رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸

شب های بارانی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

شب های بارانی

تهیه کنندگی برنامه شب های بارانی را آقای صادق صادقی برعهده دارد.

امام حسین (ع) با قیام خود پیام هایی به انسانها در تمامی اعصار ارائه می­کنند که برخی از آنها عبارتند از: 1) آزادگـی: آزادی به معنـی زیر بار ظلم و ستم نرفتن. همچنانکه امام حسین(ع) مرگ با عزت را بهتر از حیات ذلیلانه می­ داند. 2) عزّت نفس: یکی از اهداف مهم تربیت این است که انسان به گونه­ ای تربیت شود که اعتلای روحی بیابد و خود را از پستی و فرومایگی رها سازد. سیره امام حسین (ع) در جریان واقعه عاشورا نمود بارز عزت محوری است. 3) ایثار و از خودگذشتگی: ایثار و از خود گذشتگی به این معناست که افراد در عین نیاز به آنچه در دست دارند، دیگران را بر خود مقدم می ­شمارند و اهداف جمعـی را بر اهـداف فـردی و شخصـی خود مقدم می دانند. 4) وفا و پای بندی به پیمان: وفا و پایبندی به پیمان در یاران امام حسین(ع) خود را به خوبی نشان می دهد. به نحوی که ایشان یاران خود را بهترین اصحاب بر می شمارند.

با عنایت به مقدمه فوق الذکر، رویکرد این برنامه عبارتست از: "شناخت تحلیلی و از روی معرفت  نسبت به اهداف و اصالت حماسه امام حسین (ع) و تبیین پیام نهضت عاشورا و یادآوری انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به عنوان ثمره های بارز این نهضت".

مدت زمان هر برنامه 70 دقیقه است که شامل دو بخش زنده و ضبطی است. بخش زنده برنامه شامل قسمتهای ذیل خواهد بود:

از حسینیه امام رضا (ع) به عنوان لوکیشن و دکور برنامه زنده استفاده می شود. نورپردازی حرفه ای، نصب تعدادی پارچه و کتیبه و یا تعدادی بنر در برخی نقاط محوطه و نیز برپاکردن خیمه هایی کوچک و نمادین در چند نقطه (در صورت نیاز به پرداخت بیشتر) از جمله اقداماتی است که در دکور انجام خواهد شد.

سکوی وسط محوطه، به عنوان محل قرارگیری مجری و مهمانان برنامه در نظر گرفته می شود. دور تا دور محوطه فضاهایی وجود دارد که برای قرارگیری افرادی است که هرشب در محل حضور داشته و نظاره گر برنامه خواهند بود. تلاش می شود با هماهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان، امکان حضور عزادارانی که در شبهای محرم، در جایگاه های ویژه بنشینند؛ فراهم شود.

مدت زمان کل پلاتوی مجری به تنهایی ۱۰ دقیقه است که در بخش های ۲ الی ۳ دقیقه ای ارائه خواهد شد. (مجری پیشنهادی آقای علیرضا کوچی است).

در هر برنامه "مهمان یا مهمانانی" حضور خواهند داشت که از میان مداحان، پیرغلامان، سران هیات های مذهبی، کارشناسان مذهبی و... و متناسب با موضوعات برنامه انتخاب خواهند شد .همچنین از بین راویان دفاع مقدس و دست اندرکاران برگزاری کنگره ملی 2000 شهید استان در شبهای متوالی مهمانانی دعوت خواهند شد. مدت زمان گفتگو با مهمانان، مجموعا ۱۲ دقیقه است.

در هر برنامه "مهمانی هنرمند" از میان شاعران، خطاطان، نقاشان، گروه های تعذیه و نمایشی و ... که اثری در ارتباط با واقعه عاشورا دارند، حضور خواهد داشت. مجموع مدت زمان گفتگو با مهمان هنرمند 8 دقیقه خواهد بود.

در قسمتی از دکور "هنرمندی خوشنویس" حضور دارد و در حال نوشتن کلمات و جملاتی است که متناسب با صحبت های مهمانان و موضوع برنامه می باشد.(زمان این بخش در برنامه ادغام می شود).

اجرای "نقالی نمایشی" به صورت تک پرسوناژ که در خصوص برخی شخصیت های 72 تن یاران امام حسین(ع) و نحوه پیوستن ایشان به آن حضرت، روایت خواهد کرد. (لازم به ذکر است برای بازیگر نقال لباس مناسب لازم است). در قسمت فوقانی حجره بزرگ ضلع جنوبی محوطه، فضایی وجود دارد که بسیار مناسب اجرای بخش نقالی برنامه است. این بخش با نورپردازی مناسب جلوه ای باشکوه پیدا خواهد کرد.

