سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

ساخت گلدان بدون نیاز به آبدهی در زمانهای طولانی در دانشگاه بیرجند - نمایش محتوای خبر

 

 

ساخت گلدان بدون نیاز به آبدهی در زمانهای طولانی در دانشگاه بیرجند

 

گلدان خودکفا بدون نیاز به آبدهی در زمانهای طولانی در دانشگاه بیرجند ساخته شد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بیرجند با بیان اینکه آبیاری گلدان به صورت مکانیکی انجام می شود گفت : این گلدان از چهار بخش متمایز شامل محفظه‌ خاك گياه ،منبع آب با حجم تقریبی 2 ليتر،لوله رابط آب رسان كه وظیفه‌ انتقال آب به منبع گلدان را بر عهده دارد و لوله هاي اسمزي كه وظیفه‌ انتقال آب و کود از منبع به خاك گلدان را دارد تشکیل شده است.

آقای بهدانی درخصوص مدت آبدهی به گلدان گفت : برای آبياري گياهان تنها كافيست كه فرد، منبع آب گلدان را پر کند و با خيالي آسوده حداقل براي مدت 2 هفته الي 2 ماه، بسته به نوع گياه و شرايط آب و هوایی محيط از آبياري و کود دهی به گياهان خود آسوده خاطر باشد .

وی با اشاره به مقرون به صرفه بودن این گلدان گفت: نمونه گلدان خارجی حدود 10 میلیون تومان و هزینه تمام شده آن در ایران حدود 100 هزار تومان است و  با تولید انبوه آن می توان به رونق کشاورزی و حفظ منابع آبی کشور کمک کرد.

جواد کافی کندریمخترع این گلدان و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی برق –قدرت دانشگاه بیرجندنیز در خصوص نحوه عملکرد این گلدان گفت: اين گلدان از طریق لوله هاي اسمزي آب را به خاك گياه منتقل می کند و رطوبت مورد نياز را در اختيار گياه قرار می‌دهد.

وی افزود: از آنجا كه در اين شیوه‌ آبياري، آب مستقیماً از منبع گلدان به ريشه هاي گياه منتقل می‌ شود،مشكل تبخير آب از سطح خاك به حداقل ميزان خود می‌رسد كه اين خود گامی بسيار مهم در صرفه جويي و استفاده بهينه از آب است.

مخترع گلدان خودکفا با بیان اینکه در شيوه هاي رايج آبياري از جمله روش غرقابی، بخش عمده اي از اتلاف آب به دليل تبخير هاي ناخواسته‌ سطحي است گفت : كاهش تبخير آب از سطح خاك،مرطوب بودن هميشگي خاك گياه و امكان استفاده از اين روش آبياري در سطوح گسترده و صنعتي از جمله مزایای این گلدان است.

اختراع گلدان بدون نیاز به آبدهی در زمانهای طولانی به شماره 30248 دراداره ثبت اختراعات کشور به ثبت رسیده و با همکاری آقای علیرضا براتی فارغ التحصیل  کارشناسی ارشد مهندسی برق – قدرت از دانشگاه فردوسی مشهد ساخته شده است.