جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۹

شمیم وحی - نمایش محتوای صدا

 

 

شمیم وحی

Loading the player...
شمیم وحی

 

زندگی حقیقی و حیات طیبه در پرتو علم به دستورها و رهنمودهای قرآن کریم شکل می‌گیرد. قرآن روش درست زیستن را به انسان می‌آموزد و برنامه ‌ای را که در بر گیرنده تمام ابعاد زندگی انسان و تضمین کننده سعادت فردی و اجتماعی و دنیوی و اخروی اوست، ارائه می‌دهد. بنابراین به میزانی که انسان آموزه‌ها و دستورهای قرآن را در زندگی به کار بندد، موفقیت کسب خواهد کرد اما هر اندازه از قرآن فاصله بگیرد، دچار خسارت و ضرر خواهد شد. زندگی قرآنی بر اساس رعایت مقررات و عدالت و احسان و صفا و صمیمیت است و مردمی که این گونه زندگی کنند، دارای اطمینان خاطر و آسایش خواهند بود و سعادت ابدی و جاودانه را در آغوش خواهند گرفت.

از این رو ویژه برنامه «شمیم وحی» با محوریت آموزه های قرآنی و با هدف «گسترش فرهنگ قرآنی و آشنایی با مفاهیم والای قرآن در جامعه به منظور انس با قرآن و به کارگیری آن در زندگی» در شبکه استانی صدای خراسان جنوبی (خاوران) تولید و پخش می شود.

مدت زمان این برنامه 25 دقیقه است و با حضور یک مجری کارشناس تولید می شود. در هر برنامه یک موضوع قرآنی انتخاب شده و مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. سعی می شود موضوعاتی کاربردی انتخاب شود که با شناخت هدایت و مفاهیم قرانی در خصوص این موضوع و به کارگیری آنان در زندگی روزمره، بتوان به زندگی بهتری دست یافت. موضوعاتی از قبیل: ساده زیستی و دوری از تجملات، دوری از حرام، رزق و روزی حلال، تاثیر با قرآن بودن در زندگی، جایگاه پدر و مادر در قرآن، نحوه تربیت فرزندان، شیرینی فرزند بیشتر، امانت داری، خوش خلقی و رفتار صحیح اجتماعی، تاثیر یاد مرگ بر رفتار انسانها و ...

بخشهای مختلف این برنامه عبارتند از :

- تفسیر قرآن: کارشناس برنامه یکی از آیات قرآن را انتخاب می کند و با استفاده از فرامین دینی و کتب تفسیر علمای برجسته کشوری به تفسیر آن آیه می پردازد.

- گزارش: گزارشگر با مراجعه به موسسات قرآنی به معرفی این موسسات و  تهیه گزارش هایی از برنامه های قرآنی و موفقیت های آنان می پردازد و یا اینکه با حافظان و قاریان قرآن و استعدادهای برتر قرآنی مصاحبه می کند. 

- تجوید قرآن: مجری کارشناس در هر برنامه یکی از قواعد تجوید قرآن را بیان می کند. مانند شیوه تلفظ حروف عربی، معرفی حروف ناخوانا، معرفی حروف مقطعه و شیوه خواندن و ... که آموزش ایشان به روخوانی صحیح قرآن و ترتیل آن کمک می کند. این قواعد به صورت سلسله وار در هر برنامه دنبال می شود. همچنین به سوالات مخاطبان در خصوص تجوید قرآن پاسخ داده می شود.

- نغمات و همخوانی آئینی: بخش های مختلف برنامه از طریق نغمات و همخوانی های آئینی مانند صلوات، اسماء الحسنی، تواشیح و ... به هم متصل می گردد.

- تلفن ها و پیامک ها: از تلفن ها و پیامک های مخاطبان در فواصل برنامه استفاده می شود.

تعداد 29 برنامه شمیم وحی تا پایان سال جاری تولید می شود که شما هم استانی های عزیز می توانید در ساعت 11:10 روزهای پنجشنبه هر هفته شنونده این برنامه از شبکه استانی صدای خراسان جنوبی باشید.

تاریخ تولید: 1395

تهیه کنندگی و نویسندگی این برنامه را «فاطمه خسروی» برعهده دارد.

مجری کارشناس برنامه «جمشید سورگی» و گزارشگر آن «محمدحسین برهانی» برنامه هستند.

صدابرداری برنامه را «هانیه پیرامی و سارا مختاری» بر عهده دارند.