رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۶ شهریور ۱۳۹۸

سفر محققان و پژوهشگران کویر ایران به اورست شني جهان در خراسان جنوبی - نمایش محتوای خبر

 

 

سفر محققان و پژوهشگران کویر ایران به اورست شني جهان در خراسان جنوبی

تيم محققان و گردشگران کویر ایران در هواي برفي با سفر به کوير حيدرآباد نهبندان از بلندترين قله هاي شني جهان عبور می کنند تا ظرفيت هاي ناشناخته آن را کشف کنند.

شباني رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نهبندان گفت: اين تيم 4 نفر متشکل از کويرنوردان برجسته کشور، تور اپراتورهاي فعال بيابانگردي، استادان دانشگاه در رشته گردشگري و پژوهشگران سرشناس ايران هستند که با همراه داشتن تمام امکانات کويرنوردي و جديدترين تجهيزات ماهواره اي و مسيريابي به مدت 3 روز در ريگزار حيدرآباد نهبندان درباره اين بخش از کوير تحقيق مي کنند.

مسئول ابن گروه هم گفت :  انجام پژوهش هاي زيست محيطي در خصوص تأثيرهاي گرمايشي زمين در روند توسعه بيابانزايي لوت و نمونه گيري از گسل کوه يلان در قلب پهناورترين ريگزار دنيا که به گرم ترين نقطه دنيا نيز مشهور است، از جمله موضوعات تحقيقاتي اين تيم در سفر به ریگزار حیدرآباد نهبندان است.

آقای رونقی اين منطقه را براي جذب گردشگر و تورهاي گردشگري با توجه به امنيت بالا و استقبال اهالي بومي منطقه بسيار بي نظير توصيف کرد و افزود : کوير نهبندان يکي از زيباترين و هيجان انگيزترين کويرهاي جهان است.

وی گفت : نتيجه اين پژوهش در تکميل مطالعات کتاب پژوهش جامع ژئوتوريسم و اکوتوريسم درج می شود.