربوط به دوره صفویه بوده و در چهار گوشه آن برجهایی تعبیه و احداث شده است.

درفاصله پنج کیلومتری جنوب شهر بیرجند در ارتفاعات موسوم به باقران سد قدیمی "بند دره" به چشم می خورد و بستری مناسب برای جلب گردشگران می باشد.

ساکنان بیرجند برای اماکن مذهبی اهمیتی ویژه قایل هستند. از جمله این بناها می توان به مسجد جامع پائین شهر اشاره داشت. این مسجد در نوع خود منحصر بفرد است. در مرکز بافت قدیمی شهر بیرجند به فاصله اندک از مسجد پائین شهر مکان مذهبی دیگری به نام مسجد چهاردرخت خودنمائی می کند که از اهمیت و احترام ویژه ای در میان مومنان برخوردار می باشد.

مقبره ابن حسام خوسفی در شهر خوسف برفراز تپه ای با پلان چلیپائی و پوشش عرقچین با گنبد کلاه فرنگی شکل می باشد. ابن حسام از شعرای قرن 9 هجری و مصادف با عهد شاهرخ تیموری است.

حسینیه و مدرسه نواب مربوط به دوره شاه عباس صفوی بوده و کتیبه موجود در سردر آن سال 1001 هجری قمری را نشان می دهد.

مسجد جامع خوسف از مهمترین آثار تاریخی موجود در بافت قدیمی خوسف بشمار می رود. خانه آراسته در داخل بافت قدیم شهر بیرجند با زیبائی خاص و ترکیب بندی مناسب فضاها همراه با هماهنگی بین هر یک از بخشهای بنا آنرا از دیگر بناهای بیرجند متمایز نموده است.

فرهنگ غنی منطقه و علاقمندی مردم به فراگیری علوم، باعث شده در غالب نقاط شاهد مراکز فرهنگی و آموزشی باشیم. از جمله این بناها میتوان به مدرسه شوکتیه با سابقه روشن و گذشته ای پر از خاطره برای صاحبان اندیشه در شهر بیرجند اشاره داشت.مدرسه شوکتیه بنا بر اسناد و مدارک مستدل تاریخی در سال 1312 هجری قمری ساخته شده و پس از تاسیس مدرسه بزرگ دارالفنون و رشدیه تبریز در سال 1326 هجری قمری، همزمان با اوج قدرت سیاسی محمدابراهیم خان شوکت الملک، تبدیل به یکی از مراکز آموزشی معتبر کشور گردیده. مدرسه شوکتیه پرچم دار و پایه گذار فرهنگ نوین و مدارسی بود که امروزه از نظر کمی، رشد کم نظیر و از جهت کیفی ارتقاء چشمگیری یافته است.

باغ و عمارت اکبریه در زمینی به مساحت 8000 مترمربع در سه طبقهمجزا مربوط به دوره های زندنه تا اوایل دوره پهلوی طراحی و احداث شده است. مهمترین بخش آن قسمت شرقی بنا می باشد که در دو طبقه و همزمان با حکمرانی شوکت الملک اول ساخته شده است. تزئینات آن شامل تالار آئینه، میانخانه و گنبد عرقچین و تزئینات مقرنس، رسمی بندی و غیره می باشد. هم اکنون دو گنجینه ارزشمند باستانشناسی و مردم شناسی، چایخانه سنتی، سفره خانه سنتی، کارگاههای مربوط به آموزش هنرهای سنتی وغیره برای بازدیدکنندگان و مشتاقان آثار و یادگارهای تاریخی شهر کهن بیرجند می باشد.

بنای زیگوراتی شش طبقه ای ارگ کلاه فرنگی (ارگ میرحسن خان) از بناهای منحصر به فرد و شاخص شهر بیرجند می باشد که در داخل شهر قرار گرفته است. این بنا محل حکومت حسام الدوله بوده و زمان ساخت آن به دوره زندیه می رسد. اکنون از فضاهای اطراف این بنا به عنوان محل استقرار استانداری استفاده می شود.

باغ و عمارت رحیم آباد که در سال 1315 هجری قمری به منظور مقر حکومت بیرجند ساخته شده، بدلیل وجود فضای محوطه باغ، عمارت اصلی، بنای ورودی، استخر، حصار، برج، حوض خانه، تزئینات آینه کاری و گچبری از اهمیت خاصی در میان آثار تاریخی بیرجند برخوردار است.


خیمه ی عزای امام حسین(ع) در قاب شبکه خاوران

صدا و سیمای خراسان جنوبی با تولید 5 هزار800 دقیقه برنامه به استقبال ماه عزای امام حسین(ع) می رود.شنبه، ۸ مرداد ۱۴۰۱

دیدار نیرو های یگان ویژه در مناطق محروم خراسان جنوبی با مدیرکل مرکز

نیرو های یگان ویژه در مناطق محروم خراسان جنوبی با مدیرکل مرکز دیدار و گفتگو کردند.جمعه، ۳۱ تیر ۱۴۰۱

عیدانه شبکه خاوران در جشن غدیر

شبکه خاوران در راستای بزرگداشت عید غدیر و عید‌الله‌الاکبر در روز عید غدیر خم برنامه‌های ویژه‌ای را تدارک دیده است .یک‌شنبه، ۲۶ تیر ۱۴۰۱

دیدار مدیر نمایندگی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان و مشاور استاندار در امور روحانیت

ارتباط خوب و دو طرفه ، بین ائمه جمعه استان و صدا و سیمای مرکز خراسان جنوبی برقرار است.شنبه، ۲۵ تیر ۱۴۰۱

گزارش تصویری وبینار بسیج خواهران

وبینار بسیج خواهران با موضوع عفاف و حجابشنبه، ۲۵ تیر ۱۴۰۱

گزارش تصویری حلقه صالحین خواهران

حلقه صالحین خواهران باموضوع عفاف و حجابسه‌شنبه، ۲۱ تیر ۱۴۰۱

نمایش بلند رادیویی "ناجی"

گوشه ای از خدمات مرحوم آیت الله محمد حسین نابغ آیتی به شهرستان بیرجند را در نمایش رادیویی ناجی بشنوید.دوشنبه، ۲۰ تیر ۱۴۰۱

آدرس : بیرجند - خیابان غفاری - بلوار شهید آوینی - بلوار جام جم - صدا و سیمای مرکز خراسان جنوبی

صندوق پستی :                                                  ١٨٣

رایانامه :                                         web@birjand.irib.ir

پیامک روابط عمومی :                                 ٣٠٠٠٠٥٦٠

پیامک صدا :                                               ٣٠٠٠٠٥٦٦

پیامک سیما :                                             ٣٠٠٠٠٥٦٥

پیامک خبر :                                                ٣٠٠٠٠٥٧٠

  کد پستی:                                            ۹۷۱۷۴۳۴۷۵۳


کانال صدا و سیمای خراسان جنوبی :sapp.ir/irib_skh

کانال خبرگزاری مرکز :              sapp.ir/iribnews_skh

کانال روابط عمومی مرکز :             sapp.ir/irib_khjpr

تلفن ارتباطات مردمی(بیرجند) :                             ١٦٢

تلفن ارتباطات مردمی(شهرستانها) :   ٢٢-٣٢١٦٢١٢١-٠٥٦

                                                      ١٥-٣٢١٦٢٢١١-٠٥٦

نمابر :                                                 ٣٢٢٣٧٨٩٤-٠٥٦

نقشه دسترسی به مرکز :

mail ارسال نظر

Loading the player...

Loading the player...

Loading the player...