جهش تولید | یک‌شنبه، ۵ بهمن ۱۳۹۹

شناسایی 143 اثر تاریخی جدید در قاین - نمایش محتوای خبر

 

 

شناسایی 143 اثر تاریخی جدید در قاین

143 اثر تاریخی جدید در قاین شناسایی شد.

143 اثر تاریخی جدید در شهرستان قاین استان خراسان جنوبی شناسایی شد .

سید احمد برآبادی ، مسئول حوزه پژوهش و مطالعات میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت : این آثار با پایان مرحله میدانی بررسی و شناسایی آثار باستانی و تاریخی بخش مرکزی شهرستان قاین در آذر و دی امسال شناسایی شد .

سید احمد برآبادی افزود : آثار شناسایی شده شامل آب انبار ، حوض انبار ، آسباد ، آرامگاه و مزار ، ارگ ، کوشک ، برج ، بند و سد ، حمام ، خانه ، قلعه ، مدرسه ، مسجد ، تپه و محوطه ، غار ، درخت کهنسال ، معدن و کوره ، سنگ نگاره ، کارگاه صنعتی و گورستان است .

وی افزود : قدمت این آثار مربوط به دوره های پیش از تاریخ تا دوران پهلوی است .

مسئول حوزه پژوهش و مطالعات میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت : شهرستان قاین با حدود7 هزار و 502 کیلومتر مربع مساحت شامل سه بخش مرکزی ، نیمبلوک و سده است که بخش مرکزی این شهرستان بزرگترین بخش آن است .

تنوع اقلیمی و جغرافیایی قاین سبب شده که زیست بوم های متفاوتی در این شهرستان شکل بگیرد .

از جمله این شاخصه های اقلیمی و جغرافیایی می توان به کوه های شاسکوه ، کمر کوه ، سرتخت و مهیار اشاره کرد که نواحی پستی چون دق اسفدن ، دشت قاین و دق نمک را در میان گرفته اند .

از نظر تاریخی قاین به عنوان مرکز ایالت قهستان در شرق ایران همواره از اهمیت برخوردار بوده است و نقش مرکزیت این ایالت را تا دوران صفویه بر عهده داشته است .

سید احمد برآبادی افزود : از قاین و نواحی اطراف آن به کرات در منابع تاریخی دوران اسلامی یاد شده است و از آبادانی و اهمیت آن در تولید و صنعت مدارکی به جا مانده است .

منبع : معاونت خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی