سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

ساخت شبیه ساز حریق هوایی در طبس - نمایش محتوای خبر

 

 

ساخت شبیه ساز حریق هوایی در طبس

به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ مرکز کرمان، رییس فرودگاه طبس گفت: شبیه‌ساز حریق هواپیما پس از پنج سال تلاش یک تیم ۶ نفره در این شهرستان ساخته شد.

علی‌اکبر سیدی با بیان اینکه برای ساخت این شبیه‌ساز ۵۰ میلیون تومان هزینه شده است گفت: شبیه‌ساز حریق موتور هواپیما نیز پنج سال پیش و برای نخستین بار در کشور در فرودگاه طبس ساخته شد که پس از آن برای برخی فرودگاه‌های کشور الگوبرداری شد.

رییس فرودگاه طبس گفت: از پنج سال پیش و با تلاش یک تیم ۶ نفره از پرسنل آتش‌نشانی فرودگاه، کار ساخت شبیه‌ساز حریق کل هواپیما پیگیری و سرانجام امروز تکمیل شد و به بهره‌برداری رسید.

سیدی با اشاره به مشکلات متعدد برای ساخت این شبیه‌ساز از جمله افزایش قیمت ملزومات و آهن‌آلات گفت: مشکلات پیش آمده مانع از ادامه کار این تیم نشد و پس از پنج سال تلاش و پیگیری به سرانجام رسید.

وی افزود: در این شبیه‌ساز که حریق به‌صورت سه‌بعدی شبیه‌سازی می‌شود، تمامی حالت‌های متصور برای آتش‌سوزی هواپیما از جمله ریزش سوخت از بال هواپیما قابل شبیه‌سازی است.

سیدی هدف از ساخت این شبیه‌ساز را افزایش آمادگی پرسنل آتش‌نشانی فرودگاه در مواجهه با حوادث احتمالی عنوان کرد و افزود: این شبیه‌ساز نیاز به سرویس مداوم ندارد و هزینه نگهداری آن بسیار کم است.