جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

شناسایی محوطه تاریخی و سنگ نگاره در نهبندان - نمایش محتوای خبر

 

 

شناسایی محوطه تاریخی و سنگ نگاره در نهبندان

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز خراسان جنوبی، سرپرست میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان نهبندان گفت: باشناسایی محوطه تاریخی و سنگ نگاره در نهبندان توجه به بررسی‌های انجام شده ، قدمت این محوطه و نقوش سنگ نگاره مربوط به دور‌ه های اشکانی و اسلامی است.
حسین شبانی با بیان اینکه این نقوش در دو قطعه سنگ حجاری شده است ، افزود: قطعه نخست که نقوش مهمتری بر آن واقع است در سمت شرق محوطه تاریخی نخلستان قرار دارد و نقش‌ها بر وجه شمالی، غربی و سطح فوقانی آن حک شده است.
وی گفت: حدود ۸ متری غرب سنگ نگاره اول ، سنگ نگاره دوم قرار دارد و نقش‌های آن به دو قسمت تقسیم شده است که نقوش در وجه شمالی قطعه اصلی و بر بخش فوقانی قطعه جدا شده حجاری شده اند.
سرپرست میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی شهرستان نهبندان گفت: نقوش سنگ نخست شامل نقوش گیاهی و جانوری است.
وی افزود: نقوش جانوری شامل بز، گاو‌های کوهاندار شاخدار و سگ است و نقوش گیاهی شامل تصویر درختی در حد واسط دو حیوان (بز) است.
شبانی افزود: این درخت یکی از منحصر به فردترین عناصر نقوش صخره‌ای است که بیشتر در نقوش برجسته دیده می‌شود.
وی گفت: وجود نقش درخت و بز‌های قرینه در طرفین آن یادآوری نقوش ادواری باستانی است که قدمت آن را می‌توان از ۵ هزار سال پیش تا عهد اشکانی تخمین زد.
با توجه به اسناد و مدارک بسیار که دلالت بر سکونت و آبادانی منطقه در دوره اشکانی دارد، می‌توان گفت: این نقوش در دوره اشکانی حجاری شده و یکی از زیباترین نقوش صخره‌ای منطقه خراسان جنوبی است.