جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

سیل! خسارت یا برکت - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

سیل! خسارت یا برکت

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، سیل در اسفند 97 و فروردین 98 در اغلب روستاها و شهرهای استان به وقوع پیوست و خسارت و برکت را در کنار هم برای این مناطق به همراه داشت اما بررسی آثار آن در مجموع نشان می دهد که برکات سیل در خراسان جنوبی بیش از خساراتی است که بر جای گذاشته است.
میانگین 130 میلیمتری بارندگی در استان و علت سیلاب
آنچه که در خراسان جنوبی نيز همانند دیگر استانها سبب سیلاب در فصل بهار می شود ماهیت رگباری بودن بارندگیهای این فصل در استان است.
سرپرست گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی هواشناسی خراسان جنوبی گفت: از ابتدای سال زراعی جاری یعنی مهر 97 تاکنون به طور میانگین 131 میلیمتر باران در استان باریده که بیشتر به شکل رگباری و سیل آسا بوده است.
نخعی افزود: بارندگی ها در مدت مشابه سال زراعی گذشته 31 میلیمتر و در بلند مدت، 98 میلیمتر بوده است.
وی گفت: بیشترین این بارشها در شهرستانهای قاین با 246 میلیمتر و زیرکوه با 221 میلیمتر گزارش شد.
در شهرستانهای خوسف و نهبندان هم که در مدت مشابه سال زراعی گذشته فقط در آنها به ترتیب 9 و 19 میلیمتر باران باریده بود، امسال 97 و 83 میلیمتر بارندگی شد.
رگباری بودن این بارندگی ها، با خسارتهایی در خراسان جنوبی همراه شد.
خسارت 55 میلیارد تومانی سیل به زیرساختهای خراسان جنوبی
سیلابهای فرودین امسال به راهها، مزارع کشاورزی، منازل مسکونی، دام، زیرساختها، ابنیه فنی و معادن خراسان جنوبی خسارت زد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری با بیان اینکه این خسارات به محورهای مواصلاتی، راه های روستایی، ایل راه های عشایری، تأسیسات برق، آب و واحدهای مسکونی وارد شد، گفت: خسارت 10 تا 45 درصدی به 103 رشته قنات، خسارت 60 تا  100 درصدی به 397 واحد مسکونی خشت و گلی در روستاها و مسدود شدن محورهای شهرستانهای طبس، بشرویه، زیرکوه، درمیان، نهبندان و سربیشه از خسارات سیلاب اخیر در استان است.
میرجلیلی  گفت: همچنین سیلاب اخیر به مزارع زعفران، جو، گندم و کلزا و باغات انگور و نخل های خرما خسارت وارد کرده است. این خسارتها توسط  28 اکیپ اعزام شده به مناطق سیل زده برآورد شد.