سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

زاغ بور - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

زاغ بور

« زاغ بور » جزو آن دسته از پرندگانی است که گونه‌ بومی ایران محسوب می‌شود و خود را با شرایط خشن و سخت نواحی بیابانی سازگار کرده است و در استان های اصفهان ، سمنان ، یزد ، خراسان شمالی ، خراسان رضوی ، فارس و خراسان جنوبی ( از آن جمله شهرستان نهبندان ) زندگی می کند . از زاغ بور به عنوان « جواهر کمیاب و نادر کویر » یاد می کنند که با زیبایی خاص خود یکی از قابلیت های گردشگری طبیعت منطقه محسوب می شود .

زاغ بور پرنده‌ای از خانواده کلاغ که به راسته گنجشک سانان تعلق دارد ، پرنده‌ای بسیار کنجکاو که مهمترین تفا‌وتش با خویشاوندانش راه رفتن بر روی پاست . این پرنده در مواقع خطر، به جای پرواز کردن سعی می‌کند با دویدن از خطر دور شود و علاقه‌ای به پرواز ندارد .

این پرنده از زاغ های دیگر کوچکتر است و 24 سانتیمتر طول دارد و شبیه هدهد است ؛ اما بدون تاج سر و دارای دم و منقارسیاه و بلند با اندکی خمیدگی به پایین و بال های پهن . به طور کلی پر و بالش نخودی مایل به صورتی است با لکه سیاه کوچک بین قاعده منقار و چشم . یک لکه بزرگ سیاه در ناحیه گلو و یا قسمت بالای سینه اش دیده می شود و بال‌ هایش به‌ طور کلی سیاه و دارای دو نوار بالی سفید است که یکی باریک و دیگری پهن می باشد و در سراسر طول بال امتداد دارد .

دمش سیاه است و به زحمت می توان آن را وادار به پرواز کرد ، حتی هنگام احساس خطر نیز دویدن را ترجیح می دهد . چشمانی سیاه و منقاری قوی و نسبتا باریک به رنگ خاکستری تیره دارد . دمش گرد ، پاهایش نخودی روشن و انگشتانی با ناخن هایی منحنی و تیز دارد . پروازش ، سریع و پر توان است . صدای این پرنده ضعیف و با حدود 10 نوت در ثانیه، به صورت "پی- پی- پی- پی- پی- پی " شنیده می شود .

زاغ بور در بیابان‌های ماسه‌ای با گیاهان پراکنده ، مناطق کویری ، استپ‌های بیابانی وسیع و دشت‌های پوشیده از گیاه دیده می شود و در میان بوته‌های کوتاه آشیانه می سازد .

غذای زاغ بور" عنکبوت آفتابی" و ترکیبی از دانه‌های گیاهی ، خزندگان و حشرات کوچک است و برای لانه گزینی بوته‌ها و گیاهان  " قیچ " که نزدیک به سطح زمین یا روی زمین قرار گرفته‌اند را انتخاب می‌کند .

در هر بار تخم گذاری شش عدد تخم می‌گذارد و ۲۰ روز زمان نیاز است تا جوجه‌هایش از تخم بیرون بیایند . جوجه‌ها پس از ۱۵ روز تغذیه توسط والدین از لانه خارج می‌شوند تا شیوه زیستن در طبیعت را بیاموزند . زاغ بور پرنده‌ای به شدت قلمرو طلب بوده که صدای زیبا و دلنشین بر جذابیت آن افزوده است .

این گونه پرنده همانند سایر پرندگان در کنترل حشرات و خزندگان کوچک که افزایش جمعیت آنها باعث به وجود آمدن آفت می‌شود موثر است و هم‌چنین با جابه‌جایی دانه‌ها و بذرهای مختلف نقش مهمی در پراکنش گیاهان و رویش آنها دارد.

نام انگلیسی زاغ بور « Iranian Ground-Jay »  ، نام عربی  آن « قيق بليسك أرضي » و نام علمی اش «  Podoces pleskei » است .