سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

شبهای زعفرونی - شبهای زعفرونی

 

 

شبهای زعفرونی

«علیرضا هاشمی مقدم» تهیه کننده و کارگردان برنامه «شبهای زعفرونی» را بر عهده دارد و سایر عوامل تولید برنامه نیز عبارتند از:

مجری : مرسل مالکی
نویسنده: مریم فریدونیان شهری
دستیار تهیه کننده: علی خردپژوه، احمد محتشمی
تصویربردار پرتابل : محمدامین زراعتکار، علیرضا هاشمی مقدم
تدوین : علی خردپژوه
کارگردان تلویزیونی: محمدرضا زمانی پور، امید واحدی فر
صدابردار: امیر زارعی
تصویربرداران: حسن اکبری، آلاله امامی، محمدبهشتی، سعید رضایی، حسین شریفی نیا

رویکرد اصلی برنامه "پرداخت ویژه به موضوع شعار سال 1397"، "بررسی توانمندی ها، پتانسیل ها و ظرفیت های اقتصادی در حوزه گردشگری و صنایع دستی استان" و "یادآوری و پرداخت به آداب، رسوم و فرهنگ نیک فراموش شده استان" می باشد.

برنامه در طبقه "ج" و ساختار "ترکیبی" تولید خواهد شد.

* برنامه از دو بخش زنده و ضبطی تشکیل شده که برنامه ریزی بخش زنده در ایام مختلف هفته به شرح ذیل خواهد بود:

- در روزهای "شنبه، دوشنبه و چهارشنبه" هر هفته با حضور "آقای رونقی" به معرفی یک جاذبه گردشگری استان پراخته می شود و طریقه سفر به آن نقطه به همراه تجهیزات مورد نیاز آن آموزش داده می شود. همچنین طبخ یک غذای ساده نیز آموزش داده خواهد شد.

- در روز "یکشنبه" هر هفته به صورت ویژه و با حضور کارشناس فرهنگ عامه به مباحث آداب و رسوم و فرهنگ خاص برخی مناطق استان پرداخته می شود. خواندن یک داستان مرتبط با فرهنگ مردم استان توسط کارشناس و اجرای موسیقی محلی نیز از دیگر بخش ها است که به بالا رفتن ریتم برنامه کمک می کند.

- در روز "سه شنبه" هر هفته با استفاده از کارشناس اقتصادی، نکاتی درخصوص موضوعات مختلف حوزه اقتصادی از جمله: مدیریت صحیح منابع مالی در خانواده و محیط کسب و کار، اهمیت کارآفرینی، اقتصاد مقاومتی، نحوه ایجاد مشاغل خرد و ... پرداخته می شود. یک فعال اقتصادی که با سرمایه گذاری محدود موفق به ایجاد اشتغال و انجام فعالیتی اقتصادی شده در برنامه حضور خواهد داشت و در خصوص نحوه اجرای فعالیت، مشکلات و تجربیات و ... صحبت خواهد کرد. همچنین سؤالات مخاطبان در حوزه اقتصادی نیز توسط کارشناس پاسخ داده خواهد شد.

- روز "پنجشنبه" هر هفته با بهره گیری از یک کارشناس حوزه مسائل اجتماعی (همچون: پلیس فتا و آگاهی، دادگستری، مشاور خانواده و ...) به بررسی آسیب های اجتماعی و بیان نکاتی در این خصوص پرداخته خواهد شد. همچنین سؤالات مخاطبان در حوزه مسائل اجتماعی نیز توسط کارشناس پاسخ داده خواهد شد.

 

* بخش ضبطی برنامه شامل آیتم های ذیل می باشد:

- نقاشـی: در این آیتم نکاتی درخصوص مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با استفاده از نقاشی دیجیتال یک شخصیت در شهر یا روستا با ویژگـی های جغرافیایـی و فرهنگـی خاص و در قالب طنـز مطـرح می شود. (تعداد 4 آیتم در هفته و مدت زمان هر آیتم 5 دقیقه).

- مستند طبیعت : با گروه های کویرنوردی، کوهنوردی و ... همراه شده و اتفاقات این سفر و زیبایی های طبیعی آن منطقه به تصویر کشیده می شود. (تعداد 3 آیتم در هفته و مدت زمان هر آیتم 6 دقیقه).

