رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲ مرداد ۱۳۹۸

زرده پره ليمويي - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

زرده پره ليمويي

 

«زرده پره ليمويی» با نام علمی (Emberiza citrinella) و نام انگلیسی (Yellowhammer) پرنده‌ای از گروه «زردپره‌ها» در تیره «زردپره‌ایان» در راسته «گنجشک‌سانان» است.

این پرنده برخی از مناطق ایران یافت می شود و در زمين‌هاي زراعتي، كنار جاده‌ها و فضاي باز روستا‌ها یافت می شود و روي زمين، پاي پرچين‌ها و كنار گودال‌ها و درون سوراخ ها لانه مي سازد و در فصل زمستان به شکل گله های کوچک، مهاجرتهای کوتاهی را به مناطق جنوبی تر انجام می دهند.

اندازه زرد پره لیمویی 16.5 سانتی‌متر است. پرنده نر با سر و سطح شکمی به رنگ زرد لیمویی منقار خاکستری رنگ، دمگاه بلوطی، پشت بلوطی رگه‌رگه و پهلوهای رگه‌رگه مشخص می شود. زردی پر و بال در پرنده ماده و نابالغ خیلی کمتر و رگه‌های تیره روی بدن آنها بخصوص در روی سر بیشتر است.

در پرنده نر، گلو تارک زرد (بخصوص در بهار) و در پرنده ماده سبیل زرد رنگ و گاهی خط ابرو و وسط تارک زرد رنگ است که اینگونه از پرنده ماده زردپره گونه سفید تشخیص داده می شود.

رو تنه قهوه ای خرمایی، زیر تنه زرد و پهلوها قهوه ای حنایی است که در جنس نر بسیار مشخص است.

پاهای زردپره لیمویی خاکستری است. در پرواز سفیدی روی شاهپرهای کناری دم نمایان می شود.

زرده پره لیمویی گرچه پرنده شلوغ و بی باکی است؛ اما بسیار محتاط عمل می کند و درحالی که پرنده ماده درون لانه را برای تخم گذاری آماده می کند، روی بلندی و یا شاخه ای می ایستد و مرتب آواز می خواند.

رژیم غذایی این پرنده عمدتا شامل دانه ها، غلات، حبوبات، برگ ها، علف ها و انواع توت ها است، اما جهت غذا دادن به جوجه ها از حشرات، عنکبوت ها، نرم تنان و بی مهرگان کوچک نیز استفاده می کند.

صدای زردپره لیمویی، خشک و تند، شبیه "تووی-تیک، twe-tic" در هنگام پرواز و یک سری صداهای سریع  شبیه "دزه-دزه-دزه-دزه-دزه- چه وی dze-dze-dze-dze-dze-chwee"شنیده می شود.