هر شب در بخشی از برنامه که احتمالا بخش انتهایی برنامه خواهد بود؛ دسته عزاداری می تواند به عزاداری بپردازد. عبور دسته عزاداری می تواند در حرکت دور سکوی وسط محوطه باشد. مدت زمان این بخش مجموعا 8 دقیقه است.

در این ویژه برنامه آیتمهایی ضبطی پیش بینی شده که ضمن رعایت مناسبت ها و اطلاع رسانی درخصوص آنها، نشان دهنده حال و هوای شهر و استان و نمایشگر عمق اعتقادات و ارادت مردم به ائمه اطهار و به ویژه امام حسین (ع) خواهد بود. این آیتمها عبارتند از:

- موسیقی تصویر: این بخش شامل تصاویر عزاداری مردم، دسته های عزاداری، آماده شدن و رفتن مردم به سمت مساجد و تکایا به همراه موسیقی ها و مداحی های مناسب است. مدت زمان این آیتم 5 دقیقه است.

- یک محله یک هیات: مستندی کوتاه از هیات های مذهبی محلات و فعالیت ها و عزاداری های ایشان در این ایام تولید و پخش خواهد شد. مدت زمان این بخش 7 دقیقه است.

آیتمی ویژه به مصاحبه با رزمندگان، جانبازان و مسئولین هشت سال دفاع مقدس تولید و خاطرات ایشان در آن ایام، مرور خواهد شد. لازم به ذکر است این بخش در ایام هفته دفاع مقدس و به عنوان جایگزین آیتم"یک محله یک هیأت" تولید و پخش خواهد شد.

- گزارش: در این بخش با مردم و اصناف مختلف در کوچه و بازار، در خصوص موضوعات برنامه و نوع و محل عزاداری ایشان صحبت خواهد شد. پس از دهه محرم، در این بخش صرفا در خصوص موضوع برنامه گفتگو خواهد شد. مدت زمان این بخش 5 دقیقه است.

- قاب های عاشقی: از مخاطبین خواسته می شود تا عکس های خود از شهرها و روستاهای مختلف استان را با مضمون عزاداری از محل و هیات خود به برنامه ارسال نمایند. این عکسها در آیتمی کوتاه با معرفی مکان ارسال شده، تدوین خواهد شد. مدت زمان این آیتم 3 دقیقه است.

- روزشمار ایام: در سال گذشته، آیتم روزشمار ایام تولید شده که در این برنامه به صورت آرشیوی از آن استفاده خواهد شد. مدت زمان این آیتم 5 دقیقه است.

-وله: تعدادی وله تولید و در فواصل برنامه پخش خواهد شد. مجموع مدت زمان وله ها 2 دقیقه خواهد بود.

- موضوعات برنامه بدین شرح مصوب گردید:

1) بررسی واقعه عاشورا از بعد تاریخی و اجتماعی در 5 شب ابتدایی که جزئیات موضوعات هر برنامه عبارتند از: علل و انگیزه های نهضت عاشورا از منظـر تاریخی- هجـرت- سیـره امامان معصوم (علیهم السلام)- کینـه و عداوت دشمنان با اسلام- ویژگی یاران امام حسین (ع).

۲)بررسی اهداف قیام امام حسین (ع) در 5 برنامه که جزئیات موضوعات هر برنامه عبارتند از: اهداف نهضت امام حسین(ع)- ریشه کن کردن فساد - مبارزه با بدعت ها و کجروی ها - امر به معروف و نهی از منکر (مصادف با شب تاسوعای حسینی) - آگاهی (مصادف با شب عاشورای حسینی).

۳) بررسی آثار و نتایج نهضت عاشورا با توجه به آغاز هفته دفاع مقدس در تعداد 8 برنامه که جزئیات موضوعات هر برنامه عبارتند از: آثار و نتایج نهضت عاشورا (مصادف با شام غریبان) - درسی که امام حسین(ع) به انسانها آموخت - عاشورا و دفاع مقدس- فرهنگ ایثار و شهادت درسی از عاشورا - واقعه عاشورا در گذر زمان و قرون و اعصار تاکنون - هنر عاشورایی - تعهد و مسئولیت دینی و اجتماعی مسلمانان- جمع بندی.

شما هم استانی های عزیز می توانید شنبه تا پنجشنبه هر هفته در ساعت ۲۱:۰۰، برنامه «شبهای بارانی» را از شبکه استانی سیمای مرکز خراسان جنوبی بیننده باشید. تکرار این برنامه نیز روز بعد در ساعت ۱۳:۳۰ پخش خواهد شد.

سال تولید: 1397