جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

سیاه پوش شدن خراسان جنوبی با آغاز مراسم علم بندان - نمایش محتوای خبر

 

 

سیاه پوش شدن خراسان جنوبی با آغاز مراسم علم بندان

مراسم علم بندان امروز با حضور گسترده مردم بیرجند آغاز و خراسان جنوبی با شروع این مراسم سیاه ‌پوش عزای حسینی شد.

مراسم علم بندان یکی از مراسم های سنتی عزاداری شهرستان بیرجند در ماه محرم است که مردم بیرجند به ویژه سادات با مراسم علم‌ بندان عزاداری سالار شهیدان را آغاز می ‌کنند.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی گفت: مراسم علم‌ بندان یا علم ‌بند در بیرجند و روستاهای این شهرستان در روزهای مختلف دهه نخست محرم از جمله روز اول، دوم، سوم، چهارم و هفتم برگزار می ‌شود.

حجت الاسلام گرایلی افزود: در این مراسم ابتدا مجلس روضه‌ خوانی در داخل حسینیه هیئت برگزار می‌ شود و بعد از آن تعدادی از سادات به همراه علم ‌ها در حالی که چاووشی می ‌خوانند به داخل حسینیه می‌ روند و علم را می‌ بندند و دیگران نوحه ‌خوانی می ‌کنند.

وی گفت:پس از آن پارچه‌‌ هایی که مردم برای برطرف شدن گرفتاری ها و مشکلات شان نذر کرده اند، با نظم و رنگبندی خاصی بر روی علم ‌ها بسته می‌شود و یکی از سادات علم را برداشته و دور حسینیه می ‌چرخاند و سپس در اطراف علم سینه می ‌زنند  و در پایان علم ‌ها را در جای ویژه نصب می‌ کنند.

مراسم علم بندان،نسل به نسل از پدر به پسر بزرگتر خانواده انتقال می‌ یابد و هرکدام از علم‌ها علاوه بر اینکه دارای صاحبی موروثی است دارای علم‌ گردانی موروثی نیز هست.

مراسم علم بندان خراسان جنوبی ، در فهرست آثار میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.

منبع: معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی