رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۵ تیر ۱۳۹۸

شمیم وحی - نمایش محتوای صدا

 

 

شمیم وحی

تهیه کننده برنامه شمیم وحی  را «فاطمه خسروی » بر عهده دارند و افراد ذیل نیز در تولید این برنامه او را همراهی می کنند:

مجری کارشناس : جمشید سورگی

گزارشگر : محمدحسین برهانی

نویسنده : فاطمه خسروی

 

زندگی حقیقی و حیات طیبه در پرتو علم به دستورها و رهنمودهای قرآن کریم شکل می‌گیرد. قرآن روش درست زیستن را به انسان می‌آموزد و برنامه ‌ای را که در بر گیرنده تمام ابعاد زندگی انسان و تضمین کننده سعادت فردی و اجتماعی و دنیوی و اخروی اوست، ارائه می‌دهد. بنابراین به میزانی که انسان آموزه‌ها و دستورهای قرآن را در زندگی به کار بندد، موفقیت کسب خواهد کرد اما هر اندازه از قرآن فاصله بگیرد، دچار خسارت و ضرر خواهد شد. زندگی قرآنی بر اساس رعایت مقررات و عدالت و احسان و صفا و صمیمیت است و مردمی که این گونه زندگی کنند، دارای اطمینان خاطر و آسایش خواهند بود و سعادت ابدی و جاودانه را در آغوش خواهند گرفت.

از این رو ویژه برنامه «شمیم وحی» با محوریت آموزه های قرآنی و با هدف «گسترش فرهنگ قرآنی و آشنایی با مفاهیم والای قرآن در جامعه به منظور انس با قرآن و به کارگیری آن در زندگی» در شبکه استانی صدای خراسان جنوبی (خاوران) تولید و پخش می شود.

مدت زمان این برنامه 30 دقیقه است و با حضور یک مجری کارشناس تولید می شود. در هر برنامه یک موضوع قرآنی انتخاب شده و مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. سعی می شود موضوعاتی کاربردی انتخاب شود که با شناخت هدایت و مفاهیم قرانی در خصوص این موضوع و به کارگیری آنان در زندگی روزمره، بتوان به زندگی بهتری دست یافت. موضوعاتی از قبیل: ساده زیستی و دوری از تجملات، دوری از حرام، رزق و روزی حلال، تاثیر با قرآن بودن در زندگی، جایگاه پدر و مادر در قرآن، نحوه تربیت فرزندان، شیرینی فرزند بیشتر، امانت داری، خوش خلقی و رفتار صحیح اجتماعی، تاثیر یاد مرگ بر رفتار انسانها و ...

بخشهای مختلف این برنامه عبارتند از :

- تفسیر قرآن: کارشناس برنامه یکی از آیات قرآن را انتخاب می کند و با استفاده از فرامین دینی و کتب تفسیر علمای برجسته کشوری به تفسیر آن آیه می پردازد.

- گزارش: گزارشگر با مراجعه به موسسات قرآنی به معرفی این موسسات و  تهیه گزارش هایی از برنامه های قرآنی و موفقیت های آنان می پردازد و یا اینکه با حافظان و قاریان قرآن و استعدادهای برتر قرآنی مصاحبه می کند. 

- تجوید قرآن: مجری کارشناس در هر برنامه یکی از قواعد تجوید قرآن را بیان می کند. مانند شیوه تلفظ حروف عربی، معرفی حروف ناخوانا، معرفی حروف مقطعه و شیوه خواندن و ... که آموزش ایشان به روخوانی صحیح قرآن و ترتیل آن کمک می کند. این قواعد به صورت سلسله وار در هر برنامه دنبال می شود. همچنین به سوالات مخاطبان در خصوص تجوید قرآن پاسخ داده می شود.

- نغمات و همخوانی آئینی: بخش های مختلف برنامه از طریق نغمات و همخوانی های آئینی مانند صلوات، اسماء الحسنی، تواشیح و ... به هم متصل می گردد.

- تلفن ها و پیامک ها: از تلفن ها و پیامک های مخاطبان در فواصل برنامه استفاده می شود.

شما مخاطب عزیز می توانید در ساعت 12:15 روزهای  پنجشنبه هر هفته شنونده برنامه شمیم وحی از شبکه استانی صدای خراسان جنوبی باشید.


 

سال تولید: 1396