جهش تولید | دوشنبه، ۲۳ تیر ۱۳۹۹

سرای مهر - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

سرای مهر

Loading the player...

خانواده به عنوان مهم ترین کانون بشری ، عنصر اساسی در تشکیل ، پیشرفت و موفقیت یک جامعه و ملت است و سعادت هر جامعه ای در گروی نیک بختی خانواده های آن جامعه است . بنابراین ، باید هر چه بیشتر در جهت نیل به سعادتمندی آن کوشید که دست یابی به این مهم تنها از طریق شناسایی کامل عوامل تحکیم بنیان خانواده امکان پذیر خواهد بود .

از جمله وظایف شبکه استانی سیمای مرکز خراسان جنوبی ، پرداختن به موضوع مهم « بنیان خانواده » است که برای پرداختن به این مهم ، با بررسی اقتضائات و ویژگی های خانواده های استان  ، ساختار و محتوای برنامه ای با عنوان « سرای مهر » شکل گرفت .

رویکرد اصلی برنامه سرای مهر « زندگی به سبک ایرانی اسلامی » است که روزهای یکشنبه به موضوع " مسائل خانواده " و روزهای سه شنبه به موضوع "سلامت " می پردازد .

مدت زمان برنامه 50 دقیقه است و در دو بخش زنده و ضبطی ارائه می شود . در بخش زنده برنامه با حضور کارشناسان استانی ، به بررسی موضوع برنامه پرداخته می شود و نظرات مردمی ( پیامک ها و تلفن ها ) مطرح می گردد و به سوالات آنان نیز توسط کارشناس پاسخ داده می شود . در فواصل بخش کارشناسی نیز آیتم هایی پخش می شود که در روزهای یکشنبه و سه شنبه به شرح ذیل است :

الف) روزهای یکشنبه :

- آشیانه امن : در این آیتم دوربین به سـراغ خانه های مردم رفته و شیوه زندگـی آن ها را به صـورت مستند به تصویر می کشد ، خانه های سنتی و جدید ، خانواده هایی که تازه شکل گرفته یا تازه صاحب فرزند شده اند ، خانواده هایی که سالها پیش شکل گرفته و زن و شوهر پس از سر و سامان دادن فرزندان به خوبی و خوشـی کنـار هم زندگـی می کنند . در این آیتم راز آرامش و آسایش خانواده ها به تصویر کشیده می شود . 

- کودکانه : در این آیتم گزارشگر برنامه به مکان های مختلفی همچون خانه ، مهد کودک ، مدرسه ، پارکها ، خیابان ها ، باشگاه های  ورزشی ، کتابخانه ها ، آموزشگاه های هنری و ... می رود و با کودکان در مورد موضوعات خاص صحبت می کند . رویکرد این آیتم لزوم توجه خانواده ها به کودکان ، نیازها و انتظارات آنان است و لحنی جذاب ، شیرین و مفرح دارد .

-روایت یک عکاس : این آیتم از زبان یک عکاس روایت می شود . عکاس به مکانهای مختلف می رود ، با مردم صحبت می کند ، از آنها عکس می گیرد و با نریشن ترکیب می کند تا مضامینی مهم را به صورت غیر مستقیم و جذاب به تصویر بکشد .

- نماهنگ : با موضوعاتی مانند خانواده ، عشق و محبت و ... .

- فیلم کوتاه : این آیتم در واقع یک فیلم کوتاه 90 ثانیه ای است که رویکرد کلی آن " احترام به والدین ، ارج نهادن به ماهیت زندگی ، وفاداری همسران به یکدیگر ، پرهیز از تجمل گرایی ، معماری خانه های مجلل ، حجاب و عفاف ، ماهواره ، تاثیر اعتقادات بر تربیت فرزندان و ... " است .

ب) روزهای سه شنبه :

- نریشن تصویر : این آیتم با موضوع سلامت فرد و جامعه می باشد و نقش تغذیه سالم و ورزش مداوم را مورد بررسی قرار می دهد . فواید سبزیجات و میوه های تازه ، دوری از مصرف بی رویه نمک ، روغن و ... از دیگر مواردی است که در این بخش به آن پرداخته می شود .

- کپشن : در این بخش پیام هایی با موضوع سلامت و تغذیه مطرح می شود .

- نماهنگ : با موضوعاتی مانند خانواده ، عشق و محبت و ... .

برخی از موضوعاتی که در روزهای یکشنبه به آنها پرداخته خواهد شد عبارتند از : خودآگاهی و هم دلی ، ارتباط موثر و ارتباط بین فردی ،  مهارت مدیریت خشم و استرس ، مهارت تفکر خلاق و نقاد ،  مهارت تصمیم گیری و حل مسئله ،  مهارت حل تعارض در 5 سال اول زندگی در پیشگیری از طلاق ، سبکهای فرزند پروری و تربیت فرزند از نظر اسلام ،  وظایف متقابل زن و مرد نسبت به هم در خانواده ،  آشنایی قبل از ازدواج و شرایط آن ، عشق ، مهر و محبت پایدار ، معیار انتخاب همسر ، دوران نامزدی ، دوران عقد ، سال اول زندگی مشترک ،  طلاق و آسیبها وارده به حقوق همسران ، آسیبهای ناشی از طلاق به کودکان ، تعارض بین سنت و مدرنیته ، مداخله یا مشاوره پدران و مادران برای زوجهای جوان ، شبکه های اجتماعی و نقش آن در خصوص ارتباط بین زوجین  ، اثرات مخرب تجملات در زندگی و فرهنگ سازی در این زمینه ، علم اندوزی بجای مدرک گرایی و شیوه صحیح یادگیری کودکان ، اهمیت احترام به والدین و تکریم کهنسالان ، اهمیت مدیریت اقتصاد خانواده و صرفه جویی و ...

برخی از موضوعاتی که در روزهای سه شنبه به آنها پرداخته خواهد شد عبارتند از : تغذیه ناسالم و ارتباط آن با کم خونی و راه های پیشگیری از آن ،  اثر مستقیم آفتاب بر پوست و بروز بیماریهای پوستی ،  روش های پیشگیری از بروز بیماری آنفلوآنزا ، کم تحرکی در کودکان و نوجوانان ،  تغذیه مناسب  ،  تنبلی چشم ،  مسمومیت ناشی از مصرف مواد غذایی ( فست فودها ) ،  معلولیت های ناشی از ازدواج های فامیلی و ... .

شما هم استانی های عزیز می توانید برنامه سرای مهر را در ساعت 15:00 روزهای یکشنبه و سه شنبه هر هفته از شبکه استانی سیمای مرکز خراسان جنوبی ( خاوران ) بیننده باشید . بازپخش برنامه نیز ساعت 17:00 روز بعد خواهد بود .

سال تولید: 1393

تهیه کنندگی این برنامه را « امین کاشرفی » بر عهده دارد . سایر عواملی که در تولید این برنامه همکاری می کنند بدین شرح است :

کارگردان : امین کاشرفی ، سیدبهزاد امیرآبادی زاده ، امید واحدی فر

تصویربرداران : محمد بهشتی ، محمد مهربان ، سعید رضایی ، حسن اکبری و ....

صدابرداران : احسان جعفرزاده ، عباس یارابراهیمی ، حسین روئین

مجری : مرضیه خوشحال

نویسنده : امین کاشرفی ، مریم هاشمی ، سمیرا عاطفی فر

تدوینگر : محمد کاخکی