جهش تولید | جمعه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

رونمایی از سه کتاب محمود رفیعی - نمایش محتوای خبر

 

 

رونمایی از سه کتاب محمود رفیعی

alt

سه کتاب ادب‌ نامه، شرق ایران و فارسی در گویش بیرجندیاثرمحمود رفیعییکی از پژوهشگران خراسان جنوبی رونمایی شد.

فارسی در گویش بیرجندی نوشته ولادیمیر الکسی ویچ ایوانف، شرق ایران (گوشه ای از جنگ جهانی اول) نوشته سرتیپ دبلیو ای آر دیکسون و ادب نامه حکیم نزاری قهستانیاثر ترجمه شده این پژوهشگر است که از آنرونمایی شد.

در کتاب ادب ‌نامه رفتاری را که باید در مقابل پادشاهان داشت به نظم در آمده استو در 12 باب تألیف شده و به صورت شعر است.

کتاب شرق ایران نیز توسط ژنرال دیکسون نوشته شده و اطلاعات منحصر به فردی از شرق ایران منتشر کرده است.

در این کتاب به فعالیت‌های دولت انگلیس در راستای ایجاد راه ‌آهن و جادهسازی در مسیر شرق ایران برای حمل تدارکات کشاورزی و جنگلی به روسیه اشاره شده است.

کتاب فارسی در گویش بیرجند همشامل تعدادی دوبیتی، داستان و آوازهای مردم روستاهای اطراف بیرجند است.

"محمود رفیعی" در هفتم دی ماه 1318 هجری شمسی در روستای درخش شهرستان درمیان دیده به جهان گشود و دوران کودکی (تا قبل از دبستان) را در درخش و درمیان گذراند و تحصیل را در دبستان درخش شروع کرد و بعد به دبستان حکیم نزاری بیرجند رفت و دوره دبیرستان را در دبیرستان های شوکتیه بیرجند و البرز تهران گذراند.

وی پس از اتمام تحصیل دبیرستان، عازم سوئیس شد و در سال 1958 میلادی تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه ژنو را شروع کرد و پس از اتمام دوره دکتری برای گرفتن تخصص و ادامه تحصیلات عازم انگلستان شد.

رفیعی پس از بازگشت به میهن در سال 1351 با سمت استاد بیماریهای کودکان از دانشگاه علوم پزشکی تهران به تدریس پرداخت و در کنار طبابت به خدمات علمی و فرهنگی نیز ادامه داد.

وی تا کنون 22 اثر تالیفی داشته است که "دیوان لامع"، "زندگی و آثار نزاری"، "واژه نامه گویش بیرجندی"، "بیرجند نامه"، "دیوان شیخ عبدالحسین فنودی"، "زندگی و اشعار سری (بدیع الزمان نور بخش)" از جمله مهمترین آثار دکتر محمود رفیعی است.

منبع: معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی