سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

شناسایی ده نوع بیماری گیاهی در خراسان جنوبی - نمایش محتوای خبر

 

 

شناسایی ده نوع بیماری گیاهی در خراسان جنوبی

10 (ده) نوع بیماری گیاهی برای اولین بار در دنیا در مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان جنوبی شناسایی و معرفی شد.

مسئول مرکز تحقیقات کشاورزی خراسان جنوبی گفت: یافته های پژوهشی و تحقیقاتی این 10 بیماری گیاهی در مجله های معتبر علمی خارجی به چاپ رسیده و انتشار یافته است.

محمدپور، معرفی بیماری سر خشکیدگی عناب را یکی از گونه های بیماری های شناسایی شده در مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی عنوان کرد و این محصول را یکی از محصولات و مزیت های استان دانست که ارائه راهکار در زمینه کنترل این بیماری با استفاده از عصاره گیاهان دارویی یکی از فعالیت های شاخص این مرکز بوده است.

به گفته وی، در زمینه انجام فعالیت های پژوهشی گیاه پزشکی نیز اقدام های تحقیقاتی خوبی در این مرکز انجام شده است که به نظارت بر تولید 14 (چهارده) هزار تن غلات و پنبه و 30 (سی)هزار اصله نهال می توان اشاره کرد.

به گفته وی، 470 (چهارصدو هفتاد) تن بذر اصلاح شده غلات برای استان در این مرکز تحقیقاتی تولید شده است و این مرکز حدود 12 (دوارده) رقم گندم، جو و تریتیکاله را معرفی کرده است که می توان به ارقامی چون گندم بم، سیستان، نیشابور و افق که همین امسال معرفی شده است، اشاره کرد.

وی ارقام معرفی شده جو را نیز شامل جو نصرت، فجر 30، یوسف و 2 (دو) نوع رقم جدید به نام های بهرخ و دوک اعلام کرد و گفت: یک رقم تریتیکاله هم برای اولین بار در کشور با نام سناباد که گیاهی علوفه ای است در این مرکز تحقیقاتی شناسایی و معرفی شده است.

منبع: معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی