سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

شبهای زعفرونی 2 - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

شبهای زعفرونی 2

«سید بهزاد امیرآبادی زاده و علی نانواباشی» تهیه کنندگان برنامه «شبهای زعفرونی» را بر عهده دارد و سایر عوامل تولید برنامه نیز عبارتند از:

مجری : محمدرضا زمانی پور، ایمان خوشحال، الهام خزائلی
بازیگران: ابوالفضل نخعی زاده، عبدالله اسماعیلی، احمد حسینی مقدم
بازیگران تلفنی: فرشته بهمن زاده، سید بهزاد امیرآبادی زاده
نویسنده: مریم فریدونیان شهری
دستیار تهیه کننده: رضا زنگویی، علیرضا هاشمی مقدم
کارگردان هنری: علیرضا هاشمی مقدم، سید بهزاد امیرآبادی زاده، علی نانواباشی
کارگردان تلویزیونی: سید بهزاد امیرآبادی زاده، علی نانواباشی
تصویربردار پرتابل : علیرضا هاشمی مقدم، محمد بهشتی سه قلعه، علیرضا براتی
تدوین : وجیهه نخعی نژاد، طاهره نوکی، علی نانواباشی
صدابردار: امیر زارعی، احسان جعفرزاده، محمد ارزانین
تصویربرداران: حسن اکبری، محمدبهشتی، حسین شریفی نیا، هادی ثابت، علی شریفی، سید احسان حسینی، امیر غفاری

 

- ایام پخش برنامه"روزهای شنبه تا پنج شنبه"هر هفته است و در مناسبت های شب شهادت تولید و پخش نخواهد شد. پخش برنامه از تاریخ 2 تیرماه آغاز شده و تا 15 شهریورماه ادامه خواهد داشت.

- رویکرد اصلی برنامه "سبک زندگی ایرانی اسلامی و حفظ حریم خانواده" است. برنامه از دو بخش زنده و ضبطی تشکیل شده که جزئیات آن بدین شرح است:

بخش زنده برنامه به صورت نمایشی و در محل لوکیشن "پست خانه قدیم" اجرا می شود. ماجرا از آنجا آغاز می شود که پیرمرد نظامی تحصیلکرده (که آقای ابوالفضل نخعـی زاده این نقش را ایفا خواهد کرد) که گاهی فراموشی دارد و سال های آخر عمـرش را سپری می کند، بسیار نگران آینده فرزندان خود می باشد. وی که در خارج از بیرجند زندگی می کرده، اکنون برای فروختن خانه پدری و کمک به بچه ها به زادگاه خود می آید و فرزندان خود را که برای کار به شهرهای مختلف رفته اند؛ دعوت می کند.

پیرمرد دارای پنج فرزند است و سعی دارد تا همه آنها را در کنار هم نگه  دارد (آقایان محمدرضا زمانی پور، ایمان خوشحال، عبدا... اسماعیلی، شهرام قاسمی و خانم الهام خزائلی، نقش فرزندان پیرمرد را ایفا خواهند کرد).

خواهر و یا عروس های پیرمرد در دو برنامه در طول هفته (با توجه به موضوع برنامه و برای احوالپرسی و ...)، با وی تماس می گیرند که هر کدام نماینده یکی از شهرستان های استان هستند. (این بخش به صورت ارتباط تلفنی اجرا خواهد شد).

پدر برای دورهم جمع کردن فرزندان، بیماری مصلحتی برای خود درست می کند و به فرزندان وصیت می کند که دوست دارد تا قبل از مرگش عاقبت بخیری آنها را ببیند.

یکی از پسران پیرمرد (آقای محمدرضا زمانی پور) رابطه نزدیکی با پدرش دارد. وی برنامه ساز و مجری برنامه است. او تازه عقد کرده و هنوز زندگی مشترک خود را آغاز نکرده و در حال جمع آوری و خرید کالا برای شروع زندگی است. پدر از پسـر برنامه ساز می خواهد که به کمک برادران و خواهرش، برای فروش خانه با قیمت مناسب تلاش کنند.

یکی دیگر از پسران خانواده (آقای ایمان خوشحال) پژوهشگر بوده و درخصوص روستا و مناطق گردشگری پژوهش می کند. او دارای دو فرزند است (فرزند دختر کلاس اول و فرزند پسر شیرخوار است).

دختر خانواده (خانم الهام خزائلی) در حال اتمام درسش در رشته ادبیات نمایشی است. وی دارای دو دختر است.

سه نفر از فرزندان این خانواده سه قلو هستند که دو نفر از آنها دو قلوی همسان (آقای ایمان خوشحال و خانم الهام خزائلی) و یک نفر غیرهمسان (آقای محمدرضا زمانی پور) است. وی گاهی با برادر و خواهر خود که دو قلوی همسان هستند مشکل پیدا می کند و از آنجا که پدر علاقه خاصی به او دارد سعی در جلب توجه پدر را دارد.

پسر دیگر پیرمرد (آقای شهرام قاسمی) قصد دارد دفتر کاریابی تأسیس کند. مجرد است و قصد ازدواج ندارد. او اعتقاد دارد اول باید کاری مناسب داشته و پولی برای خود ذخیره کند و سپس به ازدواج فکر کند.

فرزند دیگر پیرمرد (آقای عبدا... اسماعیلی) راننده است و دو پسر و سه دختر کوچک دارد.

پدر همه فرزندان را جمع کرده و وصیت نامه خود را می خواند. او بخشیدن اموال را منوط به این می داند که فرزندان در یک زمان محدود برای خودشان شغل و درآمدی پیدا کنند تا بتوانند برای خود و دیگران مفید باشند. فرزندان هر شب باید گزارشی از فعالیت های روزانه خود را برای پدر بفرستند، تا او این فعالیت ها را ببیند و در پایان سهم هر کس را از فروش خانه معین کند.

در پایان این مجموعه، مشتری برای خانه پیدا می شود؛ اما به علت اینکه پدر توانسته با تدبیر خود فرزندان را به این مکان پایبند کند، آنها هیچ تمایلی به فروش خانه نشان نمی دهند و سعی می کنند خانه پدری را به خاطر قدیمی بودن نگه دارند و از آن در جهت درآمدزایی استفاده کنند.

سایر آیتم های برنامه عبارتند از:

- خبرهای استانی (ثابت): در این آیتم اخبار توسط مجری (آقای محمدرضا زمانی پور) به صورت نمایشی خـوانده می شود و دیالوگهایی طنز در خصوص اخبار توسط پدر و آقای زمانی پور بیان می شود. این آیتم به صورت زنده و به مدت حدود 5 دقیقه تولید و پخش خواهد شد.

- بوم گردی، روستا، مناطق گردشگری و آداب و رسوم (ثابت): در این آیتم آقای "ایمان خوشحال" با سفر به شهر ها و روستاها، از مناطق گردشگری و ابنیه قدیمی دیدن می کند، با تهیه عکس در میان مردم حضور پیدا کرده و در مورد کار با آنها صحبت می کند. ضمناً چنانچه آن مناطق دارای خانه بوم گردی باشد، از آنها بازدید کرده و عکس تهیه می کند. این آیتم به صورت ضبطی و به مدت 6 الی 7 دقیقه تولید و پخش خواهد شد.

- عکس های ارسالی (ثابت): عکس هـای ارسالی مخاطبین به مدت 2 الی 3 دقیقه تولید و پخش خواهد شد.

- معرفی مشاغل (روزهای دوشنبه و چهارشنبه): این آیتم در دو بخش با حضور آقای"شهرام قاسمی" تولید و پخش می شود. در بخش اول اطلاعاتی از یک شغل، توسط استادکـار برای بینندگـان بیان می شود و مخاطبین فرصت دارند تا پایان برنامـه حدس بزنند این اطلاعات مربوط به کـدام شغل و حرفـه می باشـد. در پایان برنامـه نیز به یک نفر جایزه داده می شـود. در بخش دوم آقای شهرام قاسمی با لباس مخصوص آن شغل، به عنوان کارآموز شروع به کار می کند. وی پس از مدتی کار کردن به این نتیجه می رسد که چه کسی می تواند این کار را به نحو احسنت انجام دهد. در این آیتم سعی می شود تا با سفر به شهرستانها، شغل هایی که بیشتر در معرض از بین رفتن هستند و یا درآمد بالاتری نسبت به بقیه دارند؛ معرفی شوند. این آیتم مجموعا به مدت 6 الی 7 دقیقه و به صورت ضبطی تولید و پخش خواهد شد. لازم به ذکر است در کل برنامه تعداد 20 آیتم تولید خواهد شد که لوکیشن ضبط 15 آیتم در شهرستانها و 5 آیتم در بیرجند خواهد بود.

- گزارش مردمی یا کارشناسی (روزهای شنبه): در این آیتم آقای"عبدا... اسماعیلی" در نقش راننده تاکسی، مسافران یا کارشناسان را سوار کرده، موضوعی را مطرح می کند و با آنها به گفتگو می پردازد. این بخش به صورت ضبطی، به مدت 4 الی 5 دقیقه و به تعداد کل 10 آیتم، تولید و پخش خواهد شد.

- معرفی برنامه (روزهای شنبه): در این آیتم آقای "محمدرضا زمانی پور" به صورت نریشن تصویر، داستان کلی نمایش را از ابتدا تا لحظه شروع برنامه، برای بینندگان بیان می کند. این آیتم با حضور تمامی بازیگران بخش نمایشی تولید می شود. آیتم به تعداد یک مورد در کل برنامه، به مدت 6 الی 7 دقیقه و به صورت ضبطی تولید و هر هفته پخش خواهد شد.

- تیزر معرفی برنامه: جهت معرفی برنامه، تیزری به مدت 1 دقیقه تولید و پخش خواهد شد.

- پشت صحنه برنامه: تعداد یک مورد در کل برنامه و به مدت 6 الی 7 دقیقه تولید می شود. در این آیتم گوشه هایی از فعالیت و تلاش های عوامل برنامه، تصویربرداری شده و در قسمت پایانی برنامه پخش خواهد شد.

- وله: تعداد دو وله انیمیشنی (به مدت تقریبی 10 الی 20 ثانیه) برای آیتم های "معرفی مشاغل" و "گزارش مردمی یا کارشناسی" و تعداد کل 3 وله گرافیکی با لوگوی برنامه، تولید و در برنامه پخش خواهد شد.

- ضمنا آیتم های "وله گردشگری"(به مدت 2 الی 3 دقیقه، به تعداد 66 آیتم در کل برنامه)، "نماهنگ"(به مدت 3 الی 4 دقیقه، به تعداد 66 آیتم در کل برنامه)، "فتوکلیپ" (به مدت 2 الی 3 دقیقه، به تعداد 66 آیتم در کل برنامه) و "ماجراهای فرخنده خانم"(به مدت 3 الی 4 دقیقه، به تعداد 20 آیتم در کل برنامه)، به صورت تامینی تنظیمی در برنامه پخش خواهند شد.

 

شما هم استانی های عزیز می توانید شنبه تا پنجشنبه هر هفته در ساعت 21:00، برنامه «شبهای زعفرونی» را از شبکه استانی سیمای مرکز خراسان جنوبی بیننده باشید. تکرار این برنامه نیز روز بعد در ساعت 13:30 پخش خواهد شد.

سال تولید: 1397