- مسابقه : این مسابقه با حضور اعضای یک خانواده، چند دوست و ... اجرا می شود. در ابتدا تعداد 16 گروه وجود دارد که در مراحل بعدی8، 4 و در نهایت 2 گروه وارد مرحله فینال می شوند. مراحل مسابقه شامل: گزارشگری، پانتومیم، برعکس کردن یک جمله با لهجه بیرجندی، آواز خواندن و دوبله کردن با لهجه بیرجندی می باشد.  (تعداد 2 آیتم در هفته و مدت زمان هر آیتم6 دقیقه).

- فتوکلیپ : عکاس برنامه با حضور در شهرستان مورد نظر تعدادی عکس که به معـرفـی فضاهای شهری و طبیعت هر شهرستان می پردازد را تهیه می کند و با یک موسیقی باکلام و یا بیکلام تلفیق می گردد.  (تعداد 6 آیتم در هفته و مدت زمان هر آیتم 3 دقیقه).

- نماهنگ : تصاویری از طبیعت و شهر تهیه می شود و با بهره گیری از موسیقی هایی شاد تولید می گردد. (تعداد 6 آیتم در هفته و مدت زمان هر آیتم 3 دقیقه).

- معرفی جاذبه گردشگری : در این آیتم جاذبه های گردشگری شهرستان ها با استفاده از تصاویر آرشیوی معرفی می شود. (تعداد 3 آیتم در هفته و مدت زمان هر آیتم 3 دقیقه).

- معرفی گیاه دارویی : در این آیتم گیاهان دارویی با استفاده از تصاویر آرشیوی معرفی می شود. (تعداد 3 آیتم در هفته و مدت زمان هر آیتم 3 دقیقه).

- وله شهری و طبیعت : با استفاده از تصاویر شهر، محیط کار، روستاهای اطراف و طبیعت های بهاری و با یک موسیقی باکلام و یا بیکلام تلفیق می گردد. (تعداد 6 آیتم در هفته و مدت زمان هر آیتم 2 دقیقه).

- کلیپ اقتصادی : این آیتم با استفاده از تصاویر آرشیوی مربوط به فعالیت های اقتصادی در استان تولید می گردد. (تعداد 1 آیتم در هفته و مدت زمان هر آیتم 2 دقیقه).

- کلیپ اجتماعی : این آیتم با استفاده از تصاویر آرشیوی مربوط به فعالیت های اجتماعی در استان تولید می گردد. (تعداد 1 آیتم در هفته و مدت زمان هر آیتم 2 دقیقه).

- موضوعات به شرح ذیل مصوب گردید:

- تاریخ: 14 الی 22/01/1397؛ موضوع: "صله رحم".

- تاریخ: 25 الی 31/01/1397؛ موضوع: "ایثار و فداکاری".

- تاریخ: 1 الی 06/02/1397؛ موضوع: "استقامت و گذشت".

- تاریخ: 8 الی 13/02/1397؛ موضوع: "نوآوری و تلاش".

- تاریخ: 15 الی 20/02/1397؛ موضوع: "فرهنگ".

- تاریخ: 22 الی 26/02/1397؛ موضوع: "قناعت و ساده زیستی".

- روزهای پنج شنبه هرهفته برنامه به یکی از روستاهای استان اختصاص یابد؛ به نحوی که در بخش زنده برنامه مهمانانی از روستای مربوطه حضور یافته و با توجه به ظرفیت آن روستا به معرفی صنایع دستی، آداب و رسوم و فرهنگ مردم، جاذبه های گردشگری و ... بپردازند.

سال تولید: 1397


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سلام.موسوی هستم از مشهد.من برنامه شمارو... سیدعلی ۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۲۲:۱۸
یره از مشد تلویزیون روشن می‌کنی اینو میبینی 😐😑... عادل میم ۱۳۹۸/۰۸/۹ ۱۹:۱۸

سیدعلی
سلام.موسوی هستم از مشهد.من برنامه شمارو میبینم.خوبه ولی برام عجیبه چرا مجری اینقدر تهرانی حرف میزنه!!!!!لطفا از لهجه ی بومی استفاده کنین.حیفه بخدا.سپاس
+4 (6 آرا)
پست شده در ۱۳۹۷/۰۵/۲۱ ۲۲:۱۸

نظرسنجی درخصوص برنامه شبهای زعفرونی

آیا شما بیننده برنامه "شبهای زعفرونی" که هر شب ساعت ۲۱ از شبکه خاوران بصورت زنده پخش می شود، هستید؟

ارسال اثر

Text to Identify