جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

سکته مغزی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

سکته مغزی

«سكته مغزی» بیانگر وارد شدن آسیب به بخشی از مغز است ، این آسیب زمانی ایجاد می شود كه جریان خون در مغز مختل شده و یا در اثر پارگی دیواره رگ های خونی ، جریان خون به بیرون انتشار پیدا كند. در این حالت اكسیژن و مواد غذایی ضروری به مغز نمی رسد .

سكته مغزی سومین علت مرگ در بسیاری از كشورها است و با افزایش سن، شیوع آن نیز افزایش می یابد.

عوامل اصلی آن شامل فشار خون بالا، دیابت ، افزایش چربی های خون، بیماری سرخرگ كرونر قلبی، نارسایی قلبی، بزرگ شدن بطن چپ قلب، مصرف سیگار، چاقی، استفاده از قرص های ضد بارداری استروژن دار و بالا بودن غلظت خون است.

سكته مغزی، اغلب با فشار خون بالا یا تغییرات نامنظم فشار خون همراه است.

علایمی كه در طی چند روز قبل از بروز سكته دیده می شوند شامل : سردرد، خواب آلودگی، سرگیجه و اختلال در بینایی است. گاهی اوقات این علایم به مرور و در طی چند هفته بروز می كنند.

از عوارض سكته مغزی، فلج قسمتی یا تمام یك طرف بدن است.

بسیاری از افراد دچار انواع فلج، مشكلات تكلمی، اختلال حافظه و فراموشی و یا كنترل نداشتن ادرار و... می شوند. بنابراین تمامی بیماران نیاز به درمان خواهند داشت.

عوامل مختلفی در بروز سکته مغزی نقش دارند عواملی مانند سن ، جنسیت که البته بر اساس آمارها مردان بیش از زنان به سکته مغزی مبتلا می شوند ، سابقه سکته مغزی و سابقه خانوادگی .

هر سکته مغزی قابل پیشگیری نیست ؛ اما برخی از عوامل خطر قابل پیشگیری شناخته شده است که می توان با تغییر در شیوه زندگی و عادت ها از بروز سکته مغزی پیشگیری کرد . از جمله کنترل فشار خون . شک نکنید که فشار خون بالا یعنی افزایش خطر سکته . اگر یکی از اطرافیان شما فشار خون بالاتر از 14 به روی 9 دارد حتما باید تحت درمان قرار بگیرد که پزشک برای کنترل فشار بالا ، داروهای مناسبی را تجویز می کند ؛ اما فشار خون باید به طور منظم کنترل شود . دوری از استرس و افسردگی ، از عوامل مهم پیشگیری از سکته مغزی است . شکی نیست که وضعیت عاطفی و روانی افراد ، تاثیر زیادی بر سلامت جسمانی آنها دارد .

کاهش عوامل بروز استرس ، عصبانیت و افسردگی از مهمترین عوامل سلامت قلب و عروق و پیشگیری از سکته مغزی است . جلوگیری از تشکیل لخته خون نیز عامل پیشگیری کننده دیگری است که پزشکان در این خصوص داروهای مناسبی را تجویز می کنند که البته باید طبق اصولی و ضوابطی که تعیین می کنند ، مصرف شوند .

کنترل بیماری های خطر ساز در امر پیشگیری موثر است . اگر فردی دچار فیبریلاسیون دهلیزی یعنی ریتم غیر طبیعی حفره قلب است و به بیماری دیابت و قلبی و عروق دیگر مبتلا باشد بیشتر در معرض بروز سکته مغزی قرار دارد که این بیماری ها به درمان مناسب نیاز دارند .

ورزش برای سلامت قلب و عروق ضروری و یکی از کلیدهای اصلی پیشگیری از سکته است . محققان توصیه می کنند روزانه حداقل 30 دقیقه ورزش متوسط تا شدید و حداقل 5 روز در هفته ورزش کنید .

ترک سیگار عامل بسیار مهمی در پیشگیری از بروز سکته است . سیگار کشیدن یکی از بزرگترین عوامل خطر سکته است حتی قرار گرفتن در معرض دود سیگار نیز خطر ابتلا به سکته مغزی را تا درصد قابل توجهی افزایش می دهد .

" نمك " عامل مهمی در بروز سكته است. شواهد اپیدمیولوژیك ارتباط بین دریافت كم پتاسیم را با بروز سكته مغزی نشان می دهند.

