سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

رونق دوباره تنها کارخانه تولید شکر استان - نمایش محتوای خبر

 

 

رونق دوباره تنها کارخانه تولید شکر استان

alt

کارخانه قند قهستان به عنوان تنها قطب تولید شکر در خراسان جنوبی، با کمک دولت، دوباره شروع به کار کرد.

این کارخانه که زمانی قلب تپنده اقتصاد و تولید شکر در خراسان جنوبی بود از حدود سه سال پیش به حالت نیمه تعطیل در آمد و با یک سوم ظرفیت تولیدش فعالیت می کرد.

فرماندار شهرستان درمیان بدهی های بانکی، افزایش هزینه های تمام شده تولید، کمبود نقدینگی و صدور بی رویه چغندر تولیدی خراسان جنوبی به استان های همجوار و خشکسالی را از مهم ترین دلایل کاهش تولید شکر در کارخانه قند قهستان اعلام کرد.

براتی با بیان اینکه این کارخانه برای 400 نفر از شهروندان اسدیه شغل ایجاد کرده بود افزود: کارخانه قند قهستان با تولید سالانه 120 هزار تن شکر، در سال های اخیر تنها با یک سوم ظرفیت تولید فعالیت می کرد.

وی گفت: با پیگیری های به عمل آمده بخشی از بدهی معوقه کارخانه، مجددا قسط بندی و بخش عمده ای از مطالبات کشاورزان و کارگران نیز پرداخت شد.

فرماندار درمیان از تامین نقدینگی و چغندرقند مورد نیاز کارخانه قند قهستان خبر داد و افزود: با حمایت استانداری و پرداخت به موقع مطالبات چغندرکاران، امسال جلوی صادرات بخش عمده ای از چغندر قند تولیدی خراسان جنوبی به استان های همجوار گرفته شد و پیش بینی می شود میزان تولید این کارخانه افزایش چشمگیری داشته باشد.

براتی افزود: شکر تولیدی خراسان جنوبی پس از اشباع بازارهای استان، به استان های همجوار و افغانستان صادر خواهد شد.

فرماندار درمیان از آغاز فصل جدید بهره برداری کارخانه از ابتدای آذرماه امسال خبر داد و افزود: کارخانه قند قهستان با ایجاد 100 فرصت شغلی دائم و 250 فرصت شغلی موقت تنها قطب تولید شکر خراسان جنوبی است که علاوه بر این در تامین علوفه دام استان نیز نقش بسیار مهمی دارد.

کارخانه قند قهستان قدیمی ترین صنعت مدرن خراسان جنوبی است که 53 سال قدمت اقتصادی مفید را در کارنامه خود دارد.

منبع: معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی