جهش تولید | شنبه، ۸ آذر ۱۳۹۹

سوره انعام - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

سوره انعام

سوره « انعام » ششمین سوره قرآن است . « انعام » به معنى چهارپایان مى باشد و نام این سوره از آیه  136 آن گرفته شده است و در این سوره به چهارپایان و احكام مربوط به آنها از نظر حلال و حرام بودن گوشت اشاره گردیده است. در آیات این سوره سه اصل اعتقادی توحید ، نبوت و معاد مطرح می شود و بعضى موضوعات دیگرى كه در این سوره بیان شده عبارتند از : مبارزه با شرک و بت پرستى، دعوت به اصول سه گانه توحید و نبوّت و معاد، و بیان كردار و اعمال و بدعت هاى مشركان و مبارزه با آن . این سوره در مكّه نازل شده و 165 آیه دارد.

هدف اساسى این سوره ، همانند سایر سوره هاى مکى، دعوت به اصول سه گانه توحید و نبوت و معاد است، ولى بیش از همه روى مساله یگانه پرستى و مبارزه با شرک و بت پرستى دور مى زند، به طورى که در قسمت مهمى از آیات این سوره روى سخن به مشرکان و بت پرستان است و به همین مناسبت گاهى رشته بحث به اعمال و کردار و بدعت هاى مشرکان مى کشد.

در هر صورت تدبر و اندیشه در آیات این سوره که آمیخته با استدلالات زنده و روشنى است ، روح توحید و خدا پرستى را در انسان زنده کرده و پایه هاى شرک را ویران مى سازد و شاید به خاطر همین بهم پیوستگى معنوى و اولویت مساله توحید بر سایر مسائل بوده که همه آیات آن یکجا نازل گردیده است.

و نیز به خاطر همین موضوع است که در روایاتى که پیرامون فضیلت این سوره نازل شده کرارا مى خوانیم سوره انعام را هفتاد هزار فرشته ، به هنگام نزول بدرقه کردند و کسى که آن را بخواند (و در پرتو آن روح و جانش از سرچشمه توحید سیراب گردد) تمام آن فرشتگان براى او آمرزش مى طلبند.

ختم این سوره در بین بانوان کشور مرسوم است.

*** فضیلت تلاوت سوره انعام عبارت است از :

از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم روایت شده است : «سوره انعام به یکباره بر من نازل شده و هنگام نزول ، هفتاد هزار فرشته که در حال تسبیح «سبحان الله» و تمجید «الحمدلله» گفتن هستند آنرا مشایعت و همراهی کردند . هر کس این سوره را بخواند این 70 هزار فرشته در شب و روز ، به تعداد آیات سوره انعام بر او درود می فرستند ».

در روایتی دیگر از پیامبر گرامی اسلام آمده است : « هرکس سوره انعام را قرائت نماید ، برای او پاداشی از درّ ، به وزن همه چهارپایانی که خداوند در دار دنیا آن را آفریده است ، خواهد بود و به تعداد تمام درّها ، صد هزار حسنه و صدهزار درجه به او عنایت می شود » .

امام جعفر صادق (ع) نیز در این باره فرموده است : « سوره انعام به صورت کامل و یکباره بر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نازل شده است . پس آن را عظیم و عزیز بدارید . زیرا در 70 جای آن نام خداوند برده شده است و اگر مردم می دانستند چه آثار و برکاتی در این سوره نهفته است ان را رها نمی کردند .

امام رضا (ع) نيز فرمودند : « هر کس سوره انعام را بخواند فرشتگان برای او تا روز قیامت تسبیح می گویند » .

*** برخی آثار و برکات سوره انعام عبارتند از :

1) برآورده شدن حاجات : امام صادق علیه السلام فرمودند: « هر کس به درگاه خداوند محتاج نیازی باشد و برآورده شدن آن نیاز را خواسته باشد، پس 4رکعت (2تا دو رکعت) نماز بگزارد و بعد از حمد سوره انعام را را بخواند و پس از فراغت از نماز بگوید : « یا کریم، یا کریم، یا کریم، یا عظیم، یا عظیم، یا عظیم، یا اعظمُ من کلُّ عظیم، یا سمیعَ الدُّعاءِ، یا من لا تُغَیّرُهُ الایّامُ و اللّیالی، صلّ علی محمدٍ و آل محمد، وارحَم ضعْفی و فقری وَ فاقَتی وَ مسْکَنَتی، فانّکَ اَعْلَمُ بها منّی، و انت اعلمُ بحاجتی، یا من رَحِمَ الشیْخَ یعقوب، حین رَدَّ علیه یوسفُ، قرّةَ عَیْنِهِ، یا منْ رَحِمَ ایّّوبَ بعد حُلُولِ بلائهِ، یا من رحم محمداً وَ منْ الْیُتْمِ آواهُ، وَ نَصَرَهُ علی جبابرةِ قریشٍ وَ طَواغیتها، وَ امْکَنَهُ منهم، یا مُغیثُ، یا مُغیثُ، یا مُغیث» و این یا مغیث را چندین بار بگوید، سوگند به آن که جانم به دست اوست، اگر خداوند را پس از آن که این نماز را به جا آوردی و پس از قرائت این سوره، با این دعا بخوانی، و آنگاه از خداوند تمامی نیازها و حوائجت را بخواهی، نسبت به تو، مضایقه نفرماید و ان را به تو ببخشد ان شاء الله.» .

 همچنين آورده اند: در روز چهارشنبه 70 مرتبه اين ايه «هو الله الذي لا اله الا هو عالم الغيب و شهاده هو الرحمن الرحيم» رابخواند و بر اهل علم و قلم فائق آيد و فتوحات براي او حاصل شود و حوائج او براورده مي شود. ( تفسيرالعياشي، ج1 ،ص383 ). 

2) بهبود بیماری : امام باقر علیه السلام فرموده است : « هرگاه به بیماری ای دچار شدی و از آن می ترسی که به تو زیان برساند، سوره انعام را قرائت کن، زیرا با قرائت این سوره آنچه از این بیماری بیم داری به تو نخواهد رسید.» (مكارم الاخلاق، ص363 ).

 3) طلب آمرزش ملائک : روایت از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم: «هر کس نماز صبح را به جماعت بخواند و در جای نمازش نشسته و سه آیه اول سوره انعام را قرائت نماید خداوند 70 فرشته را مأمور می کند تا فرارسیدن روز قیامت خداوند را تسبیح گویند و برای او طلب آمرزش می کنند.» . 

امام رضا علیه السلام نيز فرمودند: « هر کس سوره انعام را بخواند فرشتگان برای او تا روز قیامت تسبیح می گویند.» (كنزالعمال، حدیث 3516) .

Loading the player...