سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

سفارش تاجران دوبی به توبافان خراشاد - نمایش محتوای اقتصاد مقاومتی

 

 

سفارش تاجران دوبی به توبافان خراشاد

سفارش تاجران دوبی به توبافان خراشاد


تاجران دوبی سفارش تولید شال سر به تولیدکنندگان پارچه های سنتی روستای خراشاد بیرجند دادند

تاجران دوبی سفارش تولید شال سر به تولیدکنندگان پارچه های سنتی روستای خراشاد بیرجند دادند.

مدیرعامل شرکت تعاونی روستایی زنان خراشاد گفت: این تاجران در نمایشگاه بین المللی مشهد که پنجم فروردین برگزار شد از حوله های سنتی و شال های سر تولید شده به دست زنان روستای خراشاد استقبال فراوان و 20 شال رنگی را که برای رنگ آنها از محصولات گیاهی استفاده شده بود خریداری کردند.
خانم ذاکریان افزود: این تاجران پس از اطمینان از کیفیت شال های تولیدی، اکنون سفارش تولید 300 شال سر در رنگهای مختلف را به تعاونی زنان خراشاد دادند.
هر شال سر تولید شده با دستگاه توبافی با قیمت 55 هزار تومان به فروش می رسد.
وی گفت : شال های سر با استفاده از نخهای پنبه ای و با دستگاه توبافی تهیه و برای رنگ آنها از پوست انار، گردو، پیاز، گلرنگ، پرتقال، کلاله زعفران و پودر سنگ نیل استفاده می شود.
مدیرعامل شرکت تعاونی روستایی زنان خراشاد افزود: زنان روستای خراشاد بیرجند در یک سال گذشته 36 هزار متر مربع پارچه سنتی تولید کردند که هر مترمربع پارچه بدون طرح بیش از 7 هزار تومان و هر مترمربع پارچه طرح دار 15 تا 20 هزار تومان به فروش رسید.
بازارهای داخلی حوله و پارچه های سنتی تولیدی زنان خراشاد در سال گذشته شامل استانهای تهران، کرمان، مرکزی، خراسان رضوی، قم و اصفهان و بازارهای خارجی این محصول صنایع دستی، کشورهای هلند، فرانسه، سوئد و آلمان بود.
شرکت تعاونی زنان روستای خراشاد سال 82 راه اندازی شد که اکنون 297 عضو دارد و 250 نفر از این اعضا، در اوقات فراغت خود حوله، پارچه و دستمال سنتی می بافند.
هنر حوله بافی زنان خراشاد با نام توبافی در میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.
تو بافی یا تون بافی، به مهارت تولید انواع پارچه های سنتی پنبه ای یا ابریشمی اتلاق می شود و از صنایع دستی اصیل و بومی استان خراسان جنوبی است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیمای خراسان جنوبی

 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.