سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

ساخت موشک تحقیقاتی با سوخت جامد در دانشگاه صنعتی بیرجند - نمایش محتوای خبر

 

 

ساخت موشک تحقیقاتی با سوخت جامد در دانشگاه صنعتی بیرجند

دانشجویان دانشگاه صنعتی بیرجند موشک تحقیقاتی با سوخت جامد ساختند .

افتخاری ، مدیر گروه مکانیک دانشگاه صنعتی بیرجند گفت : این موشک را سه نفر از دانشجویان مهندسی مکانیک و عضو انجمن مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی بیرجند به نامهای مسعود یوسفی ، پوریا مقیمی و علی امام وردی ساخته اند .

آقای افتخاری با بیان اینکه این موشک سه کیلو وزن دارد افزود : طول این موشک نیز 130 سانتی متر است که با هدف استفاده تحقیقاتی و نه نظامی ساخته شده است .

مسعود یوسفی، یکی از اعضای گروه ساخت این موشک نیز با بیان اینکه موتور این موشک از نوع پیش‌ران است گفت: سوخت این موشک سوخت جامد مرکب از 30 درصد شکر و 70 درصد پتاسیم نیترات KNO3 به عنوان اکسیدایزر سوخت موشک است که برد آن نیز حداقل چهار کیلومتر است و قابلیت افزایش تا 150 کیلومتر را نیز دارد .

یوسفی افزود : در تهیه سوخت این موشک ، شکر را با پتاسیم نیترات در دمای 60 تا 70 درجه سانتیگراد مخلوط می کنیم تا کامل ذوب شود و پس از پیداکردن حالت خمیری ، آن را در مخزن احتراق موتور می ریزیم که پس از سرد شدن به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می گیرد .

وی گفت : افزایش برد موشک با پیشرفته کردن سیستم کنترل آن امکان پذیر است که این موضوع مراحل بعدی این تحقیق را شامل می شود .

یوسفی با اشاره به اینکه ساخت این موشک دو ماه زمان برده است افزود : این موشک جنبه تحقیقاتی دارد که به همین علت ساخت نمونه آماده شده تنها  100 هزارتومان هزینه برده است.

وی گفت : در تلاشیم نسل بعدی این موشک را با  قابلیت شیلک از هواپیما  ، هوشمند و با برد بالا بسازیم .

موشک تحقیقاتی دانشگاه صنعتی بیرجند با سوخت جامد ، در مراسم راهپیمایی 22 بهمن امسال به هوا پرتاب می شود و این پرتاب به گونه ای است که جسم اصلی موشک پس از پرتاب و طی کردن برد تعیین شده، بدون خسارت دیدن به زمین باز می گردد.

مدیرگروه مکانیک دانشگاه صنعتی بیرجند گفت : این موشک با سوخت جامد پس از طی کردن مراحل پیشرفته سازی ، در اداره اختراعات ایران به ثبت می رسد .

منبع : معاونت اطلاعات و اخبار صدا و سیمای مرکز خراسان جنوبی