سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

سبز قبا - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

سبز قبا

یکی از پرندگانی که در تالاب نمکزار کجی نهبندان استان خراسان جنوبی یافت می شود « سبزقبا » است.

« سبزقبا » پرنده ای است زیبا و نسبتا درشت ، با سری بزرگ و منقاري قوي و اندکی خمیده که به واسطه پر و بال فیروزه ای رنگش قابل تشخیص است . پر و بال این پرنده به طور کلی به رنگ آبی لاجوردی است.

تارک، گردن، سینه و سطح شکمیش سبز با جلای آبی می باشد و بر روی گردنش رگه های سفید نامشخصی دارد.

چشمان درشتش سیاه است و حلقه و خط چشمی قهوه ای رنگی دارد. سطح پشتی و قسمت رویی بال هایش به رنگ بلوطي روشن است. شاهپرهای اولیه بال هايش سیاه با جلای آبی و شاهپرهای ثانویه بال هايش آبی رنگ می باشند. دمی چهار گوش به رنگ آبي با پرهاي مياني قهوه اي مايل به سياه دارد.  

پرنده نابالغ کمرنگ تر و قهوه ای تر است و رگه های کمرنگی در گلو و سینه دارد. پروازش با بال زدن های قوی و سریع همراه است. معمولا بر روی درختان و یا سیم ها می نشیند و به صورت ناگهانی بر روي حشرات در حال پرواز مي جهد.

زیستگاه سبزقبا مناطق گرم و خشک، فضاهای باز با درختان پراکنده و حومه دشت ها، جنگل ها، باغات و مزارع را ترجیح می دهد. در خرابه ها، سوراخ ها و شكاف تنه درختان كهن و در ديواره ساحلي رودخانه ها لانه می سازد .

سبزقبا از حشرات بزرگ، خزندگان و جوندگان کوچک تغذیه می کند. معمولا بر روی درختان و یا سیم ها می نشیند و به صورت ناگهانی بر روي حشرات در حال پرواز مي جهد و طعمه خود را شکار می کند. این پرنده هنگامی که حشره ای را روی زمین یا در حال پرواز می بیند در مسیری منحنی شکل پرواز می کند و با حرکاتی موزون به سوی آن شیرجه می زند . هنگام شکار حشره در هوا نیز سبزقبا با بالهایش به شکلی آرام و نرم و موزون در هوا ترمز می کند و با نوک خود حشره را می گیرد ، پس از شکار پرنده یا به محل قبلی خود بر می گردد یا با ادامه مسیر در محل دیگری می نشیند . سبز قبا از بدن آبی فیروزه ای رنگ خود برای جذب حشره ها استفاده می کند .

اندازه این پرنده30  سانتی متر است. سیخک پا و چینه دان ندارد.

نام انگلیسی پرنده سبزقبا « European Roller » ، نام عربی آن « شقراق أو أخيل أوروبي » و نام علمی اش « Coracias garrulus » است.