جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

ساخت دستگاه متان نگار دیجیتالی در دانشگاه صنعتی بیرجند - نمایش محتوای خبر

 

 

ساخت دستگاه متان نگار دیجیتالی در دانشگاه صنعتی بیرجند

محققان دانشگاه صنعتی بیرجند ، دستگاه متان نگار دیجیتالی ساختند .

محققان دانشگاه صنعتی بیرجند ، دستگاه متان نگار دیجیتالی ساختند .

دکتر جوانشیر، سرپرست دانشگاه صنعتی بیرجند گفت : این دستگاه را محسن صفری عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی بیرجند با همکاری محمدرضا همتی دانشجوی مهندسی معدن ، گرایش استخراج ، ساخته است .

دکتر جوانشیر افزود : دستگاه متان نگار دیجیتالی دستگاهی است که پارامترهای دما ، رطوبت و فشار گاز موجود در معادن را همزمان و هر 3 ثانیه یکبار ارائه می دهد که این ارائه همزمان 3 پارامتر مورد نیاز در معادن ، نقش بسزایی در جلوگیری از حوادث معادن و تلفات انسانی دارد .

وی گفت : تا کنون برای اندازه گیری پارامترهای دما ، رطوبت و فشار گاز در معادن از سه دستگاه مجزا استفاده می شده که به علت اندازه گیری دستی و غیر خودکار ، میزان خطا در آنها بسیار بالاست و از طرفی این دستگاه ها نمی توانند همچون دستگاه متان نگار دیجیتال هر 3 ثانیه این پارامترها را به طور خودکار ارائه دهند .

صفری مخترع این دستگاه نیز گفت : با نصب دستگاه متان نگار دیجیتال در معادن ، پارامترهای دما ، رطوبت و از همه مهمتر فشار گاز متان موجود در معادن به خصوص معادن زغال سنگ به طور مداوم اندازه گیری می شود و در صورتی که هر یک از پارامترهای دما ، رطوبت و فشار گاز از حد مجاز ، فراتر رود  با علائم هشدار دهنده سیستم تهویه را به طور خودکار راه می اندازد و کارگران را نیز با به صدا درآوردن آژیر خطر از وضعیت معدن مطلع می کند .

وی افزود : با وجود این دستگاه ، از انفجار معادن در اثر فشار بالای گاز متان و دما جلوگیری و تلفات انسانی ناشی از انفجارها در معادن نیز به صفر کاهش می یابد .

صفری گفت : تنظیم سرعت تهویه معدن با توجه به میزان فشار گاز موجود در معادن از دیگر قابلیت های دستگاه متان نگار دیجیتالی است که با این قابلیت ، مصرف انرژی برق نیز برای چرخش تهویه کاهش می یابد .

مخترع دستگاه متان نگار دیجیتال افزود : ساخت این دستگاه حدود 150 هزار تومان هزینه برده است که در صورت تجاری سازی ، قیمت آن 300 تا 500 هزار تومان است .

دستگاه متان نگار دیجیتال با شماره 78486 در اداره کل مالکیت صنعتی  کشور ( سازمان اختراعات ) ثبت شده است .

منبع : معاونت اطلاعات و اخبار صدا و سیمای مرکز خراسان جنوبی