جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

شبکه خاوران در محرم 99 - نمایش محتوای خبر

 

 

شبکه خاوران در محرم 99

شبکه خاوران در محرم 99

به گزارش روابط عمومی صدا و سیمای خراسان جنوبی، شبکه خاوران در محرم امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا  تلاش می کند تا در کنار  تولید و پخش کلیه برنامه ها متناسب با شرایط شیوع کرونا و در چارچوب مصوبات ستاد ملی کرونا ترویج سبک زندگی امام حسین (ع) و تبیین فلسفه قیام آن حضرت به عنوان محوری ترین موضوعات برنامه های امسال در مد نظر قرار دهد.

- اطلاع رسانی، فرهنگ سازی و تبلیغات گسترده درخصوص ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی در برگزاری مراسم ویژه محرم در برنامه های مختلف رادیویی، تلویزیونی، خبری و فضای مجازی (به ویژه با پیگیری از مسئولین ذیربط استانی) از چند روز قبل از فرارسیدن محرم.

- پخش زنده مراسم "اذن عزای حسینی" از حرم مطهر رضوی در آستانه فرارسیدن محرم از سیمای خراسان جنوبی.

- ترویج سیاه پوش کردن منازل و محله ها و خیابان ها ویژه محرم.

- انعکاس مراسم عزاداری و سینه زنی هیات های استانی که با رعایت پروتکل های بهداشتی اقـدام به برگـزاری مراسم ویژه محرم نموده اند.

- توجه و پرداخت ویژه به موضوع "امر به معروف و نهی از منکر" به عنوان هدف اصلی قیام امام حسین (ع).

- توجه به مخاطب کودک، نوجوان و جوان در برنامه های مختلف تولیدی و تامین و پخش.

- توجه ویژه به پخش سخنرانی (به ویژه سخنرانی های کوتاه و تاثیرگذار) در طول کنداکتور پخش شبکه استانی صداوسیما

- راه اندازی "حسینیه مجازی" در فضای مجازی  و پخش زنده هر شب یک برنامه در پیج مرکز و پیج  hosseiniyeh.skh

- راه اندازی پویش " هر خانه یک حسینیه" در رادیونما.

- ترویج و تقویت کمپین "نذر ماسک" و "نذر ارزاق" به جای طبخ و توزیع غذا.

- معرفی مداحان، پیرغلامان و شاعران حسینی در برنامه های مختلف (به ویژه تولیدات مستند رادیویی) و پخش آثار آنها.

- انعکاس سوژه های مختلف از جلوه های ویژه محرم (همچون نذورات اقلام بهداشتی، برگزاری مراسم عزاداری در محل مدارس و ...).

- پخش برنامه های مختلف (اعم از مستند، میان برنامه، مداحی، نماهنگ، موسیقی و ...) متناسب با محرم در طول کنداکتور پخش شبکه استانی صداوسیما.

- استفاده از آثار ارسالی مخاطبین (اعم از عکس، پادکست یا ویدئو) با موضوعات مرتبط با محرم همچون آداب ورسوم، مداحی، سیاه پوش کردن کوچه و خیایان ها و ... در برنامه های مختلف رادیویی، تلویزیونی، رادیونما و فضای مجازی از مهمترین سیاست ها و اقدامات شاخص در محرم امسال است.

معاونت سیمای مرکز با تولید و پخش 7 عنوان برنامه تولیدی تلویزیونی مجموعا به مدت کل 1315 دقیقه به استقبال محرم می رود.

- با حسین (ع) تا بینهایت: این ویژه برنامه در طبقه "ج" و در ساختار "ترکیبی ساده" از شب اول تا شب سیزدهم محرم، به صورت زنده پخش خواهد شد. مدت زمان هر برنامه 60 دقیقه و به تعداد 13 برنامه در محوطه پشتی باغ اکبریه تولید می شود.

- بفرمایید روضه: این ویژه برنامه به تهیه کنندگی آقای میثم احمدی، به تعداد 12 قسمت 20 دقیقه ای و با موضوع ماه محرم و با بخشهایی همچون سخنرانی، مقتل خوانی پیرغلامان و مداحی ذاکرین اهل بیت تولید و پخش می شود. طرح برنامه متعاقبا به شورای طرح و برنامه مرکز ارائه خواهد شد.

- پوشش مراسم و همایش های ماه محرم: همایش ها و مراسم های شیرخوارگان حسینی، احلی من العسل، تاسوعا و عاشورای حسینی، شام غریبان و ...که با توجه به شیوه نامه های بهداشتی و تصمیمات کمیته ملی مبارزه با کرونا برگزار می شود، پوشش داده خواهد شد.

- صبحانه: این برنامه در طول دهه ابتدایی ماه محرم در 8 قسمت، با استفاده از حضور مداحان اهل بیت (ع)، کارشناسان مذهبی، گزارش موضوعی، نماهنگ موضوعی، وله و ... به این مناسبت می پردازد.

- زندگی سلام: این برنامه در طول دهه ابتدایی ماه محرم با استفاده نماهنگ ویژه، کارشناس مذهبی (با موضوع سبک زندگی حسینی و تربیت فرزندان)، گزارش از مراسم عزاداری در سال های قبل، آداب و رسوم عزاداری محرم در استان، عکس های ارسالی مخاطبان و ... به این مناسبت می پردازد.

- صد فرسخ: ضبط این برنامه در صورت فراهم شدن شرایط (کنترل بیماری کرونا) و انجام هماهنگی های لازم، برگزاری مراسم عزاداری و آیین های سنتی در روستا را در 2 قسمت 30 دقیقه ای، به تصویر می کشد.

- ناردونه: این برنامه در دهه ابتدایی محرم به تعداد 2 قسمت 20 دقیقه ای و با حضور کودکان حاضر در استودیو تولید و پخش میشود.

 

 تأمین و پخش سیما هم 12 عنوان برنامه تامینی تلویزیونی مجموعا به مدت کل 3470 دقیقه را برای محرم امسال تدارک دیده است.

همچنین معاونت صدا تولید و پخش تعداد 25 عنوان برنامه تولیدی رادیویی مجموعا به مدت کل 6277 دقیقه را در دستور کار خود دارد.

-مهمان کربلا: این ویژه برنامه هر روز در 13 روز ابتدایی ماه محرم، در ساختار "ترکیبی نمایشی" و به تعدادکل 13 برنامه 90 دقیقه ای تولید و پخش می شود.

-حماسه حسینی: این ویژه برنامه به تعداد 2 قسمت 120 دقیقه ای در صبح روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی به صورت زنده تولید و پخش می شود.

-رادیو شب: در این برنامه هر شب یک مهمان که مـداح یا واعظ یا هیأتی باشد دعـوت می­شود. این برنامه به تعداد 13 قسمت 60 دقیقـه ای در 13 روز ابتدایی ماه محرم به صورت ویژه به این مناسبت می پردازد.

-سیب سلامت: تعداد 9 برنامه 40 دقیقه ای از برنامه ­های سیب سلامت در خصوص بیماری کرونا و شرایط خاص عزاداری ماه محرم میباشد.

-تکیه رادیو: این برنامه در ساختار "کلامی پیامی آوایی" به تعداد 13 قسمت 20 دقیقه ای تولید و پخش می شود. درخصوص پخش قطعی این برنامه پس از بررسی تصمیمی گیری خواهد شد.

-سخنرانی: سخنرانی سخنرانان خوش کلام و اثر گذار به تعداد کل 13 برنامه 30 دقیقه ای پیش بینی می شود.

-نغمه و نوا: این برنامه در ساختار "کلامی پیامی آوایی" به تعداد 13 قسمت 35 دقیقه ای جهت پخش نوحه های درخواستی مردم تولید و پخش می شود.

- سرآهنگ: این برنامه در ساختار "کلامی آوایی" به تعداد 2 قسمت 20 دقیقه ای در صبح پنجشنبه تولید و پخش می شود.

-پیام امروز: این برنامه در ساختار "کلامی آوایی" به تعداد 72 قسمت 5 دقیقه ای تولید و پخش می شود. این برنامه پیام­هایی درباره محرم، برگزاری مراسم و نکات بهداشتی را اطلاع رسانی می کند.

-جمعه شو: این برنامه در ساختار "کلامی پیامی آوایی" به تعداد 2 قسمت 90 دقیقه ای تولید و پخش می شود. کل این برنامه شامل تولیدات مردمی در خصوص محرم است

-صبح شرقی: تعداد 6 برنامه مجموعا به مدت 61 دقیقه، شامل کارشناسی، اطلاع رسانی و نوحه به صورت روزانه در برنامه صبح شرقی پخش می شود.

-مستند: تعداد 10 مستند تولیدی استان در زمینه­های مختلف از قبیل آداب و رسوم و معرفی مداحان و پیرغلامان در این روزها پخش میشود.

-ردیف ارادت: این برنامه به تعداد 6 قسمت 15 دقیقه ای به معرفی شاعران عاشورایی و رضوی می پردازد.

-دل آوا: این برنامه به تعداد 6 قسمت 10 دقیقه ای به معرفی شاعران عاشورایی و رضوی می پردازد.

- بهارنارنج: تعداد 6 برنامه مجموعا به مدت 90 دقیقه، شامل مداحان جوان، تولیدات مردمی و ... در برنامه "بهارنارنج" پخش می شود.

-مسابقه زینه به زینه: این مسابقه به تعداد 2 قسمت 40 دقیقه ای با حضور جوانان در هیأت تولید می شود.

-سایه روشن: این میزگرد با حضور کارشناسان و تعدادی از دانشجویان در 2 برنامه 45 دقیقه ای تولید می­شود.

-نجوای نیاز: برنامه­ اذانگاهی ظهر، شامل سه آیتم کارشناسی، گزارش و داستانک محرم به تعداد کل 13 قسمت مجموعا به مدت 195 دقیقه تولید می شود.

-نمایش: در ایام ماه محرم تعداد 10 نمایش بلند 30 دقیقه ای (تولیدی و تأمینی) پخش می شود.

-نمایش کوتاه: در روزهای ابتدایی ماه محرم، در فواصل پخش نمایش های کوتاه متناسب با ایام محرم تولید و پخش می شود (تعداد کل 10 مورد نمایش کوتاه 6 الی 7 دقیقه ای پیش بینی شده است).

-پخش زنده مراسم احتمالی: تعداد 4 برنامه 90 دقیقه ای برنامه زنده پیش بینی شده است که بنا بر اقتضای شرایط تعدادی از برنامه ها پخش زنده خواهند شد.

- افتوسرا: تعداد 5 برنامه مجموعا به مدت 70 دقیقه، شامل معرفی کتاب، بسته صوتی و روزشمار محرم در برنامه "افتوسرا" پخش می شود.

- قاصدک: در این برنامه اشعاری که کودکان در وصف امام حسین (ع) می­خوانند و قصه­هایی درباره­ی امامان به ویژه امام حسین (ع) گنجانده می شود. این برنامه به تعدادکل  4 قسمت 4 دقیقه ای در این ایام تولید می شود.

- فصل نوجوانی: در این برنامه آیتم زندگی شهدای عاشورا به مدت 5 دقیقه و تعداد 4 قسمت پخش می شود.

- با شما، برای شما: تعداد یک برنامه 45 دقیقه ای به معرفی برنامه های تولیدی مرکز در پرداخت به مناسبت ماه محرم، خواهد پرداخت.

تامین و پخش صدا هم  7 عنوان برنامه تامینی رادیویی مجموعا به مدت کل 1600 دقیقه برنامه را برای ایام محرم برنامه ریزی کرده است.

 

معاونت فضای مجازی مرکز هم در محرم 99 یازده  عنوان فعالیت در بسترهای مختلف فضای مجازی مرکز تدارک دیده است.

- حسینیه مجازی: هر شب یک برنامه به صورت زنده در پیج مرکز و پیج  hosseiniyeh.skh پخش می شود.

- ویدئو:  تقطیع و انتشار تعداد 20 ویدئوی مداحی مداحان استان در سال های گذشته.

- ویدئو: تقطیع و انتشار 20 ویدئوی سخنرانی در باب فلسفه عاشورا ضبط شده در سال های اخیر (بصیرت عاشورایی).

- طراحی و تدوین الگوی جدید عزاداری نظیر طرح " هر خانه یک حسینیه " و یا نصب پرچم سیاه درب همه منازل.

- ترویج جلسات سخنرانی و عزاداری خانگی.

- ترویج و تقویت کمپین " نذر ماسک" و " نذر ارزاق" به جای طبخ و توزیع غذا.

- نشر مصوبات ستاد کرونا مبنی بر توصیه به رعایت دستورالعمل های بهداشتی در آیین های عزاداری.

- تاکید بر رعایت حداکثری دستور العمل ها توسط مردم، مدیران هیئات و صاحبان تریبون در قالب های مختلف.

- اطلاع رسانی برنامه های صدا و سیما در وب سایت و کانال های مرکز.

- راه اندازی صفحه ویژه محرم در وب سایت مرکز که از دو روز قبل از فرارسیدن ماه محرم منتشر و به روزرسانی خواهد شد.

- ایفای نقش مکملی برنامه های صدا و سیما.

- انتشار پوسترها و ویدئوهایی که به صورت روتین انجام خواهد شد.

- پیگیری تولید کلیپ از گروه سرود دانش اموزی شهرستان بشرویه (در صورت امکان)

معاونت خبرمرکز هم تولید سه گزارش ویژه محرم و پخش آن پیش از فرارسیدن ایام محرم ، انعکاس مراسم عزاداری و برنامه های محرم در شهرستانهای مختلف استان و اطلاع رسانی درخصوص نحوه برگزاری مراسم ویژه محرم با توجه به شیوع مراسم کرونا و رعایت ضوابط و دستورالعمل های بهداستی را در دستور کار خود دارد.