اگر چه هنوز دلایل محكمی درباره تاثیر رژیم غذایی در بروز سكته مغزی وجود ندارد ، ولی بسیاری از پزشكان معتقدند كه رژیم درمانی سبب كاهش فشار خون و به دنبال آن كاهش خطر بروز سكته مغزی می شود. در حضور رادیكال های آزاد، رگ های مغزی سریع تر دچار ضایعه می شوند، بنابراین افزایش مصرف روزانه مواد آنتی اكسیدانی لازم است.

- میوه و سبزیجات و همچنین آب آنها، غنی از ویتامین های آنتی اكسیدان، پتاسیم و تركیبات گیاهی مفید هستند و در مقابل، مقدار كمی سدیم دارند و باید به میزان حداقل 5 واحد در روز مصرف شوند.
- حبوبات، آجیل و مغزها، دانه های خوراكی و سایر پروتئین های گیاهی، باید بیشتر از پروتئین های حیوانی در برنامه غذایی روزانه مصرف شوند. مطالعات نشان داده میزان سكته مغزی در میان افراد گیاهخوار بسیار كمتر از مصرف كنندگان گوشت قرمز است.

- ماهی های روغنی خصوصاً قزل آلا و قباد سبب بهبود جریان خون می شوند. مصرف حداقل دو بار در هفته از این ماهی ها از سكته مغزی پیشگیری می كند.

-  نان، برنج، ماكارونی، سیب زمینی و غلات صبحانه (مثل برشتوك) مقدار كمی چربی دارند ولی سرشار از نوعی انرژی هستند كه تدریجاً آزاد می شود و بدین ترتیب به افراد كمك می كند تا مدت طولانی تری احساس سیری كنند.

- مغزها، دانه های خوراكی و روغن كتان حاوی نوعی اسید چرب ضروری به نام لینولئیك اسید هستند. در طی مطالعه ای كه محققان فنلاندی انجام داده بودند، مشاهده شد مردان میانسالی كه دچار سكته شده بودند، در مقایسه با سایر افراد، سطوح پایین تری از این اسید چرب ضروری را داشتند.

- مصرف مواد غذایی غنی از سلنیوم ( مثل ماهی، جوانه گندم و تخم آفتابگردان ) برای پیشگیری از سكته مغزی توصیه می شود. دریافت پایین این ماده معدنی با افزایش خطر سكته مغزی ارتباط دارد.

 - برای كاهش فشار خون، باید از مصرف غذاهای شور پرهیز كرد.

 - لازم است مصرف غذاهای كنسرو شده و آماده، كنسرو سبزیجات در آب نمك، فرآورده های گوشتی و غذاهای دودی محدود شود.

- برای پیشگیری از بروز مجدد سكته مغزی، منابع غذایی حاوی آلفا- لینولنیك اسید( نوعی اسید چرب ضروری از خانواده امگا-3) از قبیل گردو، سویا و روغن كانولا مفید هستند.

- مصرف الكل، خطر سكته مغزی را در افراد الكلی در مقایسه با غیر الكلی ها چندین برابر افزایش می دهد.
- به سیگاری ها توصیه می شود به ترك آن مبادرت ورزند.

برای درمان عوارض سکته مغزی باید از پزشک متخصص مغز و اعصاب کمک گرفت و فیزیوتراپی می‌تواند نقش عمده‌ای در راه‌اندازی بیمار داشته باشد. درمان‌هایی که در مرحله حاد انجام می‌شود، بیش‌تر متوجه کاهش قدرت انعقاد خون (در مواردی که سکته به علت بسته شدن رگ باشد)، کاهش ورم مغز، کنترل فشارخون و قندخون و علایم حیاتی بیمار است. اخیراً داروی جدیدی یافت شده که در صورتی که بیمار قبل از 3ساعت از شروع علایم به بیمارستان برسد ممکن است با این دارو بتوان لخته‌ای که رگ را مسدود کرده است حل نمود و علایم را به‌طور کامل از بین برد. البته این روش هنوز امتحان خود را پس نداده است. پس از این که بیمار وضعیت ثابتی پیدا کرد، فیزیوتراپی معمولاً شروع می‌شود. انجام فیزیوتراپی خصوصاً در ماه اول پس از سکته مغزی بسیار مهم است.

Loading the player...
جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
با سلام . لطفا در برنامه های بهداشتی شبکه درمورد... گازاری ۱۳۹۴/۰۸/۲۵ ۱۲:۲۳

گازاری
با سلام . لطفا در برنامه های بهداشتی شبکه درمورد سرطان گردن - انجام عمل لیزر برای زیبایی پوست- بارداری در سنین بالای 40 سال توضیح دهید.
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۴/۰۸/۲۵ ۱۲:۲۳