سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۳ تیر ۱۴۰۰

سرسال نو - نمایش محتوای صدا

 

 

سرسال نو

تهیه کنند گی   سرسال نو   را « احمد حسینی مقدم   » بر عهده دارند و افراد ذیل نیز در تولید این برنامه او را همراهی می کنند:

گویندگان : سمیرا عاطفی فر و مسعود حسنی 

نویسنده  :زهرا حسینی فر

گزارشگر:فاطمه برهانی

 

هنگامی که يک سال شمسی به روزهای پايانی خود می رسد، صحبت از ويژگی های سال آينده شروع می شود. از بين اين بحث ها، يک بحث بيش از بقيه جلب توجه می کند و آن «لحظه تحويل» سال آينده است. در اين لحظه همه افراد خانواده دور هم جمع می شوند و بنا بر رسوم باستانی خود، آغاز سال نو را جشن می گيرند. شاید همین حال و هوای ویژه تحویل سال است که به ویژه برنامه تحویل سال رادیو هم حس و حال ویژه‌ای می بخشد و آن را محفل مناسبی برای حضور رادیو در میان اعضای خانواده می کند.

شبکه استانی صدای خراسان جنوبی (خاوران) برای لحظات ویژه تحویل سال نو، ویژه برنامه ای با عنوان «سرسال نو» را پیش بینی کرده که به صورت زنده و مستقیم از ساعت 16:00 روز سه شنبه  (29اسفند ماه 96) تولید و پخش خواهد شد.

 گویندگان برنامه در خصوص نوروز، آیین های نوروزی، صله ارحام، تحویل سال نو، اتفاقات شیرین سال 96، جاذبه­های گردشگری استان، لزوم آشتی با دیگران در پایان سال و ... صحبت می­کنند.

علاوه بر این، آیتم هایی در فواصل برنامه تولید و پخش می شود که عبارتند از:

- نمایش­ : تعداد 4 نمایش کوتاه با محوریت نوروز و فرهنگ مردم به صورت ضبطی تولید و پخش می­شود.

- مهمان حضوری: در این بخش مهمانانی از هنرمندان، ورزشکاران، خانواده ها، چهره های مطرح استان، همکاران حوزه های صدا، سیما و خبر و ... به برنامه دعوت شده و به گفتگو در مورد سال نو و عید نوروز خواهند پرداخت.

- کارشناسی: این آیتم شامل دو بخش است که در یک بخش، فرهنگ عامه مردم خراسان جنوبی در ایام نوروز توسط یک کارشناس معرفی می­گردد. در بخش دیگر کارشناس مذهبی به موضوعاتی همچون صله رحم، نوروز در اسلام، ویژگی های شخصیتی امام هادی (ع) و ... می پردازد.

- شعرخوانی : در این بخش با حضور شاعران استانی، اشعاری با محوریت نوروز، طبیعت، صله ارحام و ... قرائت می شود. همچنین حافظ خوانی با صدای گوینده (به صورت ضبطی) تولید و پخش می­شود. در این آیتم همچنین اشعاری در منقبت امام هادی (ع) نیز قرائت خواهد شد.

- گزارش: در این آیتم گزارش ­هایی توسط گزارشگر برنامه از لحظه تحویل سال نو در اماکنی مانند بیمارستان­ ها، مزار شهدا، پادگان­ ها، خانه سالمندان، مراکز خیریه و ... تهیه و پخش می­ شود.

- بسته های گزارشی شهرستان ها :  تعدادی بسته صوتی گزارشی کوتاه از خبرنگاران شهرستان ها با حال و هوای تحویل سال نو در آن شهرستان و آمادگی مسئولان برای استقبال از مسافران نوروزی تولید و پخش خواهد شد.

- ارتباط با مراکز: ارتباط استودیویی و ارتباط تلفنی با گزارشگران مراکزی مانند مشهد، قم، شیراز و ... برقرار می گردد و علاوه بر توصیف جاذبه­ های گردشگری آن استان، به تحویل سال نو در اماکن مذهبی این شهرها نیز اشاره می شود. در صورت امکان با گزارشگران اعزامی در مکه، مدینه و نجف نیز ارتباط تلفنی برقرار خواهد شد.

- ارتباط با کاروان راهیان نور: در این بخش یک مینی فیچر کوتاه با موضوع راهیان نور پخش می شود و با کاروان راهیان نور ارتباط برقرار شده و از برنامه­ های آنان و لحظه تحویل سال نو در کاروان های راهیان نور اطلاع رسانی می شود.

- سرود و موسیقی بیکلام :  سرودها و ترانه ­های نوروزی و موسیقی بیکلام متناسب با فضای برنامه و با رعایت مناسبت سالروز شهادت امام هادی (ع) پخش می­گردد.

- تلفن و پیامک :  تلفن ­ها و پیامک ­های مخاطبان با محوریت نوروز پخش می­شود.

- پخش پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور محترم.

- پخش پیام­های تبریک مخاطبان از مناطق مختلف استان با لهجه محلی به صورت بسته­های صوتی .

- پخش پیام نوروزی نماینده محترم ولی وفقیه در استان و استاندار محترم .

- باکس خاطرات جالب و شنیدنی همکاران رادیو از سال 1396 .

- ارتباط با پلیس راه، هواشناسی و هلال احمر: در این بخش از وضعیت جاده ها، آب و هـوا و آمادگی کارکنان هلال احمر اطلاع رسانی می گردد.

بسته صوتی : تعداد دو بسته صوتی با عنوان "هوای زیارت" که به معرفی اماکن زیارتی استان می پردازد در طول برنامه پخش خواهد شد.

مدت زمان سرسال نو 270 دقیقه است و هر روز سه شنبه 29/12/1396 تولید و پخش خواهد شد. شما مخاطب عزیز می توانید این برنامه را در ساعت 16:00 شنونده  این برنامه باشید.

سال تولید: 1396