سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

سفرنامه خراسان جنوبی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

سفرنامه خراسان جنوبی

Loading the player...

تهیه کنندگی و کارگردانی«سفرنامه خراسان جنوبی» را «جواد خانی» بر عهده دارد. سایر عوامل تولید برنامه بدین شرح است:

راوی :فخاریان، محمد دانش، محمد عرب

تصویربرداران: نیما مرویان، محسن خانی مقدم

تدوینگر و گرافیست: مهدی یاقوتی

صدابردار: حسن جهانی زاده

نویسنده و گردآوری مطلب: هدیه برجعلی

شرایط اقلیمی متفاوت و همچنین وسعت و گستردگی خراسان جنوبی، باعث شده است این استان از ظرفیت های بسیار متنوعی در شهرها و شهرستان های مختلف خود برخوردار باشد که معرفی آنان به مخاطبین، از جمله رویکردهای شبکه استانی سیمای خراسان جنوبی است.

در همین راستا برنامه ای ویژه با عنوان «سفرنامه خراسان جنوبی» و با هدف «معرفی توانمنـدی ها، استعدادها، میراث و جاذبه های گردشگری شهرهای خراسان جنوبی» در سیمای خاوران تولید وپخش می شود.

در این برنامه گردشگری که علاقمند به تاریخ و فرهنگ استان خراسان جنوبی است، با هدف آشنایی با ظرفیت های شهرها و شهرستانهای استان خراسان جنوبی (شامل جاذبه های تاریخی و گردشگری مناطق مختلف، آداب و رسوم، سوغات و صنایع دستی، ظرفیت های اقتصادی، مشاهیر و بزرگان، لهجه، پوشش و لباس محلی و ...) سفر خود را آغاز می کند و با اطلاعات قبلی که از طریق سایت های اطلاع رسانی در زمینه شهر/شهرستان مورد نظر کسب کرده، در هر برنامه به قصد بازدید به یکی از شهرها می رود.

در واقع فرد راوی، گردشگری است که در طول برنامـه حضور خواهد داشت. وی فـردی کنجـکاو و جستجـوگر است که با اطلاعاتی که از  طریق سایت ها و ... کسب کرده به شناختی نسبی از منطقه دست یافته و در قالب ارتباط با مردم، به معرفی هرچه بیشتر ابعاد مختلف شهر/ شهرستان خواهد پرداخت.

بخش های مختلف برنامه عبارتند از:

- معرفی اجمالی شهر: در ابتدای برنامه گردشگر به معرفی اجمالی شهر در زمینه موقعیت جغرافیایی، آب و هوا، جمعیت و ... خواهد پرداخت. درخصوص موقعیت جغرافیایی و راه های ارتباطی و دسترسی به شهر/ شهرستان توضیحاتی ارائه خواهد شد.

- بازارهای شهر: گردشگر ضمن حضور در فضای بازارهای سنتی شهر به سراغ صنایع دستی رفته و با صحبت و گفتگو با کاسبان و افراد محلی، اطلاعاتی در مورد صنایع دستی منطقه کسب خواهد کرد. در ادامه در بازارچه محلی یا مدرن، سوغاتی های محلی منطقه را جویا شده و به خریداری سوغاتی های منطقه خواهد پرداخت. با هدف اقتصاد مقاومتی، با یکی از کارآفرینان شهر آشنا خواهد شد که تولیدی یک یا چند نوع کالای مرغوب ایرانی را در کارگاه یا کارخانه بزرگ راه اندازی کرده است.

- صنعت شهر: ظرفیت های اقتصادی با محوریت اقتصاد مقاومتی (شامل معرفی کارخانجات تولیدی خاص، زمینه های جذب سرمایه گذاری و ...) در برنامه پررنگ می شود. گردشگر وضعیت اقتصـاد منطقه و پتانسیل ها و ظرفیت های مناسب برای جـذب سرمایه گذاری در منطقه را جویا خواهد شد. در اکثر برنامه ها مصاحبه به صورت حضور در فضای کارخانجات، جاذبه ها و سطح شهر/شهرستان خواهد بود.  

 - غذاهای محلی: گردشگر با حضور در بازارهای سنتی و یکی از رستوران های شهر، به معرفی منوی محلی رستوران خواهد پرداخت و با طرز پخت یکی از غذاهای محلی منطقه آشنا خواهد شد.

- سرود محلی: یکی از ترانه های شاد محلی با حضور گروه های محلی تولید و پخش خواهد شد.

- آثار تاریخی: گردشگر به سراغ میراث ماندگار از تاریخ کهن ایران در منطقه رفته و با گشت و گذار در حیطه این آثار، به معرفی آنان خواهد پرداخت.

- جاذبه های گردشگری: در این آیتم گردشگر در اماکن گردشگری خاص منطقه حضور می یابد تا ضمن معرفی جاذبه، گردشی شاد و لذت بخش به تصویر کشیده شود. در ادامه نیز در صورت وجود رستوران های سنتی، به معرفی انواع آش ها و غذاهای سنتی منطقه پرداخته خواهد شد.

- موسیقی های محلی: از موسیقی محلی هر منطقه به عنوان موسیقی متن برنامه استفاده خواهد شد.

شما هم استانی های عزیز می توانید در ساعت 22:30 روزهای دوشنبه هر هفته، بیننده این برنامه از شبکه استانی سیمای خراسان جنوبی باشید. تکرار برنامه نیز در ساعت 12:50 روزهای چهارشنبه پخش می شود.

سال تولید: 1396


جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سلام و خدا قوت خدمت جناب آقای خانی تهیه کننده... علی ۱۳۹۶/۰۸/۱۶ ۰۸:۵۵

علی
سلام و خدا قوت خدمت جناب آقای خانی تهیه کننده زحمتکش که در ساخت مستند غار بتون و دره سبز رود زحمات بسیاری کشیدند .اگر امکان دانلود مستند را قرار دهید بسیار ممنون میشم .پیروز و سر بلند باشید
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۶/۰۸/۱۶ ۰۸:۵۵