سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

سرمایه گذاری 16 میلیارد ریال برای پژوهش خراسان جنوبی - نمایش محتوای خبر

 

 

سرمایه گذاری 16 میلیارد ریال برای پژوهش خراسان جنوبی

 

16 میلیارد ریال برای پژوهش خراسان جنوبی سرمایه گذاری شد .

معاون پژوهشی دانشگاه بیرجند از سرمایه گذاری و هزینه کرد 16 میلیارد ریال از سوی دستگاه های اجرایی استان برای تهیه طرح های پژوهشی و تحقیقاتی در استان خبر داد.

محمدعلی بهدانی پیش از ظهر سه شنبه در نشست خبری با بیان اینکه یک میلیارد و 600 میلیون تومان از سوی دستگاه های اجرایی برای تهیه طرح های تحقیقاتی هزینه شده است، اظهارداشت: این رقم برای تهیه 34 طرح پژوهشی بوده که توسط پژوهشگران این دانشگاه اجرا شده است.

وی با بیان اینکه تعداد قراردادهای جاری و در حال اجرای دانشگاه 66 طرح است، گفت: از این تعداد 34 طرح از گذشته و 22 طرح از سال جاری آغاز شده است.

وی اضافه کرد: دانشگاه بیرجند برای معرفی دستاوردهاو توانمندی های پژوهشی و تحقیقاتی اقدام به انعقاد قرارداد با دستگاه های اجرایی می کند.

بهدانی به برنامه های هفته پژوهش اشاره کرد و ادامه داد: حضور دانشگاه بیرجند و ارائه توانمندیهای پژوهشی دانشگاه در نمایشگاه ملی دستاوردهای پژوهشی ازشاخصترین برنامهای این هفته است.

معاون پژوهشی دانشگاه بیرجند از تجلیل از 10 پژوهش برتر دانشگاه، دو کارشناس و سه دانشجوی فعال در حوزه پژوهش در این هفته خبر داد.

وی برگزاری کارگاه آموزشی کارآفرینی متناسب با پژوهش در دانشکده های دانشگاه بیرجند را از دیگر برنامه های این هفته برشمرد و بیان کرد: همچنین 76 سخنرانی علمی توسط مجریان طرح های تحقیقاتی دانشگاه برگزار می شود.

بهدانی با اشاره به اینکه طرح های پژوهشی و تحقیقاتی با توجه به نیازسنجی منطقه و نیاز دستگاه ها در استان تهیه می شود، افزود: تهیه طرح پهنه بندی خطر زلزله در سکونتگاه های استان از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان و تعیین گسل های پنهان به دلیل قرار داشتن استان در پهنه زلزله از شاخصترین طرح های تحقیاتی در حال تهیه در استان است.

اجرای طرح آمایش خراسان جنوبی توسط پژوهشگران دانشگاه بیرجند

وی تهیه طرح تحقیاتی ممیزی زعفران، معرفی گونه ها یا گیاهان زینتی مقاوم به شوری، تجزیه و تحلیل ترکیبات عالی و عوامل موثر بر آب آشامیدنی بیرجند، طرح پسمانهای زباله و تعیین نقش فلزات سنگین بر سلامتی انسان برای تعیین مقدار عناصر سنگین در نمونه آب شرب شهرستان، مدرسه تمام هوشمند، بررسی اثرات اقتصادی، اجتماعی و محیطی و... از جمله طرح های شاخص تحقیقاتی در حال اجرا در این دانشگاه است.

بهدانی همچنین از تهیه طرح آمایش سرزمینی در استان خبر داد و گفت: این طرح از سوی استاندار درخواست و 500 میلیون تومان سرمایه گذاری شده است.

معاون پژوهشی دانشگاه بیرجند با بیان اینکه این طرح حدود 40 نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه همکاری دارند، یادآور شد: این طرح در حوزه توسعه کلان استان در بخش های مختلف تهیه می شود.