رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

سیگار ، تسریع‌کننده پوکی استخوان در مردان - نمایش محتوای خبر

 

 

سیگار ، تسریع‌کننده پوکی استخوان در مردان

یک متخصص ارتوپد گفت: کاهش تراکم استخوان در مردان بطور معمول با کاهش قد، داشتن سابقه شکستگی همراه است اما بطور‌ کلی علل و نشانه‌های پوکی استخوان در هر دو گروه یکسان است.

دکتر مرتضی رجایی با اشاره به اینکه علل به وجود آمدن پوکی استخوان یا به عبارتی کاهش تراکم استخوان هم در زنان و هم در مردان به یک  صورت است، گفت: این بیماری در سنین بالا و با ورود به دهه‌ی ششم زندگی در مردان بروز می‌یابد در حالیکه ابتلای زنان به این بیماری با شروع دوران یائسگی همراه است.

وی با تاکید بر اینکه علائم هشداردهنده پوکی استخوان در زنان و مردان به یک صورت است اظهار کرد: شکستگی و کاهش تراکم استخوان در تمامی استخوان‌ها قابل مشاهده است.

این متخصص ارتوپد در ادامه افزود: پوکی استخوان بطور‌کلی در هر دو جنس زن و مرد فاقد علامت خاصی است اما اصولا به شکل استخوان درد فرد را متوجه خود می‌کند.

رجایی با بیان این مطلب که سنجش تراکم استخوان در مردان به ندرت صورت می‌گیرد، افزود: کاهش قد، شکستگی و کمر درد از علائم اولیه‌ی هشدار دهنده‌ی پوکی استخوان در این دسته از افراد است.

وی پیرامون بهترین راه حل برای درمان مردان مبتلا به کاهش تراکم استخوان خاطرنشان کرد: سنجش تراکم استخوان، داشتن سابقه شکستگی از گذشته البته با کمترین ضربه پس از سن 50 سالگی بهترین عامل برای مشخص‌کردن زمان جهت شروع درمان است.

رجایی در رابطه با روش‌های جلوگیری از بروز زودرس پوکی استخوان تصریح کرد: با انجام ورزش و فعالیت بدنی می‌توان از بروز زودرس پوکی استخوان در زنان و مردان جلوگیری کرد به علاوه عدم استعمال دخانیات می‌تواند نقش پررنگی برای جلوگیری از بروز کاهش تراکم استخوان ایفا کند.

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران