سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱ تیر ۱۴۰۰

سومین مشاهده یوزپلنگ در پناهگاه نایبندان طبس - نمایش محتوای خبر

 

 

سومین مشاهده یوزپلنگ در پناهگاه نایبندان طبس

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان جنوبی، حاتمی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طبس گفت: اوایل اسفند سومین مشاهده یوزپلنگ در پناهگاه نایبندان طبسامسال ۲دستگاه دوربین تله‌ای در منطقه نایبندان طبس نصب کردیم که تا کنون ۱۰عکس از یوزپلنگ ثبت کرده اند.
حاتمی افزود: این تصاویر برای تشخیص اینکه مربوط به یک یوز یا چند یوز مختلف است، به انجمن یوز ایران در تهران ارسال شده است.
در انجمن یوز ایران بر اساس شکل خال‌های بدن و نوع سرگین یوزها، تشخیص داده می‌شود که عکس‌های ثبت شده مربوط به یک یوز یا چند یوز مختلف است.
وی گفت: این سومین بار است که از آغاز امسال مشاهده یوزپلنگ در پناهگاه نایبندان طبس داشته ایم.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طبس افزود: ۲مشاهده قبلی، مشاهده مستقیم بوده است که محیط بانان، یوزی را در حال خوردن شکارش و یک یوز دیگر را ایستاده بر یک ارتفاع مشاهده کرده اند.
یوزپلنگ آسیایی یکی از گونه‌های به شدت در معرض خطر انقراض است که هم اکنون آخرین قلاده هایش در پناهگاه‌های حیات وحش ایران زیست می‌کنند و بزرگترین پناهگاه این گونه منحصر به فرد، نایبندان طبس در خراسان جنوبی با وسعت ۱.۵میلیون هکتار است.
یوزپلنگ در معرض انواع آسیب‌ها از جمله تخریب زیستگاه‌های آزاد، تصادفات جاده‌ای و غیره قرار دارد.
یوزپلنگ شب گرد است و زیستگاه‌های بکر و کم تردد را به عنوان مکان زندگی انتخاب می‌کند به همین علت مشاهده آنها سخت است و تنها راه ثبت تصاویر آنها نصب دوربین‌های تله‌ای است که شبانه روزی، تردد این گونه ارزشمند را ثبت می‌کنند.
حاتمی گفت:اعتبار کافی برای خرید دوربین‌های تله‌ای نداریم و این موضوع سبب شده نتوانیم پایش صحیح در مورد جمعیت یوزپلنگ انجام دهیم.