رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

شاهدان - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

شاهدان

«امین میرزا علی کاشرفی» تهیه کننده و کارگردان برنامه «شاهدان» را بر عهده دارد و سایر عوامل تولید برنامه نیز عبارتند از:

طراح،تحقیق و پژوهش:امین کاشرفی

تصویر پرداز و نور پرداز:هادی ثابت،امین زراعتکار،حسین نارمنجی

صدابردار:حسین رویین تن

تدوین و صدا گذاری:سید علی رضا سعادتمند

این طرح در ساختار "مستند گزارشی"، به تعداد 300  برنامه 15 دقیقه ای و در طبقه "ج" ارائه شده است.

این برنامه شخصیت والای شهدای استان را از زاویه دید خانواده و سبک زندگی ایرانی اسلامی به تصویر می کشد و بر این اساس با پدر و مادر شهید به گفتگو می نشیند تا بستر و محیط خانواده شهید در جهت شکل گیری شخصیت ایشان مشخص و نمایان شود.

برنامه با آیات قرآنی مرتبط با شهدا که توسط یک قاری مطرح روی کپشن آیه خوانده می شود؛ آغاز می گردد. پس از آن تصاویری از شهید همراه با موسیقی و نریشن به نمایش گذاشته می شود. (این نریشن به صورت غیر مستقیم شهید را معرفی می کند) و سپس پدر و مادر شهید در فضای کروماکی به سؤالات مصاحبه شونده پاسخ می دهند. (تلاش می شود تا جایی که امکان دارد سؤالات مصاحبه کننده حذف شود تا صحبت های پدر و مادر بصورت یکپارچه روایت شود). در میان گفتگوها، تصاویر آرشیوی از جنگ با صداگذاری مناسب پخش می شود تا حس و فضای مطلوبتری را به مخاطب منتقل کند. پس از آن نیز نریشـن پایانـی که به نوعـی بخش های دیگری از زندگی شهید را روایت می کند؛ پخش می شود. در انتها، برنامه با کلام پایانی پدر یا مادر شهید، خاتمه می یابد.

گفتگوهای پدر و مادر شهید در فضای کروماکی طراحی و اجرا می شود تا با ایجاد تنوع تصویری در بک گراند تصویر مصاحبه شونده، گفتگویی جذاب برای مخاطب به نمایش گذاشته شود. همچنین مزیت دیگر استفاده از کروماکی این است که رفت و برگشت به تصاویر شهید و تصاویر آرشیوی جنگ تحمیلی با کمترین پرش ذهنی ایجاد می شود و یک هارمونی روایی ایجاد می شود تا روایت قصه شهید بدون لکنت و سرراست صورت گیرد. ضمنا استفاده از نریشن جهت روایت بخشی از زندگی شهید و پایان بندی و صحبت خطاب به شهید نیز باعث تقویت ایجاد فضای معنوی می شود.

 

 شما مخاطب عزیز بزودی می توانید بیننده این برنامه از شبکه استانی سیمای خراسان جنوبی (خاوران) باشید.

 

سال تولید: 1396