سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

سطحی نگری در امر به معروف و نهی از منکر - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

سطحی نگری در امر به معروف و نهی از منکر

Loading the player...

 

یکی از آسیب های مهمی که امر به معروف و نهی از منکر را تهدید می کند ، سطحی نگری نسبت به این دو فریضه عظیم الهی است .

اگر امر به معروف و نهی از منکر به درستی تعریف شود متوجه می شویم که امر به معروف و نهی از منکر تمام ابعاد اجتماعی ، فرهنگی ، نظامی ، اقتصادی ، علمی و ... یک جامعه را در برمی گیرد و اصولا  به هر سطحی از آن جامعه توجه دارد . در واقع هدف امر به معروف و نهی از منکر اصلاح همه لایه های یک جامعه است چرا که امر به معروف و نهی از منکر در کوچکترین سطح جامعه که همان خانواده است اجرا می شود تا گسترده ترین و وسیع ترین اجتماع انسانی یعنی همان جامعه .

سطحی نگری نسبت به این دو فریضه واجب و مهم الهی موجب می شود که اثر آن به تدریج کم رنگ شده و حتی ناکارآمد گردد . به عنوان مثال بدحجابی و پوشش نامناسب تنها یکی از مصادیق منکر است و بسیاری از موارد دیگر همچون : تجمل گرایی ، رشوه خواری ، رابطه بازی ، ناصالح و ناکارامدی مدیران در دستگاه ها ، سوء استفاده از بیت المال ، غیبت ، تبعیض ، تهمت ، اسراف و ... از دیگر مصادیق منکرات در جامعه است .  چنانچه هر گاه سخن از نهی از منکر به میان می آید تنها پوششی خاص و گروهی خاص مد نظر آید ، این همان سطحی نگری در فریضه نهی از منکر است و در واقع به مرور سایر مصادیق نهی از منکر مورد بی توجهی قرار گرفته است .

لذا برای زدودن از آسیب سطحی نگری نسبت به فریضه امر به معروف و نهی از منکر ، باید به مصادیق متعدد منکرها و معروف ها در جامعه دقت کنیم .