جهش تولید | شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

ساخت سیستم سرمایشی دست ساز توسط شهروندی از درح - نمایش محتوای خبر

 

 

ساخت سیستم سرمایشی دست ساز توسط شهروندی از درح

سیستم سرمایشی دست ساز توسط شهروندی از درح ساخته شد.

امید رضا قاسمی 39 ساله، شهروندی از درح، به جهت استفاده و بهره برداری از انرژی باد در بخش درح اقدام به ساخت سیستمی دست ساز نموده که بدون استفاده از انرژی برق می تواند باعث سرد شدن فضای ساختمان شود.

در منطقه درح در حدود 4 ماه از سال بادهایی که موسوم به بادهای 120 روزه سیستان هستند شروع به وزیدن می کنند که هدف آقای قاسمی از این ایده، استفاده بهینه از همین بادها در این منطقه بوده است.

این سیستم سرمایشی بسیار ساده و آسان با هزینه ای کمتر از 20 هزار تومان توسط وی ساخته شده که می توان از جمله مزایای آن به: ایجاد هوای سرد بسیار مطبوع، هزینه ساخت بسیار پایین، کاهش هزینه های جاری برق ساختمان،  نداشتن سر و صدای اضافی و همچنین استفاده از آب خروجی جهت آبیاری گیاهان و درختان در باغچه منزل اشاره کرد.

اجزای این سیستم سرمایشی متشکل از لوله های آب متصل به لوله کشی آب شهری، تعدادی چتایی، تعدادی نیپل جهت پخش شدن آب بر روی چتایی، لوله جمع کننده آب و فریم آلومینیمی جهت اتصال به پشت پنجره ساختمان می باشد.

این شهروند نیز علاوه بر طراحی این سیستم سرمایشی در  باغچه منزل خود انواع مختلفی از گیاهان و درختان را با استفاده از روش آبیاری قطره ای و همچنین آبیاری توسط آب خروجی از همین سیستم سرمایشی، پرورش می دهد.

منبع: معاونت خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی