جهش تولید | چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

سرطان معده چیست؟ - نمایش محتوای خبر

 

 

سرطان معده چیست؟

سرطان معده سالیانه سبب مرگ حدود 1 میلیون نفر در سراسر جهان می‌شود.

سرطان معده چیست؟

سرطان معده سالیانه سبب مرگ حدود 1 میلیون نفر در سراسر جهان می‌شود.

 شایع‌ترین فرم سرطان معده،  آدنوکارسینوم یا سرطان غددی در معده است. این بیماری به دلیل  رشد بدون کنترل سلول‌های بدخیم در معده به وجود می‌آید. فرم‌های کمتر شایع سرطان معده، شامل لنفوما (سرطان درگیر کنندهٔ سیستم لنفاوی) و سارکوما (سرطان بافت هم‌بند مانند عضله، چربی یا عروق خونی) است این بیماری سالیانه باعث مرگ حدود یک میلیون نفر در سرتاسر جهان می‌شود.

سرطان معده  در افرادی با گروه خونی A شایعتر است. پسماندهای سلولهای جنینی در مری و یک سوم فوقانی معده عاملی برای ابتلا به سرطان معده است. بقایای سلولهای جنینی قابلیت سرطانی شدن را دارند که با بررسی‌ها و تست‌های تشخیصی معمول، رادیوگرافی و سی تی اسکن قابل شناسایی نیستند.

سرطان معده در مردان پس از سرطان ریه شایعترین سرطان است حال آنکه در زنان سرطان سینه شایع ترین سرطان به شمار می آید. علائم و نشانه های اولیه سرطان معده گول زننده و مشابه ناراحتی‌های گوارشی است به طوری‌که افراد سعی دارند با پرهیز غذایی و درمان خودسرانه بهبود پیدا کنند. کاهش وزن و بی‌اشتهایی علامت مهمی در تشخیص سرطان معده است. در مراحل اولیه ناراحتی‌های گوارشی چون تهوع، بی اشتهایی، کاهش وزن، درد ملایم و متناوب و در مراحل پیشرفته وجود خون در مدفوع و مدفوع سیاه رنگ(ملنا) و در مراحل پیشرفته تر استفراغ خونی بروز می کند.

وجود هلیکوباکترپیلوری و استعداد ابتلاء فرد به سرطان معده از فرضیات موجود در دنیای پزشکی است، حال آنکه افزایش اسید معده، استعمال دخانیات، مصرف غذاهای نمک سود شده و دودی، افزایش مصرف غذاهای سرخ کردنی همگی از عوامل پرخطر برای ابتلاء به سرطان معده هستند.

آندوسکوپی و رادیوگرافی معده از راههای تشخیص سرطان معده هستند. در زخم‌های معده احتمال سرطانی شدن وجود دارد از این رو چنانچه زخم معده‌ای پس از 3 ماه دارو درمانی به درمان پاسخ ندهد اندیکاسیونی برای جراحی معده است.

افراد با کوچکترین علامت در تغییر وضعیت مزاج، دفع، بی اشتهایی، تهوع و کاهش وزن باید برای بررسی‌های بیشتر به پزشک متخصص مراجعه کنند. 